1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Obowiązujący w Polsce dwustopniowy system podatkowy w rzeczywistości oznacza, że większość obywateli płaci taką samą stawkę podatku dochodowego, bez względu na osiągane dochody. Partia Razem w swoim programie proponuje 75-procentową stawkę dla dochodów powyżej 500 000 zł rocznie oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 12-krotności najniższej krajowej.

2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Obecnie nie moment przejścia na emeryturę, ale jej wysokość stanowi największy problem. Priorytetem państwa powinno być stworzenie systemu obywatelskich emerytur, które będą finansowane z wpływów z progresywnych podatków.

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. Publiczna służba zdrowia powinna oferować obywatelom jak najszerszy zakres usług na jak najwyższym poziomie. Jednakże obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której biurokratyczne ograniczenia nie pozwalają na optymalne realizowanie działań jednostek służby zdrowia. Środki wykorzystywane na administrację powinny zostać przeniesione na cele właściwe służbie zdrowia, czyli leczenie obywateli oraz działania profilaktyczne.

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. Przy obecnym stanie prawnym Polska nie powinna wstępować do strefy euro. Przykład Grecji czy Hiszpanii jest dowodem na nieprzemyślaną politykę monetarną Unii Europejskiej i w takim kształcie Polska skazana byłaby na podobny scenariusz.

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Tak. Obowiązkiem Polski jest realizowanie etycznych i prawnych zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych i konwencji. W obliczu ucieczki setek tysięcy ludzi z krajów ogarniętych wojną i terrorem nie możemy pozostać obojętni, stosując strategię zamkniętych drzwi. Polska powinna również dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić uchodźcom przebywającym na jej terenie ochronę życia i zdrowia, edukację oraz umożliwić wykonywanie pracy. Ponadto Polska powinna czynnie zaangażować się w działania pomocowe w krajach, z których przybywają uchodźcy.

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. Nie. Dostęp do wszelkich form antykoncepcji, a także do metody in vitro powinien być legalny. Prawo do decydowania o macierzyństwie powinno pozostawać w gestii kobiety. Jesteśmy przeciwko represjom karnym wobec kobiet, które decydują się na przerwanie ciąży.

7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Każdy, bez względu na płeć i typ relacji, powinien mieć prawo do tworzenia rodziny. W Polsce powinna obowiązywać równościowa ustawa o związkach partnerskich oraz małżeństwach homoseksualnych.

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Jest to kwestia dyskusyjna. Wiele środowisk stoi na stanowisku, że reforma edukacji, wprowadzająca gimnazja do systemu oświaty była błędna. Jednakże kolejna duża reforma mogłaby pociągnąć za sobą zbyt wielkie koszty.

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. Dzieci powinny rozpoczynać edukację szkolną w wieku 6 lat, pod warunkiem dostosowania programu i metod nauki do poziomu emocjonalnego i intelektualnego sześciolatków.

10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Media publiczne, ze względu na swoją rolę edukacyjną, opiniotwórczą i informacyjną, powinny być finansowane z budżetu państwa, a opłata abonamentowa powinna obejmować wszystkich obywateli. Jednakże wyłącznie przy założeniu, że media publiczne nie emitowałyby reklam.