|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Supermarka Radia Kraków za 2017 rok dla Muzeum Fotografii

To już 6. laureat edycji naszego redakcyjnego konkursu.

jurorzy Marki RK - Magdalena Szumiec z Gazety Krakowskiej, Łukasz Gazur Dziennik Polski

z kolekcji MHF


Wybraliśmy Supermarkę Radia Kraków za 2017 rok. Nagrodziliśmy Muzeum Historii Fotografii za przełomowe zmiany, jakie dokonały się w instytucji w minionym roku - remonty, nowe siedziby, wreszcie świetne wystawy, z których "Fotoreporterzy" otrzymali także Markę Radia Kraków za lipiec.

- Mam nadzieję, że MHF stanie się niebawem jednym z najważniejszych krakowskich muzeów - mówiła Magdalena Szumiec z Gazety Krakowskiej. A Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego dodał: "Widzę, jak dynamicznie zmienia się to muzeum. Jak zwraca się w kierunku współczesnej fotografii, jak docenia jej obrzeża".

"Misją Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, czytamy w statucie instytucji, jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych".

W środę w magazynie O tym się mówi o godz.14.10 naszym gościem będzie Marek Świca - dyrektor Muzeum Fotografii od stycznia 2016 roku.

 

Przypominamy pozostałe nominacje:

Marka Radia Kraków w styczniu powędrowała do Festiwalu Opera Rara, Capelli Cracoviensis i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Doceniliśmy zmiany, które pojawiły się w programie cenionego cyklu koncertów. Od 2017 roku Opera Rara to także spektakle operowe, kameralne recitale i eksperymentalne wystawienia oper współczesnych. - Festiwal zyskał wyrazistą osobowość - podkreślał Krzysztof Glondys z Telewizji Kraków.

 

Marka Radia Kraków za luty dla spektaklu krakowskiej szkoły teatralnej pt. "Do DNA". Przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Aktorskiego o specjalności wokalno-estradowej, wyreżyserowane przez Ewę Kaim, okazało się hitem na przeglądach, konkursach i festiwalach w całej Polsce. Scenariusz czerpie z tradycji pieśni ludowej, m.in z klasycznych zbiorów Oskara Kolberga i księdza Władysława Skierowskiego. - To poruszający i bardzo autentyczny spektakl - oceniała Joanna Targoń, recenzentka Gazety Wyborczej i Didaskaliów.

 

W marcu nagrodziliśmy spektakl dla dzieci. Wyróżniliśmy "Kopciuszka" ze Starego Teatru, spektakl wyreżyserowany przez Annę Smolar.
W lekkiej i nowoczesnej formie, młoda reżyserka dotyka problemów współczesnej rodziny. - To bajka zdekonstruowana - recenzował Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego.

 

Markę Radia Kraków za kwiecień przyznaliśmy galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Ekspozycja zat. "Zsolnay. Węgierska secesja" gromadziła niezwykłe dzieła sztuki, powstałe na przełomie XIX i XX wieku. To wyroby słynnej wytwórni ceramiki z węgierskiego Peczu. fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego. Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji  Janus Pannonius Múzeum w Peczu. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska w Polsce.

 

"Wesele" w reżyserii Jana Klaty nagrodzone Marką Radia Kraków za maj. - To niezwykły przykład pracy całego zespołu - podkreślali jurorzy.
Przedstawienie zakończyło kadencję Klaty na stanowisku dyrektora narodowej sceny, a jego premiera odbyła się kilka dni po przegranej reżysera w ministerialnym konkursie. Gorzka, pesymistyczna diagnoza otaczającej nas rzeczywistości wybrzmiewa w spektaklu szczególnie mocno: jego rytm wyznaczają blackmetalowa muzyka i taniec, nawet nie chocholi, a opętańczy taniec śmierci.


Marka Radia Kraków za czerwiec dla wystawy #dziedzictwo w Muzeum Narodowym. Ekspozycja gromadzi ponad 600 prac ze zbiorów najstarszego polskiego muzeum. To próba nowej definicji narodowej tożsamości i polskiego dziedzictwa. - Nie tylko poprzez tradycyjne dzieła sztuki - podkreślał kurator wystawy Andrzej Szczerski. - To dzieła, które wciąż kształtują naszą wyobraźnię - oceniła Magdalena Szumiec z Gazety Krakowskiej.

