Krakowskie instytucje kulturalne w ostatni dzień roku proponują premiery teatralne, taneczne, koncerty. Wszystkie wydarzenia on - line

 

Cracovia Danza przygotowała premierę pt Wawelskie Baletto .To kolejny odcinek cyklu Kraków tańcem malowany, będącego filmową odsłoną 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Premiera online filmu, który został zrealizowany przez Cracovia Danza Film Studio odbędzie się 31 grudnia o godz. 20. na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza.
Kluczową postacią odcinka jest królowa Bona Sforza, która na Wawel sprowadziła wielu znakomitych muzyków i tancerzy. Dzięki niej do Polski trafiły takie tańce jak pawana czy passamezzo, a także przedstawienia baletowe zwane balletto. Tancerze Baletu Cracovia Danza kreują w filmie atmosferę renesansowych bali i fascynujących przedstawień maskowych, o których opowiada Romana Agnel, pomysłodawca i gospodarz cyklu Kraków tańcem malowany. Świat muzyki na wawelskim dworze w czasach Bony Sforzy przybliża natomiast Joanna Solecka, krakowska klawesynistka i teoretyk muzyki. 
W opowieści o XVI-wiecznym Wawelu zagościł też temat na pozór daleki od świata kultury. Tanecznym krokiem przechodzimy bowiem przez ogrody królewskie, a o ich historii opowiada Katarzyna Żółciak, główny specjalista ds. ogrodów Zamku Królewskiego na Wawelu. Roślinno-warzywny temat pojawia się też w warstwie artystycznej filmu, w której prezentowane są fragmenty programu Baletu Cracovia Danza w fantazyjnych, „warzywnych” nakryciach głowy.

 

Narodowy Stary Teatr zaprasza na transmisję na żywo spektaklu „Jeńczyna” w reżyserii Moniki Strzępki. Streaming premierowego przedstawienia będzie można obejrzeć 31 grudnia o godz. 18.00 na platformie vod.stary.pl. 
Jak zapowiadają artyści, nowy tekst Pawła Demirskiego będzie  "próbą otwartej i wyzbytej uprzedzeń rozmowy o seksie: seksualnych fantazjach i lękach, utajonych pragnieniach i fascynacjach". 
Dyrektor Starego Teatru Waldemar Raźniak przyznaje, że stara się nie ingerować w proces przygotowań do premiery...

Na scenie m.in Iwona Bielska (gościnnie), Dorota Segda, Juliusz Chrząstowski, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski.
Premiera 31 grudnia o godz. 18.00 na platformie vod.stary.pl. Cena dostępu 20 zł.  A na platformie play krakow również jutro 

 

Teatr KTO w sylwestrowy wieczór przypomni filmową rejestrację czytania performatywnego Weseliska , która odbyła się 19 grudnia 2020 r. na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, na której niemal 120 lat wcześniej miała miejsce prapremiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
Satyryczny tekst Bronisława Maja na motywach narodowego dramatu Czwartego Wieszcza, inkrustowany cytatami bądź parafrazami z narodowego literackiego Panteonu – od Krasickiego i Norwida, przez Gałczyńskiego i Gombrowicza aż po Herberta i Młynarskiego, w inscenizacyjnej oprawie Jerzego Zonia po raz pierwszy wystawiony został 7 października 2017 roku na Rynku Podgórskim w Krakowie w ramach Nocy Poezji.

Data premierowej emisji: 31 grudnia 2020 r. / YouTube Teatru KTO

 

Opera Krakowska zaprasza na muzyczne spotkanie  pt "Śpiewamy! Kto śpiewa jest wolny”  

„Noi cantiam! Chi canta č Libero”( „Śpiewamy! Kto śpiewa jest wolny”)  – to słowa znanego z opery „Gioconda” Amilcare Ponchielliego fragmentu „Feste! Pane! Feste!”, który otworzy Koncert Sylwestrowy. Przygotowany program cechuje różnorodność i wielobarwność stylów i konwencji. . Usłyszeć będzie można kompozycje z kręgu muzyki włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i innych krajów Europy. Swoje miejsce znalazła także twórczość Ludwiga van Beethovena, którego 250-lecie urodzin świętował w 2020 roku cały świat. Pamięć wiedeńskiego klasyka uczczona zostanie wykonaniem fragmentu IX Symfonii d-moll op. 125 oraz słynnej miniatury „Dla Elizy” w specjalnie przygotowanym opracowaniu. Na Widzów czeka także niespodzianka z repertuaru Freddiego Mercury’ego i Montserrat Caballé. Artyści wykonają wydaną na singlu w 1987 roku piosenkę „Barcelona” – tytułowy utwór ich wspólnego albumu, który stał się oficjalną piosenką Letnich Igrzysk Olimpijskich 1992 w Barcelonie.

W koncercie udział wezmą Soliści: Paula Maciołek, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Monika Korybalska, Jarosław Bielecki, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń, Chór, Orkiestra i Balet pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Koncert Sylwestrowy będzie można zobaczyć 31 grudnia o godz. 17:00 na platformie Play Kraków. Sprzedaż dostępów w cenie 10 zł zostanie uruchomiona na 2 godziny przed jego rozpoczęciem.

 

Filharmonia Krakowska  i jej sylwestrowy koncert na platformie Play Kraków

Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Dawid Runtz - dyrygent
Teresa Majka-Pacanek - chórmistrz

w programie : Franz von Suppé - Uwertura do operetki Lekka kawaleria
Johann Strauss Jr. - Tritsch-Tratsch Polka op. 214
Josef Strauss - Jockey Polka op. 278
Johann Strauss Jr.:
- Odgłosy wiosny (Frühlingsstimmen) op. 410
- Na polowaniu (Auf der Jagd) Schnell Polka op. 373
- Grzmoty i błyskawice (Unter Donner und Blitz) op. 324

* * *
Josef Strauss - Feuerfest Polka op. 269
Johann Strauss Jr.
- Perpetuum mobile Polka op. 257
- Nad pięknym modrym Dunajem na chór i orkiestrę (An der schönen blauen Donau) op. 314

Giuseppe Verdi:
- Noi siamo zingarelle; Di Madride noi siami mattadori (chóry z II aktu opery La Traviata)
- Vedi! Le fosche notturne (chór z II aktu opery Trubadur)
- Libiamo ne'lieti calici (chór z I aktu opery La Traviata)
solo:
Karolina Pawula-Szponder – sopran
Tomasz Świerczek – tenor

Koncert na platformie PlayKrakow.pl o godzinie 20 

 

 

opr. JD