1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. Głównym celem podatków jest zebranie pieniędzy na prowadzenie państwa jako grupy obywateli. Najbardziej sprawiedliwe jest płacenie procentowo równych podatków, jednak w przypadku konieczności wsparcia najuboższych, trzeba ich wesprzeć, co zaburza tę zasadę. Wsparcie najuboższych jest naszym obowiązkiem.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. Mam wrażenie, że uzależnienie emerytury od wieku jest na dzień dzisiejszy nieefektywne. Uważam, że należy zmienić system emerytalny na uzależniony od wpłat do ZUS. Oczywiście prawo do wypłat byłoby również powiązane z wiekiem, który mógłby być wtedy obniżony. Obecny czas, kiedy na emerytury przechodzi wyż powojenny, nie jest dobrym czasem na zmiany w systemie emerytalnym. Dzisiejsze problemy wynikają z organizacji państwa które z biednego socjalizmu przeszło w bieda-kapitalizm. Stąd mamy bieda-emerytury. Musimy to przetrwać.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Ochrona zdrowia jest funkcją dbania o społeczeństwo. Powinna być więc realizowana przez Państwo. Należy jednak uświadomić obywatelom, że nikt za nich o zdrowie nie zadba, nie mogę bowiem zdrowo jeść za swego sąsiada, czy uprawiać sport za sąsiadkę.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. To jest pytanie o marzenie. Marzę, żeby złotówka była taka silna przez polską gospodarkę, że euro będzie słabszą walutą. Realnie, decyzję o wprowadzeniu Euro należy podjąć na podstawie gruntownych analiz.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Komuś, kto potrzebuje pomocy, należy pomóc. To oczywiste. Oczywiste jest również, że pomagającemu nie może się stać krzywda. Uchodźcy wymagają od nas wysiłku, większego niż nam się wydaje. Uchodźców ratujących swoje życie należy wspomóc. Uchodźców ekonomicznych wciągnąć w system pracy w Europie. Agresorów i destruktorów należy oddzielić od społeczeństwa.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Zarówno aborcja jak i in vitro wiąże się ze śmiercią. Nie czuję się w żaden sposób upoważniony do decydowania komu życie dać a komu odebrać. Temat jest związany z etyką, i specjaliści od etyki, zarówno świeckiej jak i religijnej powinni się wypowiadać. .Nowoczesna jest partią profesjonałów, więc na profesjonałach oparłbym decyzję. Posłowie jedynie mogą wprowadzić ją w życie.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. Posłowie mają dbać o społeczeństwo, umożliwiając rozwój jednostek w taki sposób, aby i ogół społeczeństwa na tym korzystał. Nie dostrzegam pozytywnego wpływu związków partnerskich na ogół społeczeństwa. Jeżeli jednostki mają potrzebę trwania w związkach partnerskich, to nie widzę przeszkód, mamy wolność. Jednak promujmy zachowania które rodzą pozytywny skutek. Bądźmy mądrym narodem.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp. Stworzenie szkół gimnazjalnych spowodowało, że szkoła podstawowa stała się środowiskiem dziecięcym. Mam trójkę dzieci w podstawówce, wiem więc o czym mówię. Gimnazjum stało się szkołą dla nastolatków w ciężkim okresie życia. Zaczynają dojrzewać emocjonalnie, sprawiając dużo problemów zarówno sobie jak i innym. Zaczynają próbować co im wolno. Muszą być wzięci pod specjalną opiekę, przy udziale pedagogów i psychologów. Muszą mieć określone twarde granice wolności. Gimnazja starają się to zapewnić. Tak to przynajmniej wygląda w gimnazjum do którego chodzi moja córka. Jeżeli gimnazja miałyby zniknąć, to musimy się poważnie zastanowić gdzie wysłać młodzież w wieku gimnazjalnym, bo do szkoły podstawowej się nie nadają.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. Nauka w szkole, wcale nie musi być nauką szkolną, może być na poziomie nauki przedszkolnej. I tak to obecnie działa. Dzieci w pierwszych klasach dopiero zaczynają się uczyć literek, tak jak to było dawniej w zerówce. Zerówka stała się przedłużeniem przedszkola. Obecny wiek rozpoczęcia szkoły jest w porządku, gdyż w rzeczywistości dzieci nie są przeciążone, zwolniło się natomiast sporo miejsc w przedszkolach.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. Płacąc opłatę, mamy prawo wymagać czegoś w zamian. Pieniądze powinny być wykorzystywane na promocję programów mądrych, które niekoniecznie mają największą oglądalność. Takim przykładem jest bardzo mało informacji o zasadach prowadzenia biznesu. Chcemy aby Polacy rozpoczynali działalność, a nie mówimy im jakie zasady biznesem rządzą. Przykładowo Peter Drucker uważał, że głównym celem prowadzenia biznesu jest tworzenie klienteli, a zysk jest potrzebny po to, aby biznes trwał i się rozwijał. Z takim podejściem nie byłoby ostatniego kryzysu finansowego.

Tak więc jestem za opłatą audiowizualną, ale koniecznie trzeba określić co w zamian.