W PROGRAMIE W NIEDZIELĘ 9 LUTEGO:

10 lutego 2014 r. minie 74 rocznica pierwszej deportacji przez NKWD, polskiej ludności z Kresów Wschodnich na Syberię i do Kazachstanu.
O tragedii Polaków na Wschodzie przypomnimy w rozmowie z mieszkanką Krakowa ZOFIĄ CIESIELSKĄ, z domu FRYDLEWICZ, współzałożycielką w 1989 r. Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Przed II Wojną Światową mieszkała w DROHOBYCZU. Została wysiedlona wraz z rodziną do Kazachstanu podczas drugiej sowieckiej deportacji w kwietniu 1940 r.
Opowie o rodzinnej tragedii i długiej drodze powrotu do Polski.



W niedzielę 9. lutego, w BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ zakończy się " 42. Karnawał Góralski”. O historii tej, niegdyś biednej , podhalańskiej wioski, o historii powstawania parafii, szkoły i Domu Ludowego w Bukowinie, opowie regionalistka STANISŁAWA GALICA – GÓRKIEWICZ.

 

Zaprosimy też grodu nad Sołą, do „ Muzeum Zamek w OŚWIĘCIMIU”.
Od niedawna czynna jest tam stała wystawa „ W Królewskim Mieście Oświęcimiu”.
Ekspozycja mieści się w czterech salach wystawowych oraz przedsionku na parterze zamku.

Aranżacja pierwszej sali prezentuje walory przedwojennego, galicyjskiego miasta Oświęcimia pod względem architektonicznym. Na jednej ze ścian została odwzorowana elewacja apteki - mieszczącej się w Rynku Głównym pod nr 3. Dalej jako kontynuacja wystawy przedstawiono miasto w formie multimedialnej projekcji, gdzie wykorzystano materiały ikonograficzne oraz fragmenty filmu z 1938 r. dokumentującego sprowadzenie do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli. Na ścianach rozmieszczono panele graficzne z mapami, dokumentami, zdjęciami prezentującymi Oświęcim w tamtym okresie.

Inna część wystawy prezentuje oświęcimski przemysł na przełomie wieków. Na dużych grafikach można zobaczyć Fabrykę Wódek i Likierów, Fabrykę Maszyn i Samochodów „Oświęcim – Praga”, Fabrykę Maszyn Rolniczych. Prezentowane muzealia to przede wszystkim dokumenty papierowe i ikonograficzne takie jak: etykiety na butelki, druki firmowe, reklamy. Ekspozycja ma charakter industrialnego wnętrza łączącego elementy stalowe z grafiką oraz szkłem.

O wystawie z Dyrektor Muzeum WIOLETTĄ OLEŚ rozmawia Joanna Jurkiewicz.

 

Polska nie jest krajem bezpiecznych dróg.

Liczba wypadków, ofiar i poszkodowanych w nich, kształtuje smutną statystykę.
Dlatego tak ważnym zagadnieniem jest ratownictwo medyczne, niezbędne zresztą, nie tylko przy wypadkach komunikacyjnych.
Niezależnie od państwowego systemu, od instytucji zajmujących się tym problemem, konieczna jest powszechna znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.
U dorosłych Polaków nie jest z tym najlepiej, dlatego edukować powinno się już dzieci i to nawet w przedszkolnym wieku.

Ratownik medyczny ANDRZEJ ZIARKO, jest pedagogiem w Instytucie Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej przy krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym.
Szkolenia przeprowadza także w przedszkolach. Jak takie zajęcia wyglądają , w krakowskim Przedszkolu nr 125 na os. Tysiąclecia obserwował Kamil Jaworowski.

 

Posłuchaj:  Majówka z Radiem Kraków w Wysowej Zdrój!
do godz. 7. 30 dnia 9.02.14 r.


UPOMINKI KSIĄŻKOWE :

Stanisława Galica - Górkiewicz „BUKOWINA TATRZAŃSKA. GÓRALSKIE ŻYCIE”
Aneta Norek „ŻYCIE I TWOCZOŚC ZBIGNIEWA SEIFERTA”
Aga Paszkot – Zgaga „CIOTKA, LICHO I NIEDZICKIE ZAMCZYSKO”.