|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

To inna adrenalina

Rozmowa z Markiem Grabowskim, który wraz z kolegami z krakowskiej drużyny zwyciężył w XVII Mistrzostwach Polski w ratownictwie medycznym.

Posłuchaj rozmowy

Marek Grabowski

Marek Grabowski, Dawid Mrowiec, Wojciech Śniegula z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zajęli pierwsze miejsce na zakończonych właśnie w Olsztynie XVII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. W programie "Przed Hejnałem" kapitana krakowskiego zespołu podejmował Grzegorz Bernasik. 

Nasz zespół był pierwszy wśród 49 ekip, które przyjechały z całej Polski oraz z Ukrainy. W Olsztynie rywalizowały zespoły już wyłonione spośród najlepszych, ponieważ Mistrzostwa Polski to ukoronowanie zawodów regionalnych, które rozgrywane są kilkakrotnie w ciągu roku. 

- Cieszymy się bardzo z sukcesu, ale dla nas ważny był przede wszystkim sam udział w mistrzostwach – podkreśla Marek Grabowski. – Zawody dają niepowtarzalną możliwość sprawdzenia się i potrenowania. Pozoracje są najczęściej wzorowane na prawdziwych wyjazdach, więc można poćwiczyć w sytuacjach bardzo zbliżonych do naszej codziennej pracy. 

Organizatorzy przygotowali 8 zadań, w tym jedno nocne i jedno sprawnościowe. Ratownicy musieli m.in. wydobyć z wody, a następnie udzielić pomocy kobiecie, która wskoczyła do jeziora, co skutkowało urazem kręgosłupa. Sprawdzali również swoje umiejętności podczas pozorowanego wesela, na którym trzeba było w bardzo krótkim czasie prawidłowo rozpoznać wiele różnych dolegliwości u dużej liczby pacjentów.  Przygotowano również symulację ataku samochodem na tłum ludzi, a także oparzenia oraz porażenia piorunem. 

W ciągu tego roku pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego kilkakrotnie stawali na podium i zajmowali wysokie pozycje na zawodach zarówno regionalnych, jak i zagranicznych. Zdobyliśmy również tytuł mistrzowski podczas tegorocznych XIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej. Od roku 2001 w zawodach w ratownictwie medycznym startowało ponad 60 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, wiele razy zdobywając wysokie miejsca.

100%
0%