Zgodnie z prawem, jeśli kupujący prowadzi działalność charytatywną, opiekuńczą lub oświatową, ma prawo do 98 procentowego rabatu. Część radnych uważała, że działki w Łagiewnikach powinny zostać wystawione w przetargu albo Kościół powinien wymienić się z miastem na inną nieruchomość.

Anna Prokop Staszecka z klubu Przyjazny Kraków podkreśla, że z terenów wykupionych przez kościół korzytsać będą także mieszkańcy miasta oraz turyści i pielgrzymi. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta popierali udzielanie bonifikaty duchownym, argumentując, że na tych terenach ma powstać parking, którego brakuje w rejonie Centrum im. Jana Pawła II. Większość radnych Platformy Obywatelskiej jeszcze niedawno była przeciwna sprzedaży ziemi z bonifikatą. "Nagłe niezdecydowanie w szeregach PO wynika z różnych podejść do kwestii gospodarczych i światopoglądowych. Jest jeszcze fakt, że teren już został zagospodarowany przez stronę kościelną. Każdy z radnych będzie głosował samodzielnie, zgodnie z własnym sumieniem" - tłumaczył przed decyzją Rady Andrzej Hawranek z PO. 

Siedem działek łącznie ma pół hektara powierzchni. Ich wartość oszacowano na ponad trzy miliony złotych. Na terenie pozyskanym od gminy miałyby powstać dodatkowe miejsca parkingowe dla odwiedzających sanktuarium. 

 

(Dominika Panek/jp)