Dochód z imprezy będzie przeznaczony na wsparcie leczenia osób z niepełnosprawnością ruchową. W tym roku będzie to m.in. Józef Tatara, który za swoją działalność charytatywną został wyróżniony przez prezydenta Krakowa, dziś zaś sam potrzebuje pomocy. Drugą osobą, dla będą zbierane pieniądze, jest Bartłomiej Florek - beneficjent również zeszłorocznego biegu.

Jak poinformowała w poniedziałek Agnieszka Pleti, dyrektor fundacji Poland Business Run, zmiana tradycyjnej trasy biegu, wytyczonej wokół Plant podyktowana jest licznymi remontami ulic, które zostały zaplanowane przez miasto na przełomie sierpnia i września.

Zaznaczyła, że tegoroczna trasa została zmieniona, jednak zachowuje ona ten sam dystans i nie odbiega od ścisłego centrum Krakowa. Uczestnicy pobiegną obok Wawelu, ulicami Starego Miasta, częściowo Bulwarami Wiślanymi i Plantami. Strefa zmian i „miasteczko biegowe” znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Wawelskiego.

Ze względu na większą przepustowość nowej trasy i strefy zmian, organizatorzy zdecydowali o dopuszczenie do biegu dodatkowych 300 osób, co pozwoli włączyć do biegu 60 drużyn z listy rezerwowej. Wcześniej limit biegaczy został ustalony na poziomie 5 tys. osób – ta liczba została wyczerpana w 4 minuty i 50 sekund od momentu uruchomienia rejestracji.

Kraków Business Run jest częścią ogólnopolskiej imprezy - Poland Business Run, która odbywa się jednocześnie w siedmiu miastach. Ale ponieważ pomysł narodził się w Krakowie, to właśnie w tym mieście - tłumaczą organizatorzy - co roku cieszy się szczególną popularnością.

Charytatywny bieg biznesowy ma formę sztafety. W skład każdej ze sztafet wchodzi pięć osób, z których każda ma do przebiegnięcia 3,8 km. Udział w zawodach biorą przede wszystkim zgłoszone przez firmy drużyny składające się z ich pracowników, ale są także reprezentanci instytucji kultury, samorządów i uczelni.

Firmy rywalizują ze sobą nie tylko pod względem czasu, w którym ich drużyny ukończą sztafetę, lecz także pod względem kwot wpłacanych do fundacji. Środki pochodzą z opłat startowych uczestników, dobrowolnych wpłat dokonywanych w towarzyszącej biegom akcji "Pomagam bardziej", a także z bezpośredniego wsparcia finansowego od sponsorów biegów.

Do tej pory, w ciągu sześciu lat, w całej Polsce udało się pomóc 139 osobom.

 

PAP,jkg