1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp.

Proporcjonalnie do dochodu – proponujemy stałą stawkę podatku PIT (16%) z powiększoną kwota wolną od opodatkowania – tak aby osoby o niższych dochodach płaciły relatywnie niższy podatek

 

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp.

Nie powinien zostać obniżony. Każdy z nas chciałby pracować krócej. Niestety Polski nie stać na obniżanie wieku emerytalnego. Jakiekolwiek jego skrócenie skutkować będzie dużo niższymi emeryturami. Obiecywanie takich samych emerytur przy obniżonym wieku emerytalnym jest wprowadzaniem obywateli w błąd.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp.

Likwidacja NFZtu nie jest rozwiązaniem. Służba zdrowia może działać za te same pieniądze. Należy się upewnić, że wydawanie pieniędzy jest racjonalne a dyrektorowie szpitali są rozliczani z efektów ich pracy. Dyrektor szpitala powinien być przede wszystkim managerem (a nie tylko lekarzem).

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp.

Na chwile obecną nasz kraj nie jest gotowy na wprowadzenie EURO.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp.

Polska powinna okazać solidarność z innymi krajami Unii Europejskiej i pomóc uchodźcom. Należy jednak upewnić się, że przyjmujemy uchodźców  uciekających przed wojną a nie emigrantów zarobkowych. Należy zapewnić uchodźcom odpowiednie warunki i zadbać o ich integracje – w przeciwnym razie przy pierwszej okazji wyjadą do Niemiec, czy Szwecji.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp.

Obecny „kompromis aborcyjny” jest najwłaściwszym rozwiązaniem. W pewnych sytuacjach aborcja jest dozwolona – korzystanie z niej jest jednak indywidualną kwestią sumienia, etyki czy religii danej osoby.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp.

Polacy żyjący w nieformalnych, na chwile obecną, związkach partnerskich czują się dyskryminowani przez system i będą szukać lub szukają rozwiązań za granicą. Należy wprowadzić przepisy regulujące sytuację tych osób. Ignorowanie tematu czy zaprzeczanie rzeczywistości nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp.

Problemy trapiące edukację nie  wynikają z faktu istnienia gimnazjów. Obecny system promuje bylejakość. Dyrektorowie szkół nie mają żadnych instrumentów promowania i wynagradzania dobrych nauczycieli a „karania” tych słabych, którym już nic się nie chce. Program nauczania jest nastawiony na zdobywanie umiejętności zdania egzaminu a nie odnalezienia się na rynku pracy i to trzeba zmienić. Ośrodki edukacji muszą współpracować z biznesem i ośrodkami rozwojowo-badawczymi.

Osobiście preferuje rozwiązanie 8 + 4 (bez gimnazjów).

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp.

Wspieram rozwiązania umożliwiające sześciolatkom rozpoczęcie nauki w szkole. Dzieci, które nie są na to gotowe mogą zostać „odroczone” na podstawie opinii specjalistów. Problem nie polega jednak na wieku rozpoczęcia nauki, ale na braku przystosowania szkoły, programu i nauczycieli do nauczania najmłodszych.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp.

Jestem przeciw wprowadzaniu takich opłat – byłby to kolejny rodzaj podatku. Każdy powinien mieć prawo wyboru usług z których chce korzystać.