|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Niekonwencjonalne metody leczenia w Szpitalu im. św. Ludwika w Krakowie

Przed hejnałem: dogoterapia, hortiterapia, muzykoterapia w szpitalu św. Ludwika

Posłuchaj o metodach wspomagających tradycyjne leczenie


Zamiast smutku - radość, zamiast trudnych ćwiczeń w sali - spotkania w ogrodzie, przy dźwiękach instrumentów i ze zwierzętami. Dzisiaj porozmawialiśmy o niekonwencjonalnych metodach leczenia. Dogoterapia, hortiterapia czy muzykoterapia – leczą nie tylko ciało, ale i dusze małych pacjentów Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

O tym, w jaki sposób, opowiedzieli goście programu Przed Hejnałem: dr n. med. Katarzyna Przybyszewska i dr n. med. Grażyna Spychałowicz-Brol ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie oraz Laura Gallas-Diener – dogoterapeutka i pedagog z Ośrodka Terapii „Wsparcie" . W studiu Radia Kraków był również z nami Winny – cudowny pies – terapeuta.

Staramy się traktować naszych pacjentów w sposób niekonwencjonalny , nie zapominając oczywiście o standardowych sposobach leczenia. Do opieki medycznej trzeba podchodzić, zwłaszcza w przypadku pediatrii, holistycznie, czyli traktować pacjenta nie jak zbiorowisko poszczególnych chorób, tylko pacjenta jako człowieka - mówiły pracownice Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. - W procesie długofalowym, czyli wielokrotnego stosowania mamy dogoterapię i hortiterapię , która jest terapią sezonową. Jest to leczenie przy pomocy ogrodnictwa, czyli kontaktu z roślinami. Braliśmy też udział w pilotażowych projektach związanych z muzykoterapią .

Dogoterapią i hortiterapią objęte są dzieci z porażeniem mózgowym z oddziałów rehabilitacji, a także z oddziału psychiatrii, np. z zaburzeniami odżywiania.

O niezwykłej pracy psów terapeutów opowiedziała Laura Gallas-Diener: - Psy pracują na poziomie emocji. W przypadku zaburzeń psychiatrycznych bardzo ważne jest dotarcie w jakiś sposób do tego człowieka. Pies jest niesamowitym medium , pośrednikiem między mną a pacjentami. Jestem na drugim miejscu, dopiero na jakimś etapie terapii ja wchodzę - w momencie, gdy mam przygotowany grunt przez Winny .

Narodowy Fundusz Zdrowia raczej nie uznaje niestandardowych metod leczenie i ich nie refunduje. Fundusze udaje się zdobywać głównie dzięki sponsorom oraz datkom z Fundacji "Zdrowie dziecka".100%
0%