Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przebudowa hotelu Cracovia – kluczowym projektem nowej dyrekcji Muzeum Narodowego

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2020.01.28 14:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:13 )
Rozpoczęcie przebudowy dawnego hotelu Cracovia na nowy oddział muzealny, otwarcie Centrum Edukacji Muzealnej i urządzenie ekspozycji poświęconej designowi i architekturze w Kamienicy Szołayskich – to najważniejsze plany inwestycyjne nowej dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

fot: M. Lasyk

Posłuchaj rozmowy J. Nowickiej z A. Szczerskim, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie
Wnętrze hotelu Cracovia
Hotel Cracovia na archiwalnych zdjęciach

Wśród wystaw zaplanowanych w tym roku są ekspozycje: "Cud światła" - poświęcona średniowiecznej sztuce witrażu oraz "Geniusz barku" – prezentująca dorobek XVIII-wiecznego malarza Szymona Czechowicz.

"Przychodzimy do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zrealizować wielki plan inwestycyjny, który kształtuje się od kilku lat, a teraz mam nadzieję nabierze realnych kształtów, a który jest związany z otwarciem tego budynku – dawnego hotelu Cracovia na potrzeby muzeum architektury i designu” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.

Towarzyszyli mu przyszli wicedyrektorzy instytucji, a obecnie pełnomocnicy dyrektora: ds. działalności programowej dr Rafał Quirini-Popławski oraz ds. strategii i komunikacji Tomasz Ostrowski.

Fot. Marek Lasyk

Budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką został zakupiony przez MNK od spółki Echo Investment w grudniu 2016 roku. Środki na ten cel pochodziły z budżetu państwa. Już wtedy planowano, że po remoncie w obiekcie tym znajdzie się kolejny oddział muzeum poświęcony architekturze i designowi. Dyrektor Szczerski mówił we wtorek, że będą tam także muzealne magazyny, pracownie konserwatorskie oraz przestrzeń otwarta dla mieszkańców Krakowa.

"Chcielibyśmy, żeby było to miejsce żywe, miejsce eksperymentu i kontaktu ze sztuką współczesną" – powiedział Szczerski. Dodał, że po zagospodarowaniu placu przed budynkiem, Cracovia i znajdujący się po drugiej stronie ulicy Gmach Główny MNK może stać się nowym forum kultury dla Krakowa.

Na remont Cracovii potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych - trudno w tej chwili podać konkretną kwotę. Dyrektor MNK zwrócił uwagę, że bardzo czasochłonne będzie przygotowanie tej inwestycji: wykonanie ekspertyz i wszystkich niezbędnych projektów, ale wyraził nadzieję, że uda się ją rozpocząć w ciągu najbliższych pięciu lat.

W drugiej połowie roku po modernizacji otwarty ma zostać Arsenał, gdzie prezentowany będzie zbiór sztuki starożytnej z kolekcji Książąt Czartoryskich, a w październiku w gmachu głównym nowa Galeria Sztuki XX i XXI wieku. W dalszej perspektywie - o ile uda zdobyć się środki - muzeum planuje remont tzw. „Klasztorka” przy Pałacu Książąt Czartoryskich oraz Gmachu Głównego.

Dotychczasowy oddział Europeum zostanie przekształcony w Centrum Edukacji Muzealnej, a w Kamienicy Szołayskich w 2021 r. zamiast wystaw czasowych urządzona będzie ekspozycja poświęcona designowi i architekturze – będzie to zapowiedź tego, co za kilka lat zwiedzający znajdą w Cracovii.

"Chciałbym, żebyśmy zaczęli pisać jeszcze jeden rozdział w historii kultury polskiej, a nawet nie tyle rozdział, ile abyśmy wpisali do kanonu kultury dwa ważne dla mnie pojęcia: modernizacji i nowoczesności" – mówił Szczerski. Zapowiedział, że w latach 2021-24 planowany jest cykl wystaw poświęconych "historii polskiej nowoczesności". Pierwsza będzie poświęcona poszukiwaniu polskiej tożsamości i koncepcjom stylu narodowego, kolejne: awangardzie w czasach II RP, zmaganiom z nowoczesnością w PRL-u i współczesnym zjawiskom.

MNK planuje także wystawy monograficzne poświęcone polskim twórcom m.in. Janowi Matejce i Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Razem z Muzeum Narodowym w Poznaniu przygotowywana jest ekspozycja prac duńskiego artysty Vilhelma Hammershoia.

Pierwszą z tegorocznych wystaw będzie "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce", na której zwiedzający zobaczą 77 witraży z polskich kolekcji muzealnych, kościelnych i prywatnych oraz obrazy, projekty, rysunki i dokumenty.

W kwietniu w Pawilonie Józefa Czapskiego otwarta zostanie wystawa obrazów i rysunków Artura Nachta-Samborskiego, a w maju w gmachu głównym ekspozycja "Geniusz baroku: Szymon Czechowicz". "To największa wystawa planowana w tym roku. Jest poświęcona wybitnemu, polskiemu malarzowi działającemu w XVIII wieku w dużej mierze w Rzymie, a potem w Krakowie, Wilnie i Lwowie" – mówił dr Rafał Quirini-Popławski.

Dwie wystawy: fotografii Adama Bujaka oraz plakatów patriotycznych i wojennych będą nawiązywać do tegorocznych rocznic: 100-lecia urodzin Karola Wojtyły oraz 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

 

Posłuchaj rozmowy J. Nowickiej z A. Szczerskim, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    "Bajkowy świat" Pawła Erazmusa na wystawie w Pałacu Sztuki

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię