Po wakacyjnej przerwie znów wybieramy Markę Radia Kraków. Tym razem jurorzy docenili ekspozycję przygotowaną przez Międzynarodowe Triennale Grafiki. "Transgrafia" - wystawa w dawnych zakładach tytoniowych przy Dolnych Młynów - to otwarte zaproszenie skierowane do polskich twórców, a przede wszystkim zachęta do zaprezentowania prac niestandardowych, przekraczających ramy klasycznej grafiki. Efekt przerasta oczekiwania - powstała wystawa intrygująca i nieoczywista, gdzie medium graficzne płynie mocnym nurtem, ale nie dominuje i nie przytłacza narracji. A opowieść jest o metamorfozach, lękach i wyzwaniach współczesnego świata.

- Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, dzięki swojemu 50-letniemu doświadczeniu i światowej renomie, rozumie potrzebę stworzenia nowej przestrzeni prezentacji dla polskiej grafiki. Dlatego chcemy żeby transgrafia była wydarzeniem cyklicznym, skierowanym do polskich artystów - deklarują organizatorzy. Kuratorką wystawy, którą oglądać można jeszcze do 15 września jest Katarzyna Wojtyga.

„Kraków 1900” - to wystawa w Kamienicy Szołayskich Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycję tworzą przede wszystkim obrazy i rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, zobaczymy także plakaty, grafiki, ceramikę, ubiory i tkaniny, przedmioty codziennego użytku, zdjęcia archiwalne. Ekspozycja gromadzi uznane arcydzieła – prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku, wśród nich: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego, młodego Stanisława Ignacego Witkiewicza, Wojciecha Weissa. - Wystawa „Kraków 1900” jest opowieścią o mieście oraz o jego mieszkańcach – mówi kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.

Muzeum Podgórza to nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Idea powstania nowej placówki narodziła się wśród mieszkańców Podgórza. Nowe muzeum będzie koncentrować się na historii i współczesności tej dzielnicy Krakowa, a jednym z ważniejszych aspektów działalności ma być integracja społeczności Podgórza. To już kolejny, 21-szy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieszczący się w starym zajeździe "Pod św. Benedyktem" (ul.Powstańców Wielkopolskich 1/Limanowskiego 51).

"Cricot idzie!" - to wakacyjna wystawa w krakowskiej Cricotece. Ekspozycja opowiada o fenomenie przedwojennej sceny, która stała się inspiracją dla Tadeusza Kantora. Teatr plastyków Cricot, założony został przez Józefa Jaremę i skupiał absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, awangardowych literatów oraz krytyków. Ten najdłużej funkcjonujący teatr awangardowy międzywojnia oficjalnie rozpoczął działalność w Krakowie w 1933 roku i pozostawał aktywny aż do roku 1939. W ostatnim sezonie występował głównie w Warszawie, a jego plany na przyszłość pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

Po ponownym otwarciu Parku Krakowskiego znów można podziwiać zgromadzone tam rzeźby, które stoją w parku od lat 70-tych ubiegłego wieku. Wśród autorów tych 19 intrygujących dzieł są m.in. Bogusław Gabryś, Jerzy Sękowski, Wincenty Kućma, Roman Tarkowski, Tadeusz Szpunar, Stanisław Plęskowski, Tadeusz Mazurek, Krzysztof Kędzierski. Podarowali je miastu w zamian za działkę przy ul. Emaus, na której powstały pracownie rzeźbiarskie. Muzeum Narodowe w Krakowie wsparło akcję rewitalizacji tych unikatowych rzeźb.
jn

 

Nasze nominacje:
- "Krakow 1900" - Kamienica Szołayskich Muzeum Narodowego w Krakowie
- Muzeum Podgórza, nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
- wakacyjna aktywność Henryk Gallery
- "Cricot idzie!" - wystawa w krakowskiej Cricotece

- Transgrafia - nowy projekt Międzynarodowego Triennale Grafiki
- renowacja rzeźb w Parku Krakowskim, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie