|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rozdano nagrody w ramach 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Najlepszym pisarzem dla dzieci została Kasia Nawratek. Jurorzy docenili jej książkę pod tytułem "Kresek, Bartek i całkiem fajny początek". Nagrodę czytelników odebrał Marcin Szczygielski za "Teatr Niewidzialnych Dzieci". Wyróżniono też Andrzeja Marka Grabowskiego za książkę "Dziewczynka ze srebrnym zębem".

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut

Fot. Bartłomiej Lurka

- Moja książka opowiada o tym, że bycie dzieckiem wcale nie jest takie piękne i proste, jak by się mogło wydawać – mówi Kasia Nawratek – Dorastanie i proces zrozumienia świata są trudne i skomplikowane. To książka o wrażliwym chłopaku, który ma fantastyczną wyobraźnię i opowiada sobie ten świat na swój własny sposób. Można z tego wynieść trochę zabawy, jeśli się jest dzieckiem, a starsi wyniosą trochę namysłu nad tym, jak to jest być młodszym.

- We wszystkich moich książkach próbuję przekazać tolerancję wobec innych ludzi – mówi Andrzej Grabowski – Dlatego u mnie czarny charakter też jest w jakimś sensie postacią pozytywną.

- Dla mnie to najważniejsza z książek, które napisałem – mówi Marcin Szczygielski – Rozgrywa się na początku lat 80. gdy sam byłem dzieckiem i dzieje się w czasie stanu wojennego.

- Uczymy dzieci czytać wartościowe książki, ale też robimy spotkania z rodzicami pokazując, że różowe „disnejki” nie zastąpią mądrej książki, która ma uczyć i bawić, zajmować czas i pobudzać zainteresowania – mówi Mariola Talewicz z Biblioteki Galeria Książki w Oświęcimiu.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 70 różnych książek dla najmłodszych. Tym razem w roli jurorów wystąpili również uczniowie szkół z całej Polski noszącymi imię Kornela Makuszyńskiego.

 

Magdalena Zbylut/wm

100%
0%