ZAGADKA REGIONALNA ( 2.03.)

Nauczycielka, bibliotekarka, regionalistka. Urodziła się w 1905 r. zmarła w roku 1982.
Popularyzatorka folkloru Lachów Sądeckich.
Od 1928 r. uczyła w Żeńskiej Szkole Rolniczej w Podegrodziu.
W 1937 r. była współzałożycielką Zespołu Pieśni i Tańca „Podegrodzianie”.
W 1981 r. wraz z mężem Stanisławem, przekazała zbiory etnograficzne Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu. Dziś można oglądać w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu.
Proszę podać jej imię i nazwisko.


ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7. 30 dnia 2.03.14 r.


UPOMINKI KSIĄŻKOWE:

WŁODZIMIERZ PUCHALSKI „ Wyspa kormoranów”.

RAFAŁ MONITA i ANDRZEJ SKORUPA
„ Czarny Dunajec. Kościół Przenajświętszej Trójcy”
„ Szczawnica. Kościół Św. Wojciecha”



W PROGRAMIE W NIEