1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp.

Jestem za obniżeniem podatków i wprowadzeniem jednolitego liniowego podatku dla wszystkich. W programie nowoczesnej podatek ten został zaproponowany na poziomie 16% dla wszystkich. Jestem za tym aby państwo pobierało jak najniższe podatki i pozwoliło w dużym stopniu obywatelowi decydować na co i jak ma wydawać swoje pieniądze. Jestem przekonany, że obywatel lepiej, sprawniej i bardziej efektywnie potrafi zarządzać swoimi pieniędzmi. Podatki powinny być proste, jednolite i płacone przez wszystkich.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp.

Uważam, że w obecnych czasach praca jest dobrem a nie przymusem i obowiązkiem. Dobrobyt każdego obywatela i kraju bierze się z pracy i tak też do pracy powinniśmy podchodzić. Czas skończyć z przekonaniem, że Polak musi pracować w tym samym miejscu i na tym samym etacie przez całe swoje życie zawodowe. W nowoczesnym społeczeństwie powinna być pełna synergia wszystkich na rynku pracy.  Powinniśmy stworzyć mechanizm stopniowego odchodzenia ludzi na emeryturę ale poprzez przekazywanie swojego doświadczenia nowym pracownikom. Jeżeli tak zorganizujemy nasz rynek pracy, to o przejściu na emeryturę będzie decydował sam pracownik i wtedy skończy się straszenie ludzi wiekiem emerytalnym. Uważam, że bardziej powinniśmy się skupić na dyskusji co zrobić aby nasze emerytury były godne a mniej debatować nad wiekiem emerytalnym.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp.

Przestańmy po raz kolejny proponować likwidację NFZ, ponieważ już raz przerabialiśmy ten temat z Kasami Chorych. Powinniśmy dążyć do tego aby NFZ był lepiej zarządzany, powinniśmy dążyć do tego aby w pełni zinformatyzować cały system służby zdrowia, zlikwidować biurokrację, zlikwidować bezsensowne procedury i maksymalnie uszczelnić system. Wierzę, że wprowadzenie elektronicznej karty pacjenta połączonej z nowoczesnym systemem informatycznym pozwoliłoby przy obecnym finansowaniu służby zdrowia zaoszczędzić kilkadziesiąt procent marnotrawionych środków i przeznaczyć je na leczenie. Czas  zbudować lepsze Państwo za te same pieniądze.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp.

W obecnej sytuacji jaka panuje w Europie i w strefie euro bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Uważam, że powinniśmy wstąpić do strefy euro ale tylko w tedy gdy będziemy na to gotowi i gdy nasze dochody będą porównywalne z dobrze rozwiniętymi krajami strefy euro ale również gdy sama strefa euro będzie na to gotowa tzn. kiedy upora się z kłopotami związanymi z zadłużeniem krajów członkowskich. Uważam, że jako pełnoprawni europejczycy powinniśmy dążyć do silnej Polski w silnej strefie euro, bez żadnych kompleksów.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp.

Jako obywatele Europy powinniśmy solidarnie pomagać uchodźcom z krajów ogarniętych konfliktami wojennymi na Bliskim Wschodzie. Oczywiście powinniśmy zaangażować wszystkie siły dyplomatyczne i militarne aby zakończyć  konflikty i aby ludzie zamieszkujący tamte tereny nie musieli uciekać ze swoich domów. Powinniśmy również na miarę swoich możliwości zaangażować się w pomoc finansową ludziom znajdującym się w obozach dla uchodźców na terenach krajów sąsiadujących jak np. Turcja czy Serbia. Jeśli chodzi o uchodźców, którzy już przedostali się na teren Europy to przede wszystkim powinniśmy oddzielić uchodźców od emigrantów ekonomicznych. Uchodźcom trzeba pomóc przetrwać ten trudny dla nich czas,  natomiast co do emigrantów należy zastosować istniejące już przepisy i procedury, które posiadamy. Na pewno nie powinniśmy straszyć społeczeństwa uchodźcami bo to tylko wzmaga lęki i obawy Polaków.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp.

Uważam, że osiągnięty kompromis dotyczący aborcji powinien zostać zachowany. Zamiast tworzyć bardziej restrykcyjne prawo powinniśmy stworzyć takie mechanizmy aby w maksymalny sposób pomóc i wesprzeć wszystkie kobiety i rodziny, które staną przed tak dramatycznymi decyzjami. Sytuację należy całkowicie odwrócić czyli aby kobieta czy też rodzina, która stanie przed podjęciem tak dramatycznej decyzji wiedziała kto jej może pomóc, do kogo może się zwrócić, gdzie otrzyma wsparcie i pomoc. Jestem przekonany, że w wielu przypadkach będzie można znaleźć dobre rozwiązanie dla wszystkich. W tej sprawie jestem za państwem które wesprze i pomoże a nie zakazuje i karze. Podobnie uważam w sprawie in vitro. Powinniśmy stworzyć jasne, przejrzyste i humanitarne procedury stosowania tej metody i pozostawić wybór osobom, które będą chciały z niej skorzystać. Mniej zakazów i nakazów, a więcej wiary w ludzi zwłaszcza w tak indywidualnych sprawach jak aborcja i in vitro.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp.

Związki partnerskie powinny zostać w Polsce zalegalizowane, a polityka Państwa powinna być tak skonstruowana aby maksymalnie wspierać i promować rodziny posiadające dzieci. Uważam również, że nie powinno się akceptować adopcji dzieci przez związki jednopłciowe. Wszystkie pozostałe sprawy wynikające z legalizacji związków partnerskich powinny być takie same dla wszystkich.

Według mnie, najważniejszym osiągnięciem demokracji jest wolność dlatego powinniśmy stworzyć taki system prawa aby nie dyskryminował nikogo nie zależnie od jego wyznania, przekonań czy orientacji seksualnej.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp.

Skończmy wreszcie eksperymentować w systemie edukacji. Czy partie które wciąż o tym mówią policzyły koszty tej zmiany? Zamiast wprowadzać do dyskusji publicznej temat likwidacji gimnazjów zastanówmy się co i jak zrobić aby nasze szkoły były jeszcze lepsze. Sam mam dwójkę dzieci i dlatego dla mnie najważniejsze jest aby zdobyły odpowiednie umiejętności - a nie to czy będą chodzić do szkoły ośmioklasowej. Ważniejsze jest aby zadbać o dobre programy nauczania, odpowiednich nauczycieli uczących w szkole, tzn. takich którzy będą dostrzegać każdego ucznia. Ważniejsze są treści i cele edukacyjne a organizacja procesu nauczania powinna być dostosowana do osiągnięcia tych celów. Polskiej szkole potrzebna jest ewolucja a nie kolejna rewolucja.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp.

Dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną wtedy kiedy są do tego gotowe czyli po zakończeniu edukacji przedszkolnej. Obecnie dzieci są o wiele lepiej przygotowane do edukacji szkolnej niż w okresie kiedy ich rodzice rozpoczynali edukację.

Świat idzie do przodu i uważam, że nasze dzieci są wcześniej gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole. Moje obydwie córki, choć nie musiały, poszły do szkoły w wieku 6 lat i uważam, że była to bardzo dobra decyzja - decyzja rodziców. Dlatego jestem za pozostawieniem wyboru rodzicom ale tylko w uzasadnionych przypadkach i po konsultacjach ze specjalistami. Nie powinniśmy ślepo wierzyć, że to co było dobre dla nas będzie również dobre dla naszych dzieci.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp.

Nie mam nic przeciwko opłacie audiowizualnej ale nie chcę aby był to kolejny obowiązkowy podatek opłacany przez wszystkich. Opłata audiowizualna nie powinna być opłatą za posiadanie odbiornika radiowego czy telewizyjnego.

Opłata audiowizualne powinna być tak skonstruowana aby użytkownicy sami chcieli ją opłacać, aby wiedzieli za co płacą i aby byli przekonani do misji jaką powinny pełnić media publiczne. Niestety media publiczne nie oparły się naciskom politycznym jak również obniżyła się jakość oferty programowej. Te okoliczności bardzo zniechęciły ludzi do płacenia abonamentu radiowo telewizyjnego. Trzeba znaleźć wyjście z tego zaklętego kręgu tak aby odbudować zaufanie do mediów publicznych.