Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

7 marca 1953

  • Robert Konatowicz
  • date_range Środa, 2018.03.07 17:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:32 )
65 lat temu podjęto decyzję o przemianowaniu nazw - Katowice i województwo katowickie na Stalinogród i województwo stalinogrodzkie. Anegdota mówi, że Stalinogrodem miała się stać Częstochowa. Jednak pomysł modlenia się do Matki Boskiej Stalinogrodzkiej nie uznano za najlepszy. Tego dnia - 7 marca 1953 roku - odbyły się w Moskwie dwa niezwykłe pogrzeby.

Dwa dni wcześniej zmarł jeden z największych „łobuzów od historii”- Stalin. Kilkadziesiąt minut przed nim odszedł jeden z największych kompozytorów - Sergiusz Prokofiew. W pogrzebie przywódcy „Imperium zła” brały udział miliony.

Kompozytora, który uznany został przez Stalina za „wroga ludu”, żegnało kilka osób. Co należy uznać za akt odwagi. Żona kompozytora - hiszpańska śpiewaczka odbywała wtedy karę, zaaresztowana za „szpiegostwo”, gdy próbowała wysłać pieniądze do matki w Hiszpanii i została skazana na 20 lat obozu.

Tak 7 marca 1953 wspominała wybitna śpiewaczka - Galina Wiszniewska: „Ulice Moskwy były zatarasowane, wstrzymano komunikację. Niemożliwe było wynajęcie samochodu, dlatego wielką trudność sprawiało przewiezienie trumny z ciałem Prokofiewa z jego mieszkania na wąskiej uliczce niedaleko Teatru na ulicy Miusskiej. Tam miały się odbyć uroczystości żałobne. Wszystkie kwiaciarnie i oranżerie były puste. Kwiaty wykupiono dla wodza i nauczyciela wszystkich czasów i wszystkich narodów. Nie udało się kupić nawet wiązanki dla wielkiego kompozytora rosyjskiego. W gazetach nie znaleziono miejsca, żeby zamieścić jego nekrolog. Wszystko należało do Stalina nawet ciało zaszczutego przez niego Prokofiewa. Na ulicy Miusskiej, w mrocznej, wilgotnej sali było prawie pusto - stali tylko bliscy przyjaciele, którzy mieszkali w pobliżu lub zdołali przedrzeć się przez kordony".

Stalin prześladował wielkiego artystę nawet po śmierci. W histerii, która po śmierci „Wodza Narodów” ogarnęła państwa komunistyczne, mało kto miał odwagę, by uczcić pamięć jednego z największych kompozytorów XX wieku. Jednym z nielicznych był wybitny polski dyrygent
Grzegorz Fitelberg, który podczas próby kierowanej przez siebie Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (Stalinogród!) prosił o wstanie z miejsc. I przemówił: „Wczoraj w Moskwie zmarł wielki radziecki... kompozytor – Sergiusz Prokofiew. Proszę o uczczenie go minutą ciszy.” A po dłuższej przerwie odwrócił się w stronę pierwszego skrzypka i scenicznym szeptem dorzucił: „Podobno Stalin też umarł...”

Tak - Stalin umarł, a Prokofiew żyje w swojej muzyce.

Uwielbiamy jego balet „Romeo i Julia”. Jego fragment od paru lat wykorzystywany jest często w reklamach (od piwa po telekomunikację):

Brytyjskie trio Emerson Lake and Palmer, które uwielbiało sięgać po klasyczne tematy, tak interpretowało ten fragment:

 

Sting też sięgał po muzykę kompozytora:

To piosenka z jego pierwszej płyty:

 

Ach i jeszcze pani Martha:

 


 

I Sting z Claudio Abbado:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=jzjIlni8_qg

 

I David Bowie:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=kpoizq-jjxs

 

A tu (1910-12) chyba antycypował powstanie Mistrza i Małgorzaty:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=45mXvaIW02c

 


 

Prokofiew wpisał się też w historię Krakowa, bo to właśnie nasza opera jako jedyna w Polsce ma w repertuarze niezwykłe jego dzieło - "Miłość do trzech pomarańczy".

Cztery lata temu ta opera, która pierwszy raz pokazana została w Chicago w 1921 roku, miała właśnie w Krakowie swoje polskie prawykonanie. Tak recenzowała to wydarzenie w Radiu Kraków Justyna Nowicka http://www.radiokrakow.pl/kultura/milosc-do-trzech-pomaranczy-recenzja/

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 16:10

    Jak sobie radzić w niespokojnym świecie?

  • 16:00

    Łemkowskie piosenki ze Świątkowej Wielkiej. Śpiewnik

  • 15:55

    Wisła-Podbeskidzie - czyli rywal "pod kreską"! TRANSMISJA

  • 15:47

    Z igrzysk w Paryżu do Krakowa na TdP !

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię