|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Ryzykowałem karierę, bo byłem przekonany, że to jest przyszłość". Traumatolog prof. Joseph Schatzker doktorem honoris causa UJ

Kiedy wprowadzał nowatorskie metody operowania i terapii urazów kości, środowisko traumatologów i ortopedów nazywało go szaleńcem. Jednak naukowiec postawił wszystko na jedną kartę i dziś uznany prof. Uniwersytetu w Toronto Joseph Schatzker - Polak, Żyd, Kanadyjczyk - jest właścicielem trzydziestu prestiżowych odznaczeń, w tym "Order of Canada"- najwyższego kanadyjskiego wyróżnienia za zasługi w medycynie i dydaktyce. Prof. Joseph Schatzker odebrał w piątek w auli Collegium Maius tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest specjalnym gościem Joanny Gąski w programie: Pracują na Nobla.

Posłuchaj rozmowy z autorytetem światowej traumatologii i ortopedii prof. Josephem Schatzkerem

Prof. Uniwersytetu w Toronto doktor honoris causa UJ Joseph Schatzker z dziennikarzem Radia Kraków Joanną Gąską/ fot. Joanna Gąska

Prof. Joseph Schatzker to uczony polskiego pochodzenia, mieszkający w Kanadzie. Jest autorem wielu podziałów złamań, które dają podstawy wyboru odpowiedniej metody leczenia i wskazują na powikłania. Z jego książek i podręczników, które tworzyły fundamenty nowoczesnej traumatologii, korzystają ortopedzi i chirurdzy urazowi w całym świecie.
 

 

 
Joseph Schatzker urodził się we Lwowie. Po  wybuchu wojny ojciec - major Wojska Polskiego  - został zamordowany przez NKWD a część rodziny rozstrzelana. Kilkuletni wówczas Józef wraz z matką trafił do getta w Stryju. Stamtąd, dzięki aryjskim dokumentom udało się uciec do Warszawy,   gdzie ukrywał się aż do 1945 roku. Po wojennej traumie, wyjechał z mamą do Austrii, tam mieszkał w obozie dla uchodźców. Cztery  lata później osiadł w Kanadzie, intensywnie rozwijając swój naukowy talent i  karierę lekarza. Po ukończeniu medycyny na Uniwersytecie w Toronto, odbył wiele staży specjalistycznych pod kierunkiem wybitnych profesorów, a po uzyskaniu specjalizacji z chirurgii  przebywał w wielu renomowanych ośrodkach w Europie, gdzie pracował nad unaczynieniem kości, oraz zdobywał doświadczenie w nowych metodach zespoleń kości.
 
W 1979 roku został docentem, a 1984 profesorem chirurgii Uniwersytetu w Toronto. W 1985 roku został powołany na ordynatora Oddziału ortopedii urazowej w szpitalu Sunnybrook, największego  ośrodka ortopedii i chirurgii urazowej w Kanadzie.  Ściśle współpracował z grupą AO w Szwajcarii.  W 1996 roku został Prezydentem tej grupy.  Pełnił ponadto funkcję egzaminatora Królewskiego Kolegium Chirurgów Kanady. Jest wiceprzewodniczącym światowej organizacji ortopedycznej SICOT ( Sociѐtѐ Internationale de Chirurgie Orthopѐdique et de Traumatologie).
 
Joanna Gąska
Obserwuj autorkę na Twitterze

 

 
100%
0%