|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacyjna Marka Radia Kraków dla wystawy "Transgrafia"

Ekspozycja jest częścią Międzynarodowego Triennale Grafiki

Po wakacyjnej przerwie znów wybieramy Markę Radia Kraków. Tym razem jurorzy docenili ekspozycję przygotowaną przez Międzynarodowe Triennale Grafiki. "Transgrafia" - wystawa w dawnych zakładach tytoniowych przy Dolnych Młynów - to otwarte zaproszenie skierowane do polskich twórców, a przede wszystkim zachęta do zaprezentowania prac niestandardowych, przekraczających ramy klasycznej grafiki. Efekt przerasta oczekiwania - powstała wystawa intrygująca i nieoczywista, gdzie medium graficzne płynie mocnym nurtem, ale nie dominuje i nie przytłacza narracji. A opowieść jest o metamorfozach, lękach i wyzwaniach współczesnego świata.

- Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, dzięki swojemu 50-letniemu doświadczeniu i światowej renomie, rozumie potrzebę stworzenia nowej przestrzeni prezentacji dla polskiej grafiki. Dlatego chcemy żeby transgrafia była wydarzeniem cyklicznym, skierowanym do polskich artystów - deklarują organizatorzy. Kuratorką wystawy, którą oglądać można jeszcze do 15 września jest Katarzyna Wojtyga.

„Kraków 1900” - to wystawa w Kamienicy Szołayskich Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycję tworzą przede wszystkim obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, zobaczymy także plakaty, grafiki, ceramikę, ubiory i tkaniny, przedmioty codziennego użytku, zdjęcia archiwalne. Ekspozycja gromadzi uznane arcydzieła – prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku, wśród nich: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego, młodego Stanisława Ignacego Witkiewicza, Wojciecha Weissa. - Wystawa „Kraków 1900” jest opowieścią o mieście oraz o jego mieszkańcach – mówi kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.

Muzeum Podgórza to nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Idea powstania nowej placówki narodziła się wśród mieszkańców Podgórza. Nowe muzeum będzie koncentrować się na historii i współczesności tej dzielnicy Krakowa, a jednym z ważniejszych aspektów działalności ma być integracja społeczności Podgórza. To już kolejny, 21-szy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieszczący się w starym zajeździe "Pod św. Benedyktem" (ul.Powstańców Wielkopolskich 1/Limanowskiego 51).

"Cricot idzie!" - to wakacyjna wystawa w krakowskiej Cricotece. Ekspozycja opowiada o fenomenie przedwojennej sceny, która stała się inspiracją dla Tadeusza Kantora. Teatr plastyków Cricot, założony został przez Józefa Jaremę i skupiał absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, awangardowych literatów oraz krytyków. Ten najdłużej funkcjonujący teatr awangardowy międzywojnia oficjalnie rozpoczął działalność w Krakowie w 1933 roku i pozostawał aktywny aż do roku 1939. W ostatnim sezonie występował głównie w Warszawie, a jego plany na przyszłość pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

Po ponownym otwarciu Parku Krakowskiego znów można podziwiać zgromadzone tam rzeźby, które stoją w parku od lat 70-tych ubiegłego wieku. Wśród autorów tych 19 intrygujących dzieł są m.in. Bogusław Gabryś, Jerzy Sękowski, Wincenty Kućma, Roman Tarkowski, Tadeusz Szpunar, Stanisław Plęskowski, Tadeusz Mazurek, Krzysztof Kędzierski. Podarowali je miastu w zamian za działkę przy ul. Emaus, na której powstały pracownie rzeźbiarskie. Muzeum Narodowe w Krakowie wsparło akcję rewitalizacji tych unikatowych rzeźb.
jn

 

Nasze nominacje:
- "Krakow 1900" - Kamienica Szołayskich Muzeum Narodowego w Krakowie
- Muzeum Podgórza, nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
- wakacyjna aktywność Henryk Gallery
- "Cricot idzie!" - wystawa w krakowskiej Cricotece

- Transgrafia - nowy projekt Międzynarodowego Triennale Grafiki
- renowacja rzeźb w Parku Krakowskim, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

 

100%
0%