Militaria z czasów św. Wojciecha i św. Stanisława, najstarsze polskie monety emitowane przez Bolesława Chrobrego, srebrne i brązowe ozdoby, akcesoria rycerskie, średniowieczną ceramikę, rzymskie lampki oliwne z symboliką chrześcijańską z IV w. oraz oryginalne krzyżyki średniowieczne, w tym ruski enkolpion zobaczyć można na nowej czasowej wystawie w Muzeum Archeologicznym.  Zgromadzone na ekspozycji zabytki z epoki oraz kopie i rekwizyty, umieszczone zostały w specjalnej aranżacji -  odtworzonym  wnętrzu trójnawowego wczesnośredniowiecznego kościoła z dwunastoma „bocznymi kaplicami". Każda z nich poświęcona jest innej opowieści, ilustrującej różne aspekty chrystianizacji. Kraków i Małopolska zapisały, i nadal piszą, ważną kartę w historii chrześcijaństwa, dlatego wiele akcentów na wystawie dotyczy także i tego terenu.

Centralnym punktem wystawy jest ołtarz z oryginalną wczesnochrześcijańską lampką oliwną z przedstawieniem dwunastu apostołów i monogramem Chrystusa Zmartwychwstałego. Uzupełnieniem, prezentowanych poprzez opowieść,  zabytków archeologicznych,  są muzyka - chorały gregoriańskie, nastrojowe światło i zapach kadzideł.


- Wystawa „Chrzest 966 – oblicza chrystianizacji”  - mówi  kurator dr Jacek Górski  - wciąga nie tylko w tajemniczy na poły mityczny świat początków chrześcijaństwa w Polsce, ale i ilustruje jego wpływ na różne elementy ówczesnej kultury. Ukazuje też zaskakujące niekiedy odniesienia do świata współczesnego.


Środki na realizację wystway  pochodzą ze specjalnego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Chrzest 966"  oraz z budżetu Województwa Małopolskiego. Wystawie towarzyszy katalog w polskiej i angielskiej wersji językowej.


"Chrzest 966 – oblicza chrystianizacji w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Poselskiej 3. Dla zwiedzających wystawa czynna do 30 listopada 2016

 

jd/mat.pras.