Liczba wniosków o paszport rośnie przed wakacjami. Aby stworzyć wszystkim zainteresowanym dodatkową szansę na wyrobienie dokumentu, Oddział Paszportowy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dodatkowo był otwarty w tę sobotę. Kolejna taka sobota planowana jest na drugą połowę maja (termin jest ustalany).

W sobotę do punktu paszportowego przyszło ponad 200 osób – co zdaniem przedstawicieli urzędu wojewódzkiego – sygnalizuje, że w tym roku jeszcze więcej osób niż w ubiegłym będzie się ubiegać o paszporty.

Oddział Paszportowy w Krakowie w sezonie, przy pełnej obsadzie okienek, przyjmuje dziennie ok. 360 wniosków o wydanie paszportu. Dla porównania, poza sezonem (np. w listopadzie) jest to ok. 100 wniosków dziennie.

W 2010 r. w Małopolsce złożono ok. 98 tys. wniosków, natomiast w 2017 r. było ich prawie 133 tys. Wzrost liczby składanych wniosków widoczny jest zarówno w Krakowie, jak i w pozostałych punktach paszportowych w Małopolsce. W styczniu 2018 r. w Krakowie złożono o 50 proc. więcej wniosków w porównaniu ze styczniem 2017 r.

W procesie wyrabiania paszportu nie obowiązuje zasada właściwości miejscowej, co oznacza, że obywatel RP może wystąpić o dokument w dowolnym punkcie paszportowym w kraju (pod warunkiem odebrania dokumentu w tej samej placówce). W związku z tym – w wyniku wzrostu liczby mieszkańców – to właśnie w Krakowie składanych jest najwięcej aplikacji w województwie.

W 2017 r. w Krakowie złożono ok. 60 tys. wniosków, w Tarnowie – ok. 14 tys., w Nowym Sączu – ok. 11 tys., natomiast w Brzesku niecałe 3 tys.

Urząd poinformował też, że wnioski o paszporty coraz częściej składają członkowie rodzin wielodzietnych (pomiędzy rokiem 2015 a 2017 zanotowano niemal 100-procentowy wzrost liczby wniosków od posiadaczy Karty Dużej Rodziny; karta ta upoważnia do obniżek cen).

O paszport ubiegają się także coraz częściej Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, dla których w związku z planowanym wystąpieniem tego kraju z Unii Europejskiej (Brexitem) dowód osobisty okazać się może dokumentem tożsamości niewystarczającym do podróżowania i przebywania za granicą.

Oblężenie przed wakacjami przeżywa nie tylko Oddział Paszportowy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale i punkt obsługi ubezpieczonych małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Punkt NFZ, gdzie można wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego), także był otwarty w tę sobotę i będzie – analogicznie do urzędu wojewódzkiego – czynny w sobotę w drugiej połowie maja.

Województwo małopolskie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby składanych wniosków paszportowych, zaraz po województwie mazowieckim oraz śląskim.

Czas oczekiwania na paszport to maksymalnie 30 dni. EKUZ wydawany jest zaś w dniu złożenia wniosku. Paszport jest ważny 10 lat.

 

PAP/jgk