W działaniach ratowniczych brało udział w czwartek 860 strażaków PSP i 2570 druhów OSP oraz 309 policjantów, 11 żołnierzy zawodowych oraz 50 ochotników z Wojsk Obrony Terytorialnej. Najwięcej interwencji było w powiatach: krakowskim, wielickim, wadowickim i oświęcimskim.

Alarmy powodziowe obowiązują w Małopolsce na obszarze dziewięciu powiatów, ośmiu gmin i trzech miast – Tarnowa, Oświęcimia i Krakowa, gdzie wprowadzono go wieczorem, a rano spodziewana jest fala kulminacyjna na Wiśle. Pogotowia przeciwpowodziowe są w trzech powiatach i 18 gminach województwa.

Na większości rzek nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody - podały służby. Stany alarmowe są przekroczone na 13 wodowskazach, a ostrzegawcze na 27.

Jak wynika z Informacja Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Dąbrowie Tarnowskiej ewakuowano osiem osób z trzech podtopionych domów. Organizowana jest pierwsza pomoc doraźna ze środków gminy i trwa dalsze szacowanie strat. W Radgoszczy w związku z zalaniem drogi dojazdowej ewakuowano pięć osób, z których jedna została umieszczona w szpitalu.

Do podtopień budynków doszło także w Szerzynach, Żabnie, Oleśnie i Szczucinie.

Według synoptyków w nocy może spaść w Małopolsce miejscami jeszcze do 40 mm deszczu na metr kw. W piątek opady deszczu mają być przelotnie – lokalnie do 20 mm na m kw.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)