Już lato !



ZAGADKA REGIONALNA (29.06)

Kompozytorka, pianistka i aranżerka.
Urodziła się w MYŚLENICACH w 1942 r.
W 1970 r. skomponowała śpiewogrę „Na szkle malowane”, do tekstów Ernesta Brylla.
Proszę podać jej imię i nazwisko.


ADRES INTERNETOWY:[email protected]
do godz. 7. 30 dnia 29.06.14 r.


UPOMINKI:

3 kubki termiczne wraz z folderem „Myślenice”.



W PROGRAMIE W NIEDZIELĘ 29.06.

W najbliższą niedzielę (29.06.14 r.) w PCIMIU w powiecie myślenickim
tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna świętować będzie 100- lecie istnienia.
Założoną ją w 1904 r. po wielkim pożarze na Roli Godawowej (przysiółek)
z którego ocalała tylko jedna stodoła.
Dziś gaszenie pożarów to jedynie jedna trzecia zdarzeń, do których wzywani są pcimscy strażacy. Na „ zakopiance”, która przebiega przez wieś są ratownikami medycznymi, przychodzą z pomocą ludności w czasie kataklizmów (powodzie i osuwiska).
Obecny prezes JAN DRUZGAŁA przez półtora roku gościł w swoim domu sześcioosobową rodzinę (rodzice i czwórka dzieci), która w wyniku osuwiska straciła wszystko i musiała zbudować nowy dom.

 

 

 

JAROSŁAW CZAJA jest plastykiem, pedagogiem i regionalistą z zamiłowania. Od 20 lat mieszka w ŁUKOWICY w powiecie limanowskim.
To miejscowość, z której pochodził słynny alchemik króla Zygmunta III Wazy MICHAŁ SĘDZIWÓJ, urodzony 2.02.1566 r
W Łukowicy spędził młodość historyk i pisarz LUDWIK KUBALA, który zainspirował H. Sienkiewicza do podjęcia pracy nad „Trylogią”.
Dworek Kubalów jest dziś prywatną własnością i niestety ruiną.
Historia okolic Łukowicy (części Sądecczyzny ) jest fascynująca i ciągle zbyt mało zbadana.
Dlatego Jarosław Czaja współpracujący z „Almanachem Ziemi Limanowskiej” zdecydował się na wydanie książki „ Między Gorcem, Łyżką a Dunajcem. Po górach i śladach przeszłości. Szkice krajoznawczo- historyczne z ilustracjami autora”.

 

 

Zaproszenie do MYŚLENIC, gdzie od czwartku 3.07. do niedzieli 6.07. trwać będą zorganizowane po raz pierwszy „MIĘDZYNARODOWE MAŁOPOLSKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM”. O założeniach tego przeglądu dowiemy się od PIOTRA SZEWCZYKA – dyrektora festiwalu, który zaprosi także na koncerty i barwny korowód.

 

Gospodarzem tego wydarzenia będzie „ Zespół Pieśni i Tańca MYŚLENICE” którego nagrań posłuchamy na początku niedzielnej. audycji o godz. 5.50.



RYSZARD LIS jest pedagogiem, dziennikarzem, poetą i autorem publikacji książkowych dotyczących Tarnowa.
Dlaczego pisze, jakie przesłanie pragnie przekazać czytelnikom, jak wzbogaca ich wiedzę o historii swego ukochanego miasta?
Na to pytanie odpowiada autor najnowszego tomiku poezji „Myśli opisane”.

 

Ryszard Lis, wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, współpracownik tarnowskich mediów debiutował jako poeta na łamach "Zeszytów Tarnowskich" w drugiej połowie minionego stulecia. Był współzałożycielem nauczycielskiego klubu literackiego w Tarnowie swego czasu prowadzonego przez Józefa Trędowicza. Swój pierwszy zbiór poezji wydał dość późno, bo w 2006 r., zatytułowany "Uroki Tarnowa" i przeplatany artystycznymi fotografiami architektury grodu Leliwitów. Następną książką Ryszarda Lisa był zbiór opowiadań pt."Niepokonani". Wydawcą tych publikacji była Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie. Ryszard Lis jest tarnowskim społecznikiem. Od lat angażuje się w działalność Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, jest również jednym z najstarszych członków Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Należy do rodziny "Uskrzydlonych", czyli do grona osób nagrodzonych statuetką "Uskrzydlony" (dziełem rzeźbiarza Stefana Niedorezo) nagrody przyznawanej przez Tarnowską Fundację Kultury.