"Cynkowi chłopcy" (Czarne), książka  białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz (przekład Jerzego Czecha) została przez jury programu Koło Kultury w Radiu Kraków wybrana tytułem miesiąca. Porażająca, mocna reporterska historia złożona z relacji żołnierzy radzieckich biorących udział w wojnie w Afganistanie,  uzupełniona przez opowieści ich matek i  żon znalazła uznanie u jurorów, którzy tym razem wydali jednogłośny werdykt.


"To jest lektura obowiązkowa na wiele lat" - Anna Marchewka.
"Przerażająca i przytłaczająco piękna książka " - Marcin Wilk.
"Sprawdziła się święta zasada reporterska  - o rzeczach drastycznych najlepiej jak najprościej" - Małgorzata I. Niemczyńska.

 

 

Kolejna książka białoruskiej pisarki i dziennikarki, dotykająca historycznych wydarzeń i opowiadająca o nich w bezpośrednich relacjach uczestników zdarzeń. Tym razem dostajemy porażająca dawkę świadectw wojny w Afganistanie, którą Rosja toczyła od 1979 do 1989 roku. . Aleksijewicz stosuje znana już formę bez komentarza,  przytacza opowieści ludzi, a tym razem są ich setki, każda następna  przytłacza swoją wagą poprzednią. Opowiadają przede wszystkim żołnierze, którzy jechali często na wojnę jako bohaterowie,  ochotnicy, a wracali jako ludzkie wraki albo w cynkowych trumnach. Opowiadają też ich matki, żony, pielęgniarki, prostytutki. Porażająca dawka śmierci, bólu i beznadziei.

 

 

 

Pozostałe nominwane tytuły:

 

Kaja Malanowska
Mgła
Znak 2015

Kryminalna powieść, pierwsza w dorobku autorki.  Na warszawskim Mokotowie, w mieszkaniu zostało znalezione ciało młodej kobiety, Tropy prowadzą do czeczeńskich imigrantów i to oni stają się pierwszymi podejrzanymi. Śledztwo wykazuje również, że zamordowana uwikłana była w dziwny ruch religijny, a jej były narzeczony jest w nim ważna postacią. Intrygująca akcja, trzymający napięcie  trhiller, nietuzinkowa para policjantów prowadzących śledztwo.

 

Agata Tuszyńska
"Narzeczona Schulza"
Wydawnictwo Literackie 2015

Wojna, miłość, Drohobycz. Beletryzowana opowieść o trudnym związku Brunona Schulza i  Juny, Józefiny Szelińskiej. Poznali się w Drohobyczu w latach trzydziestych, ich relacja trwała kilka lat. On był nauczycielem rysunku w miejscowej szkole i właśnie zaczął pisać, ona uwielbianą przez uczniów nauczycielką, miejscowa pięknością.. Byli narzeczonymi, ale nie doszło do ślubu. Dlaczego? Odpowiedzi Agata Tuszyńska szukała m. in. w korespondencji, również powojennej. Juna opowiadała o swojej miłości w listach pisanych do Jerzego Ficowskiego. Ze strzępków zdań Agata Tuszyńska ułożyła jej historię.