|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Akademia Górniczo-Hutnicza ma pierwszą w Polsce uczelnianą sieć komórkową

Parking przy Katedrze Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zamieni się w poligon badawczy. Wszystko dzięki zainstalowaniu pierwszej w Polsce naukowej sieci komórkowej. Działa ona na takich samych zasadach, jak sieci operatorów komercyjnych, a częstotliwość udostępnia jej Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dzięki temu naukowcy i studenci mogą testować najnowsze rozwiązania komunikacyjne. Chodzi m.in. o technologię 5G.

Posłuchaj materiału Dominiki Panek

Fot. Dominika Panek

Sami nie zdajemy sobie sprawy jak mocno technologia 5G może ułatwić nam życie. "W zasadzie jest to komunikacja maszyn. To znaczy, że urządzenia mogą się komunikować ze sobą, pomijając w ogóle człowieka" - mówi Radiu Kraków Mateusz Baran, inżynier Nokii. "Przykładem jest lodówka, która sama monitoruje stan swojej zawartości. I jeśli brakuje jakichś artykułów, to zamawia je w sklepie" - dodaje Michał Wągrowski z katedry telekomunikacji AGH.

Sieci najnowszej generacji pozwalają np. operować pacjentów na odległość lub mierzyć poziom zanieczyszczenia w powietrzu i na tej podstawie uruchamiać w pomieszczeniach oczyszczacze. Technologia 5G wykorzystywana jest także do tworzenia autonomicznych, samojeżdżących samochodów.

Właśnie nad takimi rozwiązaniami pracują studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. W uczelnianych budynkach i na jednej z latarni na parkingu pojawiły się tzw. stacje bazowe, czyli urządzenia nadające sygnał nowej sieci. "Widzimy tu te częstotliwości wykorzystywane przez urządzenia wewnątrz budynków. Zielony kolor oznacza, że jest w sieci aktywność. Jeśli blednie, zmienia się w kolor niebieski, oznacza, że tej aktywności nie ma" - mówią inżynierowie Nokii, którzy prowadzą projekt badawczy wraz z AGH.

Fot. Dominika Panek

Nowa sieć nie służy do rozmów telefonicznych. Badacze będą skupiać sie na przesyłaniu danych z dużą prędkością. "Pełnometrażowy film, który zajmuje ok. 700 MB jesteśmy w stanie przesłać od nadajnika do odbiornika w czasie 8 sekund" - dodaje Michał Wągrowski.

Z uczelnianej sieci można korzystać tylko za pomocą telefonów wyposażonych w specjalne karty SIM.

 

 

(Dominika Panek/ew)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0