|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jerzy Trela laureatem nagrody im. Romany Bobrowskiej

Jerzy Trela to wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykładowca akademicki, od lat związany z krakowskimi scenami oraz z Radiem Kraków. Najważniejsza nagroda Radia Kraków przyznawana jest rokrocznie ludziom i instytucjom wspierającym ideę radia publicznego i promującym ambitne gatunki sztuki radiowej.

Fot. Jakub Guzik

Laureatami nagrody im. Romany Bobrowskiej (przyznawanej od 2011 r.) są znakomici krakowscy aktorzy związani z Radiem Kraków: Anna Polony, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Jerzy Stuhr i Anna Dymna. W tym roku do ich grona dołączył Jerzy Trela. Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpiło w czasie uroczystej gali z okazji 90 urodzin Radia Kraków.

Jerzy Trela to jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Urodził się 14 marca 1942 r. w podkrakowskich Leńczach. Jest absolwentem krakowskiego Liceum Plastycznego.

Jeszcze przed rozpoczęciem studiów na PWST zaczął występować w teatrze Lalki i Maski „Groteska”, a w czasie studiów związał się z Teatrem STU, w którym zagrał m.in. Popryszczyna w Pamiętniku Wariata wg Gogola. Ukończywszy studia w 1969 roku występował w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela), a od 1970 roku związany jest ze Starym Teatrem, w którym zagrał liczne role w przedstawieniach Jerzego Jarockiego (Szewcy, Matka, Rewizor), Konrada Swinarskiego (Dziady, Wyzwolenie), Henryka Tomaszewskiego (Warszawianka) Andrzeja Wajdy (Z biegiem lat, z biegiem dni, Hamlet), czy Krystiana Lupy (Powrót Odysa).

Jerzy Trela występował również na deskach warszawskiego Teatru Narodowego (m.in. Sędziowie i Wesele Wyspiańskiego w reż. Jerzego Grzegorzewskiego).

Wiele razy podziwialiśmy go w Teatrze Telewizji, m.in. za rolę Komendanta w „Do piachu” Różewicza, Stalina w sztuce Gastona Salvatore czy Saszki w „Antygodnie w Nowym Jorku” Głowackiego. W sumie aktor ma w swym dorobku ponad 140 ról w Teatrze TV.

Jerzy Trela jest też znanym aktorem filmowym z dorobkiem ponad 70 ról. Do najlepszych kreacji należy postać Radziwiłła Mikołaja Czarnego w serialu Królowa Bona, sztygara Greli w Magnacie czy pana Bronka w filmie Trzy Kolory.Biały. Do najsympatyczniejszych jego ról należy postać kloszarda w Aniele w Krakowie.

Jest wykładowcą krakowskiej PWST, a w latach 1984-1990 był jej rektorem.

Tyrytron - nagroda im. Romany Bobrowskiej

Aktor od lat współpracuje z Radiem Kraków. W naszych zbiorach znajdziemy jego wspaniałe interpretacje największych: Wyspiańskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Tuwima i Gałczyńskiego i Herberta. Czytał dla nas Stasiuka, Majewskiego i Pilcha.

Najstarsze słuchowisko z udziałem Jerzego Treli pochodzi z roku 1968, to Dr Jekyll i Mr Hyde w reżyserii Józefa Grotowskiego. W latach 70. wystąpił w jego słuchowiskach na podstawie powieści Stanisława Lema: Solaris, Maska, Kalkulator.

Aktor często współpracował z Romaną Bobrowską: w „Nocy listopadowej” (1987 r.) jako gen. Chłopicki, w baśni muzycznej „Królewna Śnieżka” (1993) zagrał krasnala Gderę, w słuchowisku Leszka Wołosiuka, „Chrystus Z Loebetal” (2005 r.) zagrał starego Ericha Honeckera, za którą dostał nagrodę aktorską na festiwalu Dwa Teatry. Jego najnowsze role dla Radia Kraków to Wernyhora w „Weselu” w reżyserii Andrzeja Seweryna (2012) oraz Konrada w „Wyzwoleniu” w reżyserii Agaty Dudy - Gracz.


 

wm


 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0