Jubileuszowy program zainaugurowano wystawą berlińskich fotografii Filipa Springera: „Okiem reportera”. To część cyklu: „Berlin- Kraków:tak daleko, tak blisko”, na który złożą  się spotkania z niemieckimi autorami, dyskusje, filmy i koncerty.

Głównym punktem programu będzie jednak Festiwal Światła: spektakle, instalacje świetlne i występy DJ-ów.

"Światło jest mottem naszego jubileuszu. Goethe miał tuż przed śmiercią powiedzieć: "więcej światła", dlatego uznaliśmy, że światło nie może być złym motywem naszego jubileuszu. Będziemy patrzeć na fenomen światła z różnych perspektyw, m.in. zaprosiliśmy artystów, którzy w różny, często nietypowy sposób, pracują ze światłem" - mówi dyrektor Goethe Institut w Krakowie Daniel Goepfert.

Programowi literackiemu towarzyszy przegląd filmów "3 x BLN", w ramach którego będzie można obejrzeć "Berlin is in Germany" (20 kwietnia), "Niebo nad Berlinem" (11 maja) i "Good Bye, Lenin!" (8 czerwca). Będą one wyświetlane w niemieckiej wersji językowej.

Między 6 kwietnia a 9 maja zaplanowano trzy wykłady z cyklu "Projektowanie nowoczesności", podczas których artyści, architekci i projektanci będą mówić o wykorzystaniu światła w różnych dziedzinach życia m.in. w modzie i sztuce.

Kulminacja urodzinowych obchodów nastąpi 20 maja. Wieczorem na krakowskim Rynku Głównym będzie można zobaczyć sterowane przez pięciu lalkarzy, "świecące", pięciometrowe marionetki w widowisku grupy Dundu, inspirowanym afrykańskimi rytmami.

Później siedziba Goethe-Institut – Pałac Potockich – zmieni swój wygląd za sprawą berlińskiej grupy artystycznej Urbanscreen, która przygotuje projekcję w formie mappingu 3D. "To bardzo znana grupa, która przygotowywała wcześniej projekcje m.in. na fasadzie Opery w Sydney oraz Pałacu Prezydenckiego w Bukareszcie" – mówiła Agnieszka Marecka z Goethe-Institut.

"Zapraszamy też na silent disco prowadzone z okien naszej biblioteki przez trzech didżejów: DJ Dunkelbunta z Wiednia, DJ Clarice z Berlina i DJ KiXnare z Krakowa. Mamy nadzieję, że roztańczony tłum będzie bawił się przed budynkiem" - dodała.

Wstęp na wydarzenia jubileuszowe jest wolny, podczas spotkań z pisarzami i artystami będzie tłumaczenie symultaniczne, wykłady będą wygłaszane w języku polskim lub angielskim.

W Polsce Goethe-Institut działają w Warszawie i w Krakowie. To placówki kultury, która zajmują się promocją i nauczaniem języka niemieckiego oraz współpracą kulturalną.

 

 

(Katarzyna Fortuna, PAP/ew)