Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Co dalej z zabytkową strzelnicą na Woli Justowskiej?

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2013.09.20 06:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:34 )
Zabytkowy budynek dawnej strzelnicy wojskowej przy ulicy Królowej Jadwigi w Krakowie jest w alarmującym stanie. Choć urzędnicy powołują kolejne spotkania w tej sprawie, na miejscu nic się nie dzieje. Poszukania inwestora trwają od dwóch lat a strzelnica może nie przetrwać najbliższej zimy.

Posłuchaj rozmowy z Konradem Myślikiem z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa
Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w fatalnym stanie

Drewniany zabytek jest w zrujnowanym stanie a na remont nie ma pieniędzy. Od roku miasto bezskutecznie szuka inwestora. O wsparcie poproszono też Społeczny Komitet Odnowy Zabytków w Krakowie ale ten nie dysponuje tak dużymi środkami.

- Finansowanie ze środków publicznych, to kolejka bardzo długa. Ta strzelnica ma ponad sto lat, a rozmawiamy o tym, że trzeba chronić obiekty, które mają tysiąc lat albo i więcej lat. To nie są łatwe decyzje - wypowiada się Konrad Myślik z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

- Ciężko znaleźć inwestora tylko dla tej strzelnicy. Duży, drewniany obiekt nie zawsze znajduje kogoś, kto mógłby mu pomóc. Kiedyś pojawił się inwestor, który próbował wybudować tam galerię, ale po protestach mieszkańców, wycofał się - dodaje.

Jednokondygnacyjny pawilon strzelnicy powstał w 1887 roku. Swoje umiejętności doskonalili tam żołnierze austriaccy, członkowie Związku Strzeleckiego, a także legioniści komendanta Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym i po II wojnie strzelnica należała do krakowskiego garnizonu, potem trafiła w ręce skarbu państwa. Kiedy w latach 90. pojawiły się kłopoty z jej utrzymaniem, teren kilkukrotnie zmieniał właścicieli.

Obecnie administratorem XIX-wiecznego budynku, wraz z sześcioma hektarami terenu jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Dawna strzelnica być może ma pecha, bo kolejka miejsc czekających na remont jest długa. W Krakowie jest 6 tysięcy zabytków.

( Malgorzata Nieciecka /dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię