Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wiele barw Agnieszki Duczmal

„Agnieszka Duczmal [...] jest niezrównana w tworzeniu kolorytu orkiestry” – pisał amerykański „The Village Times”. I to prawda. Wszyscy wiemy, że gdy za pulpitem dyrygenckim stanie ta artystka, to czeka nas prawdziwa muzyczna uczta, różnorodna, pełna niuansów. I tak też było w środę 27 marca 2019 roku w sali Filharmonii Krakowskiej. Agnieszka Duczmal wystąpiła ze swoim zespołem, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus w ramach Festiwalu Szymanowski/ Polska/ Świat. Wystąpiła i porwała słuchaczy. Trudno się dziwić, że publiczność brawami wymusiła na artystce dwa bisy: zabrzmiała orkiestrowa wersja fortepianowej Sonaty „Księżycowej” Beethovena oraz zaaranżowana na smyczki uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego. Co to był za koncert! Jaka jakość prezentowanej muzyki. Jakie piana! Jakie bogactwo kolorów dźwięków!

fot: Klaudyna Schubert

Świetnie dobrany został program. Wieczór otworzyła fortepianowa Etiuda b-moll Szymanowskiego, ale w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Agnieszki Duczmal. Przypomnę, że to dzieło młodzieńcze, ciemne, przejmujące, wręcz dramatyczne,  piękne samo w sobie, a w tej orkiestrowej instrumentacji zyskało wiele niuansów.  Następnie zabrzmiała Suita na tematy irańskie „Radif” Lwa Knippera, nazywanego radzieckim Mahlerem (utwór powstał w 1971 roku i przeznaczony został na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową) oraz Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, arcydzieło z 1948 roku. Zresztą ten hit Bacewicz z biegiem lat staje się dla mnie coraz piękniejszy i coraz mniej mnie dziwi wypowiedź  Stefana Kisielewskiego, który ten utwór nazwał „współczesnym koncertem brandenburskim”. Na finał Agnieszka Duczmal zdecydowała się zaprezentować  Symfonię kameralną op. 110 bis, będącą Kwartetem  smyczkowy c-moll z 1960 roku Dymitra Szostakowicza opracowanym na orkiestrę smyczkową przez Rudolfa Barszaja; to niezwykle przejmująca muzyka.

fot:Klaudyna Schubert

Orkiestra Amadeus, choć przecież tylko smyczkowa, mieniła się wieloma barwami.  Zamykając oczy, można było usłyszeć, i oboje, i flety. Trzeba wielkiej umiejętności, by tylko z instrumentów smyczkowych wyczarować tak wiele. No, ale orkiestra, która przecież w zeszłym roku świętowała 50-lecie, należąca do bardzo utytułowanych, stworzona przez Agnieszkę Duczmal i przez nią uformowana ma swoje charakterystyczne brzmienie. Polega ono na połączeniu delikatności i subtelności  z drapieżnym wręcz dramatyzmem.  I jeszcze jedno. Orkiestrze wraz z panią dyrygent udało się zbudować takie emocje podczas tego koncertu, że aż zapomniałam o codzienności, niemal zapadłam się w muzykę. A to nie zdarza mi się tak często.

Agnieszka Duczmal należy do najbardziej utytułowanych dyrygentów. Wyszła ze szkoły poznańskiej, szlify dyrygenckie zdobywała u Witolda Krzemieńskiego, zajmowała najwyższe lokaty na wielu krajowych i zagranicznych konkursach. Warto pamiętać, że m.in. w 1975 roku zdobyła V miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie, a w rok później srebrny medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie. W 1982 roku otrzymała tytuł „La donna del mondo” („Kobieta Świata”) przyznawany pod patronatem UNESCO przez prezydenta Włoch za wybitne osiągnięcia kulturalne, naukowe i społeczne.

Jest jedną z nielicznych kobiet, które zjednały sobie uznanie i szacunek w świecie sztuki dyrygenckiej, świecie który jest przecież domeną mężczyzn. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła w mediolańskiej La Scali. Na estradach koncertowych pojawiała się z najlepszymi solistami, wśród których znaleźli się m.in. Martha Argerich, Mischa Maisky i Kevin Kenner.

Kiedy po koncercie poszłam pogratulować artystce bardzo udanego występu, Agnieszka Duczmal przypomniała, że nasze ostatnie spotkanie miało miejsce 13 lat temu. Nie pamiętałam kiedy to było, ale pamiętam jak wtedy artystka mówiła: „Gdybym miała jeszcze raz przeżyć życie, nic bym nie zmieniła. Nigdy nie miałam zwątpienia, nie chciałam porzucić dyrygentury, mimo, że kobiecie w tym zawodzie nie jest łatwo. Trzeba się umieć cieszyć z tego, co się ma. Ktoś mi powiedział: zrobiła pani tyle, ile się nie udało żadnej innej kobiecie”. I przypomniałam sobie jeszcze jedno zdanie z naszej rozmowy sprzed lat: „Żaden z moich kolegów dyrygentów nie musiał ciągle potwierdzać swoich umiejętności, a ja musiałam. Chciałabym, aby postrzegano mnie zawsze jako dyrygenta a nie kobietę dyrygentkę. Płeć w tym zawodzie nie ma znaczenia, liczy się zespół cech”.

Agnieszka Duczmal jest znakomitym dyrygentem i ma ten niezwykły zespół cech, który pozwala jej działać nieprzerwanie przez tyle lat w tym trudnym zawodzie i zawsze na bardzo wysokim poziomie. To widać po orkiestrze Amadeus, której każdy występ jest przeżyciem artystycznym. Muzyka w wykonaniu tej orkiestry magnetyzuje precyzją, temperamentem a artyści fascynują muzykalnością. Takiej orkiestry chce się słuchać.

I tylko żal, że Agnieszka Duczmal tak rzadko występuje ze swoim zespołem w Krakowie.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 08:28

    Dyrektywa budynkowa - fakty i mity

  • 08:27

    Co dał światu niemiecki romantyzm? Gruziński dyrygent Maestro George Tchitchinadze w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

  • 07:27

    81 lat temu Witold Pilecki uciekł z Auschwitz-Birkenau

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię