Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Koleusy o bardzo dekoracyjnym ulistnieniu

  • date_range Piątek, 2016.06.17 07:38 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 01:28 )
Koleusy o bardzo dekoracyjnym ulistnieniu

Koleus Blumego w stanie naturalnym występuje w tropikalnych obszarach Afryki. Liście ma różnobarwne, najczęściej koloru czerwonobrunatnego, żółto obrzeżone, zielonkawożółte, ceglaste, a nawet czarnopurpurowe. Liście o nieregularnych powcinaniach brzegów stanowią główny element dekoracyjny rośliny. Drobne kwiaty są zebrane w grona i składają się zazwyczaj z kilku kwiatostanów. Kwiaty nie stanowią jednak atrakcyjnej ozdoby rośliny, więc zalecane jest usuwanie pojawiających się kwiatostanów. Koleusy w zależności od odmiany mają pokrój bardziej lub mniej kompaktowy, krzaczasty. Rośliny dorastają do 30–80 cm wysokości. Zarówno kształt, jak i wysokość roślin można regulować przez cięcie. Dla uzyskania mocno rozkrzewionych roślin można młode rośliny uszczykiwać nawet kilka razy (wystarczy ułamać wierzchołek pędu).

Roślina światłolubna, ilość światła wpływa na intensywność kolorów oraz zabarwienie liści. Dostęp do dostateczniej ilości światła odgrywa dużą rolę. Gleba żyzna, może być kompostowa, najlepiej z dodatkiem piasku, powinna być stale wilgotna. Koleusy nie lubią jednak przelewania, które często prowadzi do brązowienia liści i ich zasychania na końcówkach. Rośliny należy sadzić do podłoża przepuszczalnego, żyznego i dostatecznie wilgotnego – najlepszy jest substrat torfowy. Trzeba pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt głęboko. Najlepsze stanowisko dla koleusów jest miejsce półcieniste, ale dopuszczalne jest również miejsce w pełnym słońcu. Przy silniejszym zacienieniu liście tracą swe charakterystyczne wzory i intensywność wybarwienia. Natomiast sadzenie koleusów w silnym, pełnym słońcu może powodować oparzenia liści.

Koleusy wymagają umiarkowanego podlewania, bo przelewanie grozi brązowieniem liści i ich zasychaniem na końcach. Jednak gdy rosną w pełnym słońcu, podlewanie powinno być bardziej obfite. Rośliny lubią roszenie po liściach, ale nie przy ostrym słońcu i powinny przed nocą obeschnąć. Koleusy zasila się nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla roślin ozdobnych z liści.

Doskonała roślina doniczkowa, może być uprawiana na tarasach i balkonach. Kształt i pokrój rośliny możemy regulować przez uszczknięcie wierzchołków pędów, które wówczas silnie się krzewią. Koleus Blumego może być uprawiany jako roślina zwisająca. Bardzo często spotykamy go również w ogrodach na obwódkach alejek bylinowych.

Koleusy są wrażliwe na niskie temperatury, więc w okresie zimowym przechowujemy je w pomieszczeniach, jednocześnie ograniczając podlewanie.
Pokrzywka zazwyczaj po dwóch latach traci fason i zaczyna obumierać i trzeba zastąpić ją nową, młodą rośliną. Najprostsza metodą rozmnażania jest ukorzenianie sadzonek z bocznych pędów. Pokrzywkę możemy również rozmnożyć przez wysiew nasion. Nasiona po wysiewie przykrywamy folią i pozostawiamy do wykiełkowania w ciepłym miejscu, a gdy podrośnie przesadzamy do doniczek docelowych.

 

 

 

 

(Barbara Błaszczyk/Anna Łoś)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 19:18

    Co sprawia, że młodzi ludzie coraz częściej odsuwają się od kościoła?

  • 19:05

    Dariusz Martynowicz: Oczekujemy zapowiadanego cięcia podstawy programowej o 20 procent, a nie pudrowania trupa

  • 19:05

    Wisła-Podbeskidzie - czyli rywal "pod kreską"! TRANSMISJA

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię