Ich celem będzie opracowanie materiału odwzorowującego właściwości izolacyjne znane w naturze i stworzenie  włóknistych membran skutecznie odprowadzających ciepło i obniżające zużycie energii. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystane do izolacji budynków czy urządzeń elektronicznych. Mówi prof. Urszula Stachewicz - laureatka prestiżowego ERC Starting Grant - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.


Po analizie sierści i piór powstaną  nanowłókna polimerowe, złożone z elementów milion razy mniejszych niż ludzki włos. Materiał będzie biodegradowalny, co pozwoli  na redukcję śladu środowiskowego wielu urządzeń, z których korzystamy na co dzień. "Zarówno pióro, jak i włos niedźwiedzia polarnego - w których skład wchodzi keratyna - są porowate w środku. Wykształciła się tam podobna geometria, która daje tym strukturom świetne właściwości izolacyjne. Próbujemy zrozumieć geometrię i budowę struktur we wnętrzu piór i włosów, a dzięki temu samemu stworzyć materiały polimerowe o podobnych własnościach. Naśladujemy to, czego natura szukała przez biliony lat" - mówi badaczka.


Europejska Rada ds. Badań Naukowych przeznaczyła na badania prof. Urszuli Stachewicz 1,7 mln euro. Projekt rozpocznie się w 2021 roku i potrwa 5 lat.

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat.