Pretekstem do zaprezentowania niezwykle cennej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich jest przypadająca w tym roku 30. rocznica przekazania jej do KUL. Wybór miejsca prezentacji nie jest jednak przypadkowy. Kolekcja do 1986 r. znajdowała się w zakopiańskiej willi "Boży Dar" i to właśnie w Miejskiej Galerii Sztuki w 1957 r. odbył się jej pierwszy i jak dotąd jedyny publiczny pokaz.

Tak jak przed 60 laty w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem będzie można obejrzeć znakomite obrazy malarzy polskich XIX i XX w., m.in. Stanisława Chlebowskiego, Rafała Malczewskiego, Władysława Jarockiego, Stanisława Kamockiego, Antoniego Piotrowskiego, Władysława Skoczylasa, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Tondosa i Michała Gorstkina-Wywiórskiego.

Duży fragment wystawy poświęcony zostanie malarstwu Wojciecha Ottona Flecka, którego obrazy namiętnie gromadził Tadeusz Litwiński.

Za motto wystawy posłużyły słowa wypowiedziane przez Tadeusza Litwińskiego na krótko przed śmiercią: „Pragnę, by to piękno, które stanowiło sens mojego życia, które tak bardzo kocham, służyło innym – a przede wszystkim adeptom i miłośnikom sztuki jako materiał pomocniczy w studiach na Waszej Uczelni”. Sam nie doczekał momentu przekazania całej kolekcji do KUL, a wykonaniem jego ostatniej woli zajęła się małżonka – Olga z Jurkiewiczów Litawińska (1900-1911r.). Zbiory Litawińskich, zgodnie z wyrażoną wolą, wykorzystywane są na co dzień w edukacji studentów historii sztuki KUL.

 

bg/dr Krzysztof Przylicki Pracownia Zbiorów Muzealnych KUL