|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sztuczna inteligencja w służbie pacjentom z niewydolnością serca

Skontroluje zdrowie chorego wypisanego ze szpitala, a zebrane informacje przekaże na serwer centrum medycznego, w którym leczy się pacjent z przewlekłą chorobą serca. Oparty na sztucznej inteligencji "Domowy Asystent Głosowy" będzie pierwszym na świecie urządzeniem, które w warunkach domowych zapewni opiekę pacjentowi z niewydolnością krążeniową, bez konieczności każdorazowej wizyty w gabinecie lekarskim czy szpitalu. O działaniu nowoczesnej aparatury ze współtwórcą projektu kardiologiem drem Tomaszem Jadczykiem co dzień pracującym w Górnośląskim Centrum Medycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rozmawiała Joanna Gąska.

Posłuchaj rozmowy w Pracują na Nobla

Joanna Gąska - gospodarz programu Pracują na Nobla, dr n. med. Tomasz Jadczyk

Sztuczna inteligencja w służbie pacjentom z przewlekłą niewydolnością serca to najnowszy projekt naukowców na co dzień pracujących w Górnośląskim Centrum Medycznym i na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Zespół kardiologa dra Tomasza Jadczyka opracował pierwsze na świecie urządzenie zwane "Głosowym asystentem domowym", które skontroluje stan zdrowia chorego bez konieczności każdorazowej  wizyty w gabinecie lekarskim czy szpitalu. Zdaniem dra Jadczyka mechanizm oparty na technice uczenia maszynowego, usprawni terapię chorych z niewydolnością krążeniową. Jest co udoskonalać, bo tylko  w Polsce na choroby serca cierpi nawet 700 tysięcy osób.


Praca polskich lekarzy zakwalifikowała się do finału europejskiego konkursu w Tel Awiwie, gdzie prezentowane były projekty medyczne. W Polsce takie urządzenie mogłoby się sprawdzić, bo  wydatki rodzimej służby zdrowia  związane z terapią pacjentów z niewydolnością serca pochłaniają prawie 2 miliardy złotych rocznie.

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

100%
0%