|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nie będzie rewitalizacji terenu dawnego obozu KL Płaszów? Zaskakujące słowa rzecznika Urzędu Miasta

Prezydent obiecał, rzecznik odkręca. Znów jest zamieszanie wokół terenu dawnego niemieckiego obozu KL Płaszów. Pod znakiem zapytania stanęły nowe alejki i tablice informacyjne, które miały tam pojawić się jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Posłuchaj relacji Karola Surówki

fot: Marek Lasyk

Dwa tygodnie temu w rozmowie z Radiem Kraków Jacek Majchrowski potwierdził, że teren Płaszowa w końcu się zmieni. Po interwencji Radia Kraków w tej sprawie zapowiedział, że jeszcze przed przyjazdem papieża Franciszka do Krakowa wokół Płaszowa pojawią się tablice informujące o historii tego miejsca, oraz że zostaną wyremontowane i uporządkowane alejki.

Na tę wieść ucieszyła się między innymi gmina żydowska. Centrum JCC zorganizowało akcję rozdawania ulotek na terenie dawnego obozu, oficjalnie podziękowali też prezydentowi.

Tym bardziej zaskakująca jest wypowiedź Jana Machowskiego, rzecznika urzędu, który w rozmowie z Dziennikiem Polskim powiedział, że prawdopodobnie nie uda się tego projektu zrealizować.

Pozostaje zatem tylko nadzieja, że to tylko kwestia nieporozumienia, a nie zmiana decyzji.

 

 

 

(Karol Surówka/ko)

25%
75%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 9

sentinel

Czwartek, 3 marca 2016, 19:15

@Jolanta

Nic bardziej mylnego : nawet halacha opisuje przykłady sytuacji gdy możliwa jest ekshumacja szczątków złożonych w grobie. Na świecie znane są przypadki sprzedaży terenów po byłych kirkutach, gdzie po dokonaniu ekshumacji rozkopuje się taki obszar na głębokość 3 pięter. Tutaj mamy do czynienia z ludzkimi szczątkami, które zostały zagrzebane w przypadkowych miejscach. Cmentarz żydowski, który kiedyś był na tym terenie został bezpowrotnie zniszczony w trakcie budowy obozu. Takie stanowiska nie spełniają nawet definicji grobu, zatem nie tyle "nie można" , co wręcz należy podnieść takie szczątki i złożyć na cmentarzu. Poza tym nie ma żadnej pewności, że mamy do czynienia ze szczątkami Żydów, gdyż w obozie ginęli nie tylko Żydzi. Problem nie polega na zawiłościach formalno-prawnych, tylko na pospolitym braku (sporej) kasy, której ani UM, ani GWŻ wyłożyć nie zamierzają.

Odpowiedz

krk

Czwartek, 3 marca 2016, 10:40

@Lidka:To jest miejski teren, jak nie rozumiesz to najpierw się dowiedz o co chodzi, potem pisz. I popraw wreszcie tę interpunkcję.

Odpowiedz

Jolanta

Środa, 2 marca 2016, 22:28

Jakie alejki ???? przecież to jest wielkie cmentarzysko a w judaizmie nie wolno naruszać struktury ziemi. Nie można kopać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Należy ogrodzić cały teren, postawić tablice. Gmina Żydowska powinna zadbać wreszcie o ten teren !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Lidka

Środa, 2 marca 2016, 22:16

Czegoś tutaj nie rozumiem ! Właścicielem terenu dawnego niemieckiego obozu KL Płaszów jest Gmina Żydowska , dlaczego miasto ma ingerować w teren ? Jakie alejki, jakie spacery z psami w miejscu gdzie szczątki pomordowanych rozsiane na całym terenie.

Odpowiedz

Ryszard

Środa, 2 marca 2016, 16:07

@sentinel

Tak, z pewnością to nie jest egzekucja Gotha. Zresztą w pełnej wersji filmu widać śnieg obok szubienicy. A Amon został stracony we wrześniu. To bardzo ponura postać i by zapobiec powstaniu jego demonicznego kultu egzekucja owiana była wielka tajemnicą. Oficjalnie mówiło się że po śmierci jego zwłoki spalono i wsypano do Wisły. Jednak istnieją poważne przesłanki pozwalające twierdzić, że został on pochowany w wojskowej części cmentarza Rakowickiego, gdzie wtedy odbywały się pochowki straconych w więzieniu na Montelupich albo w forcie obok wiezienia,

Odpowiedz

sentinel

Środa, 2 marca 2016, 14:05

@rollauerfilm

O ile się orientuję, to materiał filmowy z egzekucji Goetha nigdy nie powstał, a fragment użyty w filmie przedstawia egzekucję Ludwiga Fishera.

Odpowiedz

Środa, 2 marca 2016, 13:20

Wielka niespodzianka Radia Kraków

Odpowiedz

Środa, 2 marca 2016, 13:13

Nie takie rzeczy obiecywał...

Odpowiedz

rollauerfilm

Środa, 2 marca 2016, 12:24

https://www.youtube.com/watch?v=7itcc8l6b5s

Odpowiedz