Jak poinformował magistrat, o wyborze Polaka - Roberta Piaskowskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury - do sześcioosobowej rady zarządzającej Międzynarodową Siecią Miast Schronienia zdecydowali członkowie sieci podczas trwającego, w formie online, zjazdu tej sieci. Piaskowski odpowiadał m.in. za proces wejścia Krakowa do ICORN w 2011 r. Oprócz niego w radzie zarządzającej ICORN są przedstawiciele Norwich, Uppsali, Harstad, Pittsburga i Amsterdamu.

 

„Aktywność Krakowa w ICORN została doceniona. Nasze miasto gościło już ośmioro pisarzy i pisarek znajdujących się w niezwykle trudnej sytuacji życiowej. W kilku sytuacjach chodziło wręcz o zagrożenie życia. Kraków nie tylko ma otwarte bramy w herbie, ale także był zawsze bezpieczną przystanią dla wolnej myśli, wygnańców, repatriantów, emigrantów politycznych, a w ostatnich latach ważnych twórców reprezentujących rozmaite języki i kultury (…)” – skomentował swój wybór Robert Piaskowski.

 

Ocenił też, że przed siecią stoją nowe wyzwania, ponieważ pandemia koronawirusa może być w niektórych krajach wykorzystana jako argument do ograniczania wolności słowa i wolności osobistej.

 

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network – ICORN) oferuje azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Sieć powstała w 2005 r. w Norwegii. Jednym z jej pomysłodawców był Salman Rushdie, autor „Szatańskich wersetów”, które wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim i spowodowały nałożenie na autora fatwy - wyroku nakazującego każdemu prawdziwemu muzułmaninowi zabicie pisarza.

 

Celem ICORN, zgodnie z ideą Rushdiego, jest promowanie wartości takich jak wolność słowa, oraz budowanie systemu współpracy pomiędzy miastami oferującymi miejsce schronienia i opiekę dla pisarzy w trudnej sytuacji życiowej.

 

Sieć ICORN skupia ponad 70 miast, m.in. Paryż, Barcelonę, Sztokholm, Kopenhagę, Reykiavik, Pittsburg, Oslo, Stavanger, Brukselę, a w Polsce – obok Krakowa – także Gdańsk, Wrocław i Katowice. Dzięki działaniom sieci w ciągu 10 lat miejsce tymczasowego schronienia znalazło kilkuset pisarzy, intelektualistów, blogerów i działaczy praw człowieka, między innymi: Swietłana Aleksijewicz, Amira Al Sharafi, Lawon Barszczewski, Asli Erdogan, Jiao Guobiao.

 

Kraków przystąpił do ICORN w 2011 r. w trakcie uroczyście obchodzonego Roku Czesława Miłosza. Stolica Małopolski otrzymała zaproszenie do sieci jako pierwsze miasto z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Helge Lunde, dyrektor Sieci ICORN, podkreślał wówczas, że dzięki swoim tradycjom kulturalnym, bogatemu życiu artystycznemu i literackiemu Kraków jest doskonałym miejscem schronienia i inspiracji dla pisarzy prześladowanych ze względu na swoją twórczość.

 

W ramach programów rezydencjalnych Kraków gościł dotychczas ośmioro pisarzy i pisarek: Marię Amelie (Osetia Północna), Kareema Amera (Egipt), Mostafę Zamaniniję (Iran), Lawona Barszczewskiego (Białoruś), Asli Erdogan (Turcja), Felixa Kaputu (Kongo), Monema Mahjouba (Libia) oraz Kholoud Charaf (Syria).

 

Organizatorami programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Kultury Willa Decjusza.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.