|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Trzeci dzień strajku nauczycieli, pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego

Ponad 350 tys. uczniów III klas gimnazjalnych z 7 tys. szkół w całym kraju przystąpiło w środę po godzinie 9. do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Środa jest jednocześnie trzecim dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Fot. ilustracyjne P. Korczak

 

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków. Według ZNP, we wtorek w strajku udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz pytany we wtorek o liczbę strajkujących nauczycieli odpowiedział, że "nawet, jeżeli przyjmiemy taką wersję bardzo ograniczoną, jest to liczba na poziomie 600 tys. osób".

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach, jeśli akcja protestacyjna potrwa dłużej, mogą się różnić we wtorek i w dniach następnych od danych poniedziałkowych, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować.

Wicepremier Beata Szydło we wtorek po raz kolejny zaapelowała do nauczycieli o zapewnienie uczniom komfortu i spokoju podczas egzaminów. "Trzymam kciuki za wszystkich, którzy będą te egzaminy w tym roku zdawali" – powiedziała Szydło. Podkreśliła, że egzaminy odbędą się. Jednocześnie przypomniała, że za przeprowadzenie egzaminów odpowiedzialna jest Centralna Komisja Egzaminacyjna i dyrektorzy szkół.

Dyrektor CKE Marcin Smolik zapewnił we wtorek, że ze strony jego instytucji wszystko jest gotowe do przeprowadzenia egzaminów. "Z naszej strony wszystko, jak co roku, jest już gotowe: arkusze wydrukowane, gotowe do wysyłki, jutro zgodnie z wszystkimi procedurami będą dostarczone do szkół" - powiedział.

Pytany, czy w związku z trwającym strajkiem do CKE i do okręgowych komisji egzaminacyjnych dyrektorzy szkół zgłaszają, że mogą mieć problemy z jego przeprowadzeniem, przyznał, że są one sygnalizowane. "Nie jest to jednak jakaś duża liczba szkół" - powiedział. Podał, że dyrektorzy zgłaszają, że mogą mieć problem z powołaniem zespołów nadzorujących przebieg egzaminu. "Odsyłamy ich do kuratoriów, które prowadzą listy osób chętnych do pracy w zespołach. Kuratorzy przekazują dyrektorom szkół informacje o tych osobach" - poinformował Smolik. Zaznaczył, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. "Informacje o tym, w ilu szkołach egzamin być może się nie odbędzie, poznamy tak naprawdę jutro" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim, w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

We wtorek resort edukacji poinformował, że kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi zgłosiło się już do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących. "Do kuratorów oświaty wciąż napływają kolejne zgłoszenia od osób, które pozytywnie zareagowały na apel ministerstwa (...) Osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi czekają w gotowości do przydzielenia ich do konkretnych komisji egzaminacyjnych, jeśli dyrektorzy szkół będą mieli taką potrzebę" - czytamy w komunikacie resortu edukacji. Zaznaczono w nim, że wszyscy chętni nauczyciele, którzy chcą pomóc uczniom podczas egzaminów, nadal mogą zgłaszać się do kuratoriów oświaty.

Poinformowano w nim, że zadaniem członka zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy uczniów w czasie trwania egzaminu w danej sali. Członkowie zespołu po zakończeniu egzaminu zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych, karty odpowiedzi lub karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, porządkują i pakują zebrane materiały. "Każda okręgowa komisja egzaminacyjna przygotowała materiały instruktażowe dla osób, które zgłoszą się do właściwego kuratorium. Materiały te zostaną przesłane osobom zainteresowanym drogą mailową. Będą również udostępnione na stronach internetowych każdej okręgowej komisji egzaminacyjnej" - podało MEN.

Na egzaminie gimnazjalnym w pierwszym dniu, czyli w środę będzie sprawdzana wiedza humanistyczna uczniów. W czwartek uczniowie będą pisać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - test z języka obcego.

Podczas tegorocznej sesji egzaminu gimnazjalnego - tak jak w latach ubiegłych - każdego dnia uczniowie otrzymają do rozwiązania dwa bloki zadań - pierwszy o godzinie 9., drugi o godzinie 11. Pomiędzy nimi będzie przerwa.

W środę na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Drugi blok będzie zawierał zadania z języka polskiego. Na ich rozwiązanie gimnazjaliści będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).

W czwartek na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut).

W piątek egzamin z języka obcego odbędzie się na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on także 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).

Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla tych, którzy wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Największa grupa gimnazjalistów - 88,9 - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym (85,4 proc. przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym). Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym chce przystąpić 9 proc. gimnazjalistów (na poziomie rozszerzonym 2,2 proc.).

Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest od wielu lat język rosyjski. W tym roku zdawać go chce 1,55 proc. uczniów. Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało poniżej 1 proc. gimnazjalistów. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie - 3,4 i 5 czerwca.

Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie - 3,4 i 5 czerwca.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 21 czerwca.

 

 

 

(PAP/ko)

15%
85%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 30

ja

Środa, 10 kwietnia 2019, 13:12

@KROWO-ŚWINIA+

Ja NIE JESTEM, uważam, że strajkujący nauczyciele są niemoralni i stracili w moich oczach resztki szacunku. Zamiast zapracować na szacunek, pokazać że warto dać im te podwyżki, to niemoralnie wykorzystują stanowiska dla własnych interesów. Wstyd DRODZY nauczyciele!

Odpowiedz

rodzic tracący pieniądze

Środa, 10 kwietnia 2019, 13:09

@a po świętach odpoczynek

na pewno poziom nauczania wzrośnie o te symboliczne 1000złotych... tak jak ktoś napisał, jak źle to zmienić pracę... w kopalni nawet 2 tysiące więcej, albo lepiej, dostaną... tylko trzeba ruszyć a nie strajkować..

Odpowiedz

Polak

Środa, 10 kwietnia 2019, 10:42

@KROWO-ŚWINIA+

Pisz za siebie krowo-itd.

Odpowiedz

Środa, 10 kwietnia 2019, 10:41

@KROWO-ŚWINIA+

Już to wklejałeś wczoraj jako Ala, chyba ze 3 razy. Musisz wymyślić coś nowego, bo przestaną ci płacić.

Odpowiedz

Krakus

Środa, 10 kwietnia 2019, 10:35

Jest proste rozwiązanie. Rząd powinien położyć na stole propozycję realnych podwyżek i zapowiedzieć, że za każdy dzień strajku będzie obniżał przewidziane pieniądze dajmy na to o 100 zł. Żeby nie było drastycznie to ostatecznie nie do zera, ale np. do 50 zł. Na chęć podpisania porozumienia Rząd powinien czekać każdego dnia maksymalnie do 12 (od 8 do 12 są 4 godziny - tyle ile średnio wychodzi z pensum nauczycieli). Po tej godzinie oferta podwyżek powinna być zmniejszana.

Odpowiedz

KROWO-ŚWINIA+

Środa, 10 kwietnia 2019, 10:05

Walczcie nauczyciele z tą bandą złodziei i i nie cofajcie się ani o krok. Polki i Polacy są z Wami.

Odpowiedz

4 czerwca 1989

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:43

Nauczyciele, ratownicy medyczni, administracja sądowa, niepełnosprawni, górnicy... Zapraszamy przed Sejm!!! Jest szansa powalczyć o swoje. "Wystarczy nie kraść".

Odpowiedz

no gieniusz

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:35

@nieźle:)

Naczelny trollololo nie może uwierzyć, że jest więcej rodziców?

Odpowiedz

nieźle:)

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:26

@rodzic

To już gadasz sam ze sobą, nie tylko pod różnymi nickami, ale też pod tym samym?

Odpowiedz

kamieniem w dinozaury

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:23

Rozbawiło mnie do łez gdy widziałem Kopacz ubolewającą nad losem biednych nauczycieli. Sama zapomniała jak dawniej strzelało się do górników albo "rozmawiało" z pielęgniarkami w białym miasteczku.

Odpowiedz

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:20

@Tom

Nikogo się tu nie obraża? Czyli nauczyciele to nikt.

Odpowiedz

rodzic

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:14

@Słuchaczka

Słuchaczko, ciężko zarabiając głodowe pensje chodzić ciągle w nowych, markowych, modnych ciuchach. Czyż to nie prawda? A może to z korepetycji..hmm...?

Odpowiedz

słuchacz

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:13

@Słuchaczka

Każdy ma kredyt? Ja nie mam. Pudło.

Odpowiedz

Pora na normalnosć

Środa, 10 kwietnia 2019, 09:11

Karta nauczyciela do kasacji. Nie ma uprzywilejowanych grup zawodowych.

Odpowiedz

a po świętach odpoczynek

Środa, 10 kwietnia 2019, 08:54

Albo niech się pochwali, czy nauczyciel odpowiada za poziom nauczania jaki reprezentuje....:)

Odpowiedz

rodzic

Środa, 10 kwietnia 2019, 08:41

@rodzic

To ich sztandarowa manipulacja. Pokazywanie ile zarabiają brutto dani nauczyciele. Ani słowa o tym, że to podstawa, do której dostają liczne dodatki i trzynastkę. Ani słowa o tym, że u nich święta wielkanocne trwają tydzień, a bożonarodzeniowe prawie dwa. Do tego 70 dni urlopu płatnego. Jeżeli chcecie rozmawiać o pieniądzach pokażcie PITy roczne, bo samochody na parkingu sami sobie obejrzeliśmy.

Odpowiedz

Tom

Środa, 10 kwietnia 2019, 08:38

@4 czerwca 1989

Już włączył się język miłości tolerancyjnych dla innych zwolenników po-pslgbt. Tu nikt nie obraża Tuska i innych, więc staraj się nie obrażać Kaczyńskiego.

Odpowiedz

Ja

Środa, 10 kwietnia 2019, 08:37

Banda nierobów!!

Odpowiedz

Środa, 10 kwietnia 2019, 08:36

Pamiętajcie strajkujący nauczyciele, że każdy kij ma dwa końce.

Odpowiedz

Słuchaczka

Środa, 10 kwietnia 2019, 08:35

@rodzic

@rodzic Czy Ty się dobrze czujesz? Czemu zaglądasz innym do portfela? Czy kobiety - nauczycielki (jakoś dziwnym trafem jest ich więcej niż mężczyzn nauczycieli) nie mają prawa idąc do szkoły czy na zebranie być dobre ubrane gdy uczennice przychodzą ze sztucznymi paznokciami, rzęsami i w ubraniach z metkami znanych marek? Czy mają przychodzić w łachmanach czy może w ubraniach z lumpeksu? Wtedy byłoby larum, że nie mają gustu, że nie dają dobrego przykładu itp. itd. Uderz w stół a nożyce się odezwą....

Odpowiedz