|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Fizyk On" czyli jak nie bać się fizyki. Licealiści z V LO w Krakowie zarażają pasją do nauk ścisłych

Nie dość, że sami uwielbiają fizykę, to jeszcze swoją pasją dzielą się z młodszymi kolegami. Robią to w sposób nietypowy, organizując widowiskowe pokazy, warsztaty, spotkania z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego i drużynowe turnieje. Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie już po raz drugi zapraszają na uczniów podstawówek, gimnazjalistów oraz młodych pasjonatów nauki wraz z rodzicami na festiwal "Fizyk On - Włącz się na Fizykę". O szczegóły imprezy pod patronatem Radia Kraków Annę Mitę, współorganizatorkę sobotniego przedsięwzięcia pytała Joanna Gąska.

Posłuchaj rozmowy z Anna Mitą z festiwalu Fizyk On

fot. materiały prasowe

 W marcu 2017 roku odbył się pierwszy festiwal fizyczny Fizyk On. Mury V LO gościły 400 uczniów wraz z opiekunami, którzy byli pod wrażeniem całego spotkania zorganizowanego przez 5 uczniów tego liceum: Aleksandrę Banaś, Annę Mitę, Inez Przeniosło, Mateusza Słuszniaka oraz Tomasza Gargulę w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Młodzi naukowcy spędzili czas w salach z doświadczeniami, gdzie odkrywali tajniki otaczającego świata a także na wykładach oraz warsztatach prowadzonych przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Całe wydarzenie zwieńczone zostało międzyszkolnym drużynowym turniejem fizycznym oraz konkursem łamigłówek logicznych. Nagrody o łącznej wartości 30 000 zł zostały wręczone wygranym na oficjalnym rozdaniu podczas ogłoszenia zwycięzców. Oprócz wiedzy dobytej podczas festiwalu każdy uczeń otrzymał „niezbędnik młodego naukowca”.
 
W 2018 roku 2. edycja festiwalu Fizyk On rozszerzy się na gimnazjalistów oraz siódmoklasistów. Całe wydarzenie zostanie rozłożone na dwa dni: 3. i 17. marca.  Organizatorzy Fizyk Onu prowadzą warsztaty fizyczne dla uczniów szkół podstawowych, aby sprostać swojemu głównemu celowi: pokazaniu, jak ciekawa a zarazem istotna jest nauka przedmiotów ścisłych. Pomysłodawcy wydarzenia zorganizowali też konkurs plastyczny „Fizyka jest niesamowita”. Szkoły zainteresowane udziałem oraz osoby chcące wziąć udział w konkursie plastycznym powinny pisać na adres: fizykonfestiwalfizyki@gmail.com.
 
Joanna Gąska
Obserwuj autorkę na Twitterze

 

 

100%
0%