Nowy pas startowy, którego budowę forsuje lotnisko, miałby mieć niespełna 3 kilometry. Byłby równoległy do istniejącego lub przecinałby obecną drogę startową.

"Przygotowujemy się pod względem projektowym i organizacyjnym, natomiast niezbędne jest uzyskanie stosownych decyzji" - informuje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Chodzi o pozytywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Nadal jej nie ma, bo sprawą, po odwołaniach mieszkańców – zajęła się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Wcześniej zielone światło dla inwestycji dała RDOŚ w Kielcach.
Za sprawą Stowarzyszenia Przyjazne Lotniska, które sprzeciwia się budowie pasa, sprawa znalazła się w CBA.

"Według nas, wiele przekazanych przez nas materialów dowodowych nie zostało w ogóle uwzględnionych, zostały zupełnie pominiete. Ta decyzja wymaga kontroli przez urzędy." - mówi Piotr Bistroń ze stowarzyszenia Przyjazne Lotniska.

Mieszkańcy m. in. Rząski, Balic, Szczyglic czy Morawicy uważają, że nowa droga startowa sprowadzi ścieżkę startów i lądowań nad tereny gęstej zabudowy rodzinnej. A co to oznacza? Jak mówią – potężny hałas: "W lecie, kiedy okna są otwarte, nie słychać rozmowy z osobą, która stoi obok"
"To lotnisko jest ograniczone obwodnicą, autostradą, stawami. W tym miejscu, tak blisko miasta, lotnisk w Europie już nie ma. Monachium, Frankfurt, Paryż - pociągiem do rogatek miasta jedzie się pół godziny" - dodaje Piotr Bistroń.


Innego zdania jest jednak prezes Kraków Airport – Radosław Włoszek: "Można podać wiele przykładów w Anglii, Włoszech, Hiszpanii, gdzie lotniska znajdują się w takiej odleglości od miasta jak Balice i lokalizacja jest atutem dla wielu milionów pasażerów"

Prezes lotniska dodaje, że przygotowując się do budowy nowej drogi startowej, lotnisko zorganizowało spotkania otwarte z mieszkańcami, by wysłuchać ich postulatów. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z portem w Balicach twierdzą, że komunikacja z lotniskiem prowadzona jest na razie za pośrednictwem protestów i petycji.

Według planów, nowy pas startowy w Balicach miałby powstać do 2021 roku.

 

Dominika Kossakowska/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.