|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

RPO: Powoływanie się przez farmaceutów na klauzulę sumienia jest sprzeczne z prawem

Nieprowadzenie przez apteki sprzedaży środków antykoncepcyjnych z uwagi na powoływanie się przez farmaceutów na "klauzulę sumienia" jest sprzeczne z prawem - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Powołując się na doniesienia medialne, Bodnar zwrócił uwagę, że w niektórych aptekach w Polsce nie prowadzi się sprzedaży środków antykoncepcyjnych z uwagi na powoływanie się przez farmaceutów w nich pracujących na tzw. klauzulę sumienia.

fot: pixabay

O tym, że w tej aptece nie można kupić środków antykoncepcyjnych przepisanych na receptę, pacjent dowie się dopiero przy okienku - w całej Polsce, również w Krakowie zaczęły pojawiać się apteki pro-life. Farmaceuci, którzy tam pracują sprzeciwiają się sprzedaży antykoncepcji hormonalnej i pigułek "dzień po". Ci, zrzeszeni przez Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich, walczą o wprowadzenie klauzuli sumienia, która pozwoliłaby im na odmowę wydania takich leków.  - CZYTAJ WIĘCEJ

"W mojej ocenie takie praktyki pozostają w sprzeczności z obowiązującym prawem i mogą prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych" - ocenił rzecznik w piśmie do p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zbigniewa Niewójta.

Bodnar zwrócił uwagę, że w prawie farmaceutycznym brak jest regulacji umożliwiającej odmowę sprzedaży produktu leczniczego z powołaniem się na względy sumienia. Takiej możliwości nie przewidują także normy etyczne skodyfikowane w Kodeksie Etyki Aptekarza RP. Kodeks ten stanowi jedynie, że aptekarz, będąc osobiście odpowiedzialnym za wykonywaną pracę, jest wolny w podejmowaniu swoich zachowań, zgodnie ze swym sumieniem i współczesną wiedzą medyczną.

Rzecznik przypominał, że w opinii Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN wskazano, że wykonywanie zawodów aptekarza i farmaceuty (w szczególności realizowanie recept) "nie wiąże się z osobistym podejmowaniem czynności, które bezpośrednio godzą bądź stanowią bezpośrednie i realne zagrożenie dla określonego dobra".

Zwrócił uwagę, że Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że tak długo, jak sprzedaż środków antykoncepcyjnych jest legalna, dostępna na podstawie recepty wystawionej przez lekarza, a preparaty te możliwe są do nabycia jedynie w aptece, farmaceuci nie mają prawa narzucać innym swoich przekonań moralnych, odmawiając sprzedaży leku.

"W mojej ocenie, w sprzeczności ze wskazaną regulacją pozostaje praktyka, opisana we wspomnianych artykułach prasowych, niezaopatrywania się przez apteki w określoną kategorię produktów leczniczych służących antykoncepcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych miejscowości, w których możliwość zaopatrzenia się w lek w innej aptece jest znacznie utrudniona" - zaznaczył Bodnar.

Rzecznik poprosił Głównego Inspektora Farmaceutycznego o zajęcie stanowiska w tej sprawie, a także o informacje o skali tego zjawiska w Polsce.

 

 

(PAP/ko)

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

wwm

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 11:34

Jak będziesz w nieszczęsciu to i oszołomów kupisz.

Odpowiedz

Sobota, 22 kwietnia 2017, 14:53

Należy bojkotować takie apteki z ciemniakami, niech praktykują ubóstwo skoro tacy pełni wiary. Poprosimy o jakaś listę tych oszołomów

Odpowiedz

wmw

Sobota, 22 kwietnia 2017, 13:45

@paranoja

Huopie ty chyba rozpocząłeś naukę w podstawówce bo myślenia logicznego to u ciebie nie widać. Chyba, że jesteś ofiarą oszczędnego stosowania tzw. środków antykoncepcyjnych.

Odpowiedz

Sobota, 22 kwietnia 2017, 13:29

Bodnar to ideolog partyjny. Nie mozna nakazac komu czym na handlowac.

Odpowiedz

Dziadek Leśny

Sobota, 22 kwietnia 2017, 12:47

Już w latach 70-tych Kazimierz Grześkowiak śpiewał: Może to przez te nawozy sztuczne, może był w szkole zbyt pilnym uczniem, może to wszystko przez te atomy, ŻE WARIATA MAMY!!! No i jest gorzej niż było. Prezerwatywę to niedługo trzeba będzie sobie robić samemu z pęcherza ryby bo nigdzie nie kupisz! Paranoja to mało powiedziane.

Odpowiedz

paranoja

Sobota, 22 kwietnia 2017, 10:29

@Huop

Jakie zabijanie dziecka? Trzeba było nie spać na biologii. Środki antykoncepcyjne nie zabijają dzieci, tylko zapobiegają ciąży, a pigułka "dzień po" nie pozwala się rozwinąć ewentualnej - EWENTUALNEJ - jednodniowej ciąży, więc gdzie masz jakieś dziecko? Najpierw skończ gimnazjum i idź do seminarium, bo na życie w normalnym świecie nie masz szans.

Odpowiedz

Huop

Sobota, 22 kwietnia 2017, 10:06

Klauzula sumienia to słuszny kierunek. Żyjemy w wolnym kraju. Każdy ma prawo sprzedawać to co chce. Środków chemicznych na zabijanie dziecka nikt przy zdrowym sumieniu nie będzie chciał sprzedawać.

Odpowiedz

Piątek, 21 kwietnia 2017, 22:28

@Aaa

kupisz pora albo marchewkę i po sprawie

Odpowiedz

Aaa

Piątek, 21 kwietnia 2017, 22:08

@Aaa

LOL

Odpowiedz

Aaa

Piątek, 21 kwietnia 2017, 19:57

Niedługo pani w sexshopie nie sprzeda wibratora, bo bedzie to niezgodne z jej sumieniem.

Odpowiedz

farmaceuta

Piątek, 21 kwietnia 2017, 16:35

@bolka

Weź espumisan, bo chyba masz problem.

Odpowiedz

ni

Piątek, 21 kwietnia 2017, 16:28

Adam Bodnar zaraz straci stanowisko.

Odpowiedz

bolka

Piątek, 21 kwietnia 2017, 15:57

Pfffff

Odpowiedz