Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Blechacz i Kim. Jedność w odmienności

Takie koncerty nie zdarzają się często, ale jeśli na nie trafimy, to mamy wiele szczęścia. Po takich wykonaniach rzeczywistość nabiera kolorów, a muzyka poraża pięknem. I taki właśnie koncert miał miejsce w środę, 29 maja 2019 roku, w Filharmonii Krakowskiej. Można by go streścić tak: cztery sonaty, czterech różnych kompozytorów, cztery style i dwoje wykonawców. Doskonałych wykonawców, którzy mają to samo podejście do muzyki, którzy grając niemal razem oddychają, czyli: pianista Rafał Blechacz i skrzypaczka Bomsori Kim. Słowem duet marzeń, artyści z najwyższej półki. A wieczór wypełniła muzyka Mozarta, Fauré'go, Debussy'ego i Szymanowskiego.

fot: Krzysztof Kalinowski/Afera-Studio

On laureat Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, porównywany do Krystiana Zimermana, który 30 lat wcześniej także wygrał ten konkurs; porównywany bo wygrał w podobnym stylu zgarniając wiele nagród.  Ona, absolwentka słynnej Juilliard School of Music w Nowym Jorku, łowczyni nagród na największych konkursach, m.in. zwyciężczyni 62. Konkursu ARD w Monachium w 2013 roku, a także laureatka II nagrody Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku.

On Polak, ona Koreanka.  Mimo zapewne wielu różnic, mają – jak się okazało – podobne podejście do muzyki. W ich grze był słyszalny zarówno liryzm, jak i drapieżność, a także wspaniałe frazowanie czy malowanie barw harmonii. Widać było, że bawią się muzyką i ta zabawa sprawia im ogromną przyjemność. Jaki to był wspaniały wieczór! I jak na takich koncertach bywa, publiczność w euforii zgotowała artystom długą owację na stojąco. I w nagrodę otrzymała bis. Ale o tym za chwilę.

fot:K.Kalinowski

Rafał Blechacz zanim usiadł do fortepianu zwrócił się do publiczność mówiąc, że dawno go nie było w Krakowie. To prawda. Pamiętam jego jedyny koncert w Krakowie po wygranym konkursie w Warszawie. Była to jesień 2005 roku. Przyjechał tu na zaproszenie Stanisława Gałońskiego i Capelli Cracoviensis i wykonał z nimi Koncert fortepianowy e-moll Chopina. Wspomnienie emocji tego wieczoru nadał powoduje ciarki. Bo też ten wówczas 20-latek grał jak uskrzydlony. Później miał wziąć udział w koncercie Filharmonii Krakowskiej, zapraszał go ówczesny dyrektor Paweł Przytocki, ale do koncertu nie doszło, został odwołany z powodu choroby pianisty. Starano się o wyznaczenie następnego terminu, ale się nie udało.

Tak więc po blisko 14 latach (ale ten czas leci) Rafał Blechacz, dziś uważany za czołowego pianistę, przed którym stoją otworem drzwi wszystkich najbardziej prestiżowych sal muzycznych, artysta Deutsche Grammophon, gdzie jego płyty przyjmowane są entuzjastycznie przez melomanów i krytyków pojawił się w Krakowie. Kolejka chętnych do wejścia na koncert była bardzo długa i kończyła się dopiero przy ulicy Smoleńsk. Filharmonia od lat nie była tak oblężona. To przypominało mi dawne czasy, np. występ w tej sali Yehudi Menuhina czy takich artystów jak m.in.: Ivo Pogorelić czy Mścisław Rostropowicz. A wewnątrz Filharmonii było bardzo tłoczno, ustawiono nawet na estradzie specjalny sektor dla widzów.

Koncert Rafała Blechacza i Bomsori Kim związany był z promocją ich wspólnej płyty wydanej w styczniu przez Deutsche Grammophon. Zabrzmiały cztery sonaty, w tym trzy które zostały zarejestrowane na krążku: Sonata A-dur op. 13 nr 1 Gabriela Fauré, Sonata g-moll Claude’a Debussy’ego i Sonata d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego. Te trzy utwory z płyty poprzedziła Sonata F-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta. Program koncertu był więc szalenie różnorodny, wymagający innej gry pod względem stylistycznym i najeżony różnymi trudnościami technicznymi.

W tym wykonaniu fascynowała mnie przede wszystkim jedność wykonania. To nie była solistka z akompaniującym jej pianistą. To było dwoje doskonałych muzyków, tworzących na równych prawach wykonywane utwory.  Obydwoje artyści należą do mocnych indywidualności, ale tu stopili się w jedną całość.  Podobna barwa brzmienia, cyzelowanie niuansów, stawianie linii melodycznej na pierwszym planie, czy myślenie barwami harmonii jak u Debussy’ego. Takie wspólne zrozumienie muzyki  naprawdę zdarza się bardzo rzadko.

fot:K.Kalinowski

Historię tego fantastycznego duetu rozpoczyna Dymitr Szostakowicz. Niemożliwe? A jednak! To właśnie w poznaniu na Konkursie Wieniawskiego Bomsori Kim zjawiskowo wykonała Koncert skrzypcowy a-moll Szostakowicza. Choć było to doskonałe wykonanie nie wystarczyło na I nagrodę, ale wystarczyło by zachwycić Rafała Blechacza, który zaproponował jej wspólne nagranie dla Deutsche Grammophon.  I tak powstała płyta a przy tej okazji i trasa koncertowa po Polsce, w ramach której zaplanowany został ten koncert w Krakowie.

Przy tak wielkich emocjach jaki przyniósł ten koncert nie mogło się obejść bez bisu. Publiczność wstała, klaskała i doczekała się… zabrzmiał Nokturn cis-moll Chopina z opusu pośmiertnego w transkrypcji na skrzypce i fortepian autorstwa Nathana Milsteina (tak na marginesie ten utwór zresztą zamyka płytę). No i tu mam problem, bo choć wykonanie było doskonałe, to jednak aranżacja Chopina wydała mi się zbyt słaba, zwłaszcza na tle tak doskonałych sonat. Wiem, że Rafał Blechacz bardzo ceni Chopina, wiem, że Bomsori Kim marzyła by zagrać Chopina. Ale niestety kompozytor ten nie napisał nic na skrzypce i fortepian. Chopin skomponował tylko cztery utwory kameralne: jedno trio fortepianowe i trzy utwory na wiolonczelę i fortepian. I niech tak zostanie. Jego fortepianowe utwory zachwycają nowoczesną jak na tamte lata harmonią, którą jak wiemy Chopin cyzelował do ostatniej chwili. A tego nie dało się wysłyszeć w instrumentacji Nathana Milsteina.

Niemniej koncert zrobił na mnie bardzo duże wrażenie. A kto nie był może poczuć ten nastrój słuchając płyty. Warto!

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 11:05

    Turyści mogą już zwiedzać Jaskinię Mroźną w Tatrach

  • 10:54

    SÓL Spa – naturalne spa w centrum Krakowa

  • 10:00

    Katarzyna Zawiślak-Dolny: Staram się zbliżyć do postaci, którą gram

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię