1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Jako konserwatysta uważam, że system podatkowy odbierający najlepiej zarabiającym najwięcej, jest złym rozwiązaniem. Przede wszystkim państwo nie powinno „karać” ludzi za to, że są przedsiębiorczy, ani też stosować socjalistycznej urawniłowki. Taki mechanizm podatkowy jest często przyczyną uciekania z dochodami w „szarą strefę” lub też ograniczania zysków np. poprzez zmniejszanie produkcji prywatnych przedsiębiorstw.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Przede wszystkim należałoby się zastanowić skąd wziął się problem dotyczący podwyższenia wieku emerytalnego? Odpowiedzią jest demografia - Polacy żyją dłużej (i bardzo dobrze) ale jednocześnie przyrost naturalny maleje. Taka sytuacja powoduje zapaść systemu emerytalnego. Nie bez znaczenia jest również emigracja zarobkowa, która bezpośrednio uderza w podstawy całego systemu. Obawiam się, że zmiana wieku emerytalnego na niższy mimo, że jest to hasło chwytliwe i społecznie nośne, doprowadzić może do całkowitego bankructwa struktury ubezpieczeń społecznych. Oczywiście równolegle należy podjąć długofalowe działania, których efektem może być w przyszłości obniżenie wieku emerytalnego.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Mimo wielu negatywnych opinii NFZ, mimo tego że zdecydowanie wymaga odbiurokratyzowania, funkcjonuje w miarę poprawnie. Dopuszczam w tym zakresie jedynie zmiany ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Życie i zdrowie Polaków jest sprawą najważniejszą i wszelkie zmiany systemowe muszą poprzedzone zostać głęboką analizą.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Biorąc pod uwagę obecną sytuację w Unii Europejskiej, w tym niezbyt jasną sytuację ekonomiczną niektórych państw – członków EU byłbym daleki od szybkiego wprowadzanie euro.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczeństwo Polaków i to jest główne zadanie państwa. Niewątpliwie można przyjąć pewną grupę uchodźców z krajów Lewantu po starannej weryfikacji - czy aby na pewno są to osoby znajdujące się w realnym zagrożeniu życia? Z uwagi na konieczność asymilacji takich ludzi w naszym społeczeństwie lepiej by to byli chrześcijanie (wspólnota religii).  Jednakże spodziewam się (a fakty na to wskazują), że Polska potraktowana będzie przez uchodźców jedynie jako kraj tranzytowy. Tu rodzi się pytanie- warto aby przeznaczać potężne środki finansowe na utrzymanie ludzi, którzy i tak nie chcą u nas przebywać? Lepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie miejsc dla Polaków - uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. To właśnie ci ludzie, często potomkowie zesłańców - ofiar caratu lub komunizmu - w pierwszej kolejności potrzebują pomocy. Sądzę, że w takim przypadku samorządy - w ramach dostępnych środków - gwarantowałyby mieszkania, a państwo środki finansowe na zagospodarowanie się i okrzepnięcie w Ojczyźnie

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

W tym temacie – jako katolik – zdaję się na myśl etyczną Kościoła Katolickiego

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Zdecydowanie taka ustawa powinna zostać odrzucona. Obecnie funkcjonujące w Polsce prawo nie zabrania intymnego związku dwóch osób.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Uważam, że w końcu trzeba przyznać, iż ostatnia reforma była pomyłką - następnie zlikwidować gimnazja i przywrócić ośmioklasową szkołę podstawową. 

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Wiek, w którym dziecko rozpoczyna naukę szkolną powinien być autonomiczną decyzją rodziców.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Powszechna opłata audiowizualna to wprowadzenie do systemu kolejnego podatku i nie ma na to zgody. Ponadto taki system obowiązuje w Niemczech, gdzie jest bardzo krytykowany. Nie jestem zwolennikiem interwencjonizmu państwa ale w tym przypadku akurat uważam, że media publiczne powinny być finansowane z budżetu