 

W lipcu nagrodziliśmy wystawę zat. "Fotoreporterzy" z Muzeum Historii Fotografii. Ekspozycja prezentowała fenomen polskiej fotografii prasowej z lat 70 i 80. Czarno-białe zdjęcia pokazują Polskę czasów przełomu "Solidarności": strajki i manifestacje,  kościoły i pielgrzymów, sceny z wojska czy zakładów pracy.

Marka Radia Kraków za sierpień dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wyróżniliśmy wystawę zat. "Na przekór. Kabylia", opowiadającą o mało znanym regionie w północnej Afryce. To pierwsza w Polsce prezentacja kultury, która liczy prawie dwa tysiące lat. Ekspozycja mierzy się  także ze stereotypami na temat islamu i afrykańskich ludów.  

 

Marka Radia Kraków za wrzesień dla spektaklu "Landszaft. Lekcja anatomii" w reżyserii Katarzyny Kalwat. Przedstawienie, którego premiera odbyła się w Collegium Anatomicum UJ, było częścią Festiwalu Genius Loci. - Ten spektakl bawił, ale także przyprawiał o dreszcze emocji - mówiła Magdalena Szumiec. - Intrygujący temat łączy się w tym spektaklu ze świetnym aktorstwem - podkreślała Olga Brzezińska z Fundacji Miasto Literatury.

 

Markę Radia Kraków za październik otrzymało Muzeum Mocak. Nagrodziliśmy kameralną wystawę zat. "Lagertheater", pokazującą teatry działające obozach koncentracyjnych i jenieckich, podczas II wojny światowej. Ekspozycja gromadzi nieliczne, zachowane dokumenty, skonfrontowane ze sztuką współczesną.

W listopadzie nasze jury przyznało ex aequo aż dwa wyróżnienia. Dla wielkiej wystawy prac Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym i dla projektu "Odwilż 56 - Cracovia 65", przygotowanego w dawnym hotelu przez Instytut Architektury.
Na wystawę Wyspiańskiego czekał od wielu lat. Stąd ogromne zainteresowanie wystawą i rekordowa frekwencja w pierwszych tygodniach po otwarciu. - Wybór był prawie niemożliwy, a obie wystawy świetne - mówiła Agnieszka Sabor z Tygodnika Powszechnego.


 

Przyznaliśmy także Markę Radia Kraków za grudzień. Otrzymała ją wystawa "„Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”", przygotowana w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Na wystawie zobaczyć można modele ważniejszych gmachów międzywojennego miasta oraz oryginalne projekty architektoniczne, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.

Pozostałe nominacje:

- Thesaurus Cracoviensis - nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W przestrzeni liczącej około 2000 metrów kwadratowych, zgromadzono prawie 150 tysięcy obiektów za zbiorów muzeum. Otwarte dla publiczności magazyny można oglądać w Krakowie przy ulicy Księcia Józefa 337
-  "Naczynia połączone" oraz„"The Trouble with Value" - Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
-  "Vernon Subutex" - w reż. Wiktora Rubina, Teatr im. Słowackiego. W Przedpremiera w ramach Festiwalu Boska Komedia.
- „Tożsamość Wila”, Teatr Ludowy. Autorski projekt kolektywu twórczego, działającego pod pseudonimem Amanita Muskaria. Tworzą go dwie siostry - Gabriela Muskała - reżyserka i aktorka oraz Monika Muskała - tłumaczka, pisarka i dramaturg.


jn

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Beata

Środa, 10 stycznia 2018, 20:19

@Fan Chyba nie zrozumiał Pan zasad. To jest laureat z listy finalistów. I bardzo dobrze, na Wesele wszyscy trafią do Muzeum Narodowego też, a nagrodzoną wystawę koniecznie trzeba zobaczyć. I postarać się odnaleźć Muzeum Fotografii.

Odpowiedz

Fan

Środa, 10 stycznia 2018, 07:30

Dziwny ten final, taki dziennikarski. Lists finalistow swoja droga, a jury I tak ma inny typ, ten z powietrza czyli krakowskiego smogu. Zawiodlem sie! Lapki w gore oto byl w Muzeum Fotografii?

Odpowiedz