Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Supermarka Radia Kraków za 2017 rok dla Muzeum Fotografii

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2018.01.05 14:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:55 )
To już 6. laureat edycji naszego redakcyjnego konkursu.

z kolekcji MHF

jurorzy Marki RK - Magdalena Szumiec z Gazety Krakowskiej, Łukasz Gazur Dziennik Polski


Wybraliśmy Supermarkę Radia Kraków za 2017 rok. Nagrodziliśmy Muzeum Historii Fotografii za przełomowe zmiany, jakie dokonały się w instytucji w minionym roku - remonty, nowe siedziby, wreszcie świetne wystawy, z których "Fotoreporterzy" otrzymali także Markę Radia Kraków za lipiec.

- Mam nadzieję, że MHF stanie się niebawem jednym z najważniejszych krakowskich muzeów - mówiła Magdalena Szumiec z Gazety Krakowskiej. A Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego dodał: "Widzę, jak dynamicznie zmienia się to muzeum. Jak zwraca się w kierunku współczesnej fotografii, jak docenia jej obrzeża".

"Misją Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, czytamy w statucie instytucji, jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych".

W środę w magazynie O tym się mówi o godz.14.10 naszym gościem będzie Marek Świca - dyrektor Muzeum Fotografii od stycznia 2016 roku.

 

Przypominamy pozostałe nominacje:

Marka Radia Kraków w styczniu powędrowała do Festiwalu Opera Rara, Capelli Cracoviensis i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Doceniliśmy zmiany, które pojawiły się w programie cenionego cyklu koncertów. Od 2017 roku Opera Rara to także spektakle operowe, kameralne recitale i eksperymentalne wystawienia oper współczesnych. - Festiwal zyskał wyrazistą osobowość - podkreślał Krzysztof Glondys z Telewizji Kraków.

 

Barokowy karnawał na inaugurację festiwalu Opera Rara
Spektakl krakowskiej PWST pt. „Do dna” z marką Radia Kraków

Marka Radia Kraków za luty dla spektaklu krakowskiej szkoły teatralnej pt. "Do DNA". Przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Aktorskiego o specjalności wokalno-estradowej, wyreżyserowane przez Ewę Kaim, okazało się hitem na przeglądach, konkursach i festiwalach w całej Polsce. Scenariusz czerpie z tradycji pieśni ludowej, m.in z klasycznych zbiorów Oskara Kolberga i księdza Władysława Skierowskiego. - To poruszający i bardzo autentyczny spektakl - oceniała Joanna Targoń, recenzentka Gazety Wyborczej i Didaskaliów.

 

"Kopciuszek" – pierwszy w historii Starego Teatru spektakl dla dzieci

W marcu nagrodziliśmy spektakl dla dzieci. Wyróżniliśmy "Kopciuszka" ze Starego Teatru, spektakl wyreżyserowany przez Annę Smolar.
W lekkiej i nowoczesnej formie, młoda reżyserka dotyka problemów współczesnej rodziny. - To bajka zdekonstruowana - recenzował Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego.

 

Ceramika z manufaktury Zsolnay, węgierska secesja

Markę Radia Kraków za kwiecień przyznaliśmy galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Ekspozycja zat. "Zsolnay. Węgierska secesja" gromadziła niezwykłe dzieła sztuki, powstałe na przełomie XIX i XX wieku. To wyroby słynnej wytwórni ceramiki z węgierskiego Peczu. fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego. Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji  Janus Pannonius Múzeum w Peczu. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska w Polsce.

 

Próba "Wesela" w Starym Teatrze

"Wesele" w reżyserii Jana Klaty nagrodzone Marką Radia Kraków za maj. - To niezwykły przykład pracy całego zespołu - podkreślali jurorzy.
Przedstawienie zakończyło kadencję Klaty na stanowisku dyrektora narodowej sceny, a jego premiera odbyła się kilka dni po przegranej reżysera w ministerialnym konkursie. Gorzka, pesymistyczna diagnoza otaczającej nas rzeczywistości wybrzmiewa w spektaklu szczególnie mocno: jego rytm wyznaczają blackmetalowa muzyka i taniec, nawet nie chocholi, a opętańczy taniec śmierci.


Marka Radia Kraków za czerwiec dla wystawy #dziedzictwo w Muzeum Narodowym. Ekspozycja gromadzi ponad 600 prac ze zbiorów najstarszego polskiego muzeum. To próba nowej definicji narodowej tożsamości i polskiego dziedzictwa. - Nie tylko poprzez tradycyjne dzieła sztuki - podkreślał kurator wystawy Andrzej Szczerski. - To dzieła, które wciąż kształtują naszą wyobraźnię - oceniła Magdalena Szumiec z Gazety Krakowskiej.

 

Marka Radia Kraków dla wystawy „Na przekór. Kabylia”

W lipcu nagrodziliśmy wystawę zat. "Fotoreporterzy" z Muzeum Historii Fotografii. Ekspozycja prezentowała fenomen polskiej fotografii prasowej z lat 70 i 80. Czarno-białe zdjęcia pokazują Polskę czasów przełomu "Solidarności": strajki i manifestacje,  kościoły i pielgrzymów, sceny z wojska czy zakładów pracy.

Marka Radia Kraków za sierpień dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wyróżniliśmy wystawę zat. "Na przekór. Kabylia", opowiadającą o mało znanym regionie w północnej Afryce. To pierwsza w Polsce prezentacja kultury, która liczy prawie dwa tysiące lat. Ekspozycja mierzy się  także ze stereotypami na temat islamu i afrykańskich ludów.  

 

„Landszaft. Lekcja anatomii”

Marka Radia Kraków za wrzesień dla spektaklu "Landszaft. Lekcja anatomii" w reżyserii Katarzyny Kalwat. Przedstawienie, którego premiera odbyła się w Collegium Anatomicum UJ, było częścią Festiwalu Genius Loci. - Ten spektakl bawił, ale także przyprawiał o dreszcze emocji - mówiła Magdalena Szumiec. - Intrygujący temat łączy się w tym spektaklu ze świetnym aktorstwem - podkreślała Olga Brzezińska z Fundacji Miasto Literatury.

 

Hotel Cracovia na archiwalnych zdjęciach

Markę Radia Kraków za październik otrzymało Muzeum Mocak. Nagrodziliśmy kameralną wystawę zat. "Lagertheater", pokazującą teatry działające obozach koncentracyjnych i jenieckich, podczas II wojny światowej. Ekspozycja gromadzi nieliczne, zachowane dokumenty, skonfrontowane ze sztuką współczesną.

W listopadzie nasze jury przyznało ex aequo aż dwa wyróżnienia. Dla wielkiej wystawy prac Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym i dla projektu "Odwilż 56 - Cracovia 65", przygotowanego w dawnym hotelu przez Instytut Architektury.
Na wystawę Wyspiańskiego czekał od wielu lat. Stąd ogromne zainteresowanie wystawą i rekordowa frekwencja w pierwszych tygodniach po otwarciu. - Wybór był prawie niemożliwy, a obie wystawy świetne - mówiła Agnieszka Sabor z Tygodnika Powszechnego.


 

Wyspiański w Muzeum Narodowym
Nowa wystawa w MCK. "Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm"
Thesaurus Cracoviensis

Przyznaliśmy także Markę Radia Kraków za grudzień. Otrzymała ją wystawa "„Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”", przygotowana w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Na wystawie zobaczyć można modele ważniejszych gmachów międzywojennego miasta oraz oryginalne projekty architektoniczne, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.

Pozostałe nominacje:

- Thesaurus Cracoviensis - nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W przestrzeni liczącej około 2000 metrów kwadratowych, zgromadzono prawie 150 tysięcy obiektów za zbiorów muzeum. Otwarte dla publiczności magazyny można oglądać w Krakowie przy ulicy Księcia Józefa 337
-  "Naczynia połączone" oraz„"The Trouble with Value" - Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
-  "Vernon Subutex" - w reż. Wiktora Rubina, Teatr im. Słowackiego. W Przedpremiera w ramach Festiwalu Boska Komedia.
- „Tożsamość Wila”, Teatr Ludowy. Autorski projekt kolektywu twórczego, działającego pod pseudonimem Amanita Muskaria. Tworzą go dwie siostry - Gabriela Muskała - reżyserka i aktorka oraz Monika Muskała - tłumaczka, pisarka i dramaturg.


jn

Tożsamość Willa
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:00

    Festiwal 4 Tradycji od 7 do 11 maja w Filharmonii Krakowskiej

  • 14:46

    Jak porównać oferty kredytów – poradnik

  • 14:42

    Uwaga! Weekend ze zmianami w komunikacji miejskiej w Krakowie

  • 14:24

    „Wschód-Zachód” - jedyny w Europie festiwal, który przedstawia sztukę ukraińskiego teatru

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię