Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wojsko chroni Naturę 2000. To pierwszy taki projekt w Polsce

  • Aktualności
  • date_range Piątek, 2017.05.19 07:24 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:13 )
To pierwszy taki projekt w Polsce. Wojsko będzie czynnie chroniło naszą przyrodę i obszar Pustyni Błędowskiej. Dzięki unijnym środkom żołnierze i przyrodnicy powstrzymali zarastanie i niszczenie terenu zaliczanego do jednego z najcenniejszych w Europie. Wykarczowano karłowate laski brzozowo-sosnowe oraz zarośla samosiewów sosnowych.

Fot. gmina Klucze

Posłuchaj, co mówi Bożena Kotońska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie
Desant żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej na Pustynię Błędowską

"Dwa siedliska, wydmy i murawy napiaskowe uzyskały lepszą możliwość funkcjonowania, bo odkryliśmy tę przestrzeń i zlikwidowaliśmy cień. A z kolei wojskowi mają więcej przestrzeni do skoków, przez co zmniejszy się liczba lotów. Poprawiło się także bezpieczeństwo skoczków, bo nie ma wysokich drzew, na które mogliby wpaść" - mówi Radiu Kraków Bożena Kotońska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. 

Dzięki działaniom ochronnym wojsko ma do dyspozycji już 366 hektarów pustyni, a nie - jak dotychczas - 84. Usunięto również ponad 9,5 tysiąca sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Projekt "Kompleksowa ochrona nieleśnych siedlisk przyrodniczych na terenach wojskowych w obszarze Natura 2000 " był finansowany przez program LIfe + i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jego koszt to ponad 9 milionów złotych. Projekt już się zakończył, teraz wojsko będzie ponosiło koszty utrzymania tego terenu w niezmienionym stanie.

 

 

(Ewa Szkurłat/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię