Według Śmiałka do końca tego tygodnia powinno być wiadomo, czy trzy partie lewicowe wystartują w wyborach jako koalicja, co wiąże się z koniecznością przekroczenia 8 proc. progu wyborczego czy też wybrana zostanie inna formuła. Trwają też prace nad wspólnymi propozycjami programowymi.

"Odpowiadamy się za legalizacją związków partnerskich, wiele jest wśród nich par heteroseksualnych, które na przykład w przypadku choroby czy śmierci partnera nie mają dostępu do informacji medycznych czy prawa pochówku. Jesteśmy za wprowadzeniem in vitro, które w każdym województwie czy mieście powinno być finansowane ze środków publicznych. Opowiadamy się również za przejrzystością działań Kościoła katolickiego. Wszyscy przez 30 lat dokładali się na państwo, a Kościół nie zapłacił ani złotówki i stał się największym beneficjentem zmian. To kwestia nie walki z religią, bo to jest sprawa oceny i sumienia każdego, natomiast jeżeli ktoś mnie daje pieniądze muszę zapłacić podatek, jeżeli ksiądz dostaje na tacy pieniądze to też powinien się z państwem rozliczyć" - mówił Śmiałek.

Dodał, że lewica chce wprowadzenia progu dochodowego przy udzieleniu świadczenia 500 plus oraz stopniowego ograniczenia stosowania węgla.

Pełnomocnik wojewódzki partii Razem w Małopolsce Ewa Kwiecień mówiła, że cieszy się z szerokiego, lewicowego porozumienia. "Sądząc po liczbie nowych osób, które zgłaszają się do naszej partii oczekiwania społeczne były wielkie" – podkreśliła. "Elektorat lewicowy będzie mógł jesienią oddać głos ze szczerym sumieniem. Mam nadzieję, że zdobędziemy dwucyfrowy wynik" - dodała.

Koordynator wojewódzki partii Wiosna w Małopolsce Jacek Jabłoński podkreślił, że Wiosna stworzyła swój program z myślą o przyszłości, o wyzwaniach cywilizacyjnych, dlatego ważne będą kwestie takie jak: walka o poprawę klimatu i walka ze smogiem, edukacja, służba zdrowia i równość płac dla kobiet i mężczyzn. "Cieszę się, że mamy partnerów, którzy podzielają te wartości" – mówił.

Nawiązując do wydarzeń w Białymstoku przypomniał, że w sobotę lewica organizuje Marsz solidarności z osobami LGBT i jak zaznaczył do tej pory żadna inna partia nie zadeklarowała współorganizowania tego wydarzenia. "To pokazuje, że żeby spiąć wspólną klamrą wszystkie punkty programowe potrzebna jest silna identyfikacja z wartościami" – dodał.

Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD Ryszard Śmiałek mówił, że "może nie rozumieć decyzji Władysława Kosiniaka-Kamysza lidera PSL", ale ma wielu przyjaciół w PSL, PO i Nowoczesnej i jak zadeklarował "nie będzie im chciał szkodzić w tej kampanii". "Nie idziemy jako formacja do wyborów, żeby być przeciwko czemuś. My zawiązaliśmy koalicję, ponieważ chcemy wyjść z lewicową ofertą programową do obywateli, aby ludzie wierzący w ideały lewicy mogli to wszystko znaleźć u nas: od swobód obywatelskich po program socjalny" – podkreślił Śmiałek.

W minionym tygodniu liderzy SLD, Wiosny i Lewicy Razem Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg potwierdzili zamiar budowy bloku pod szyldem "Lewica" przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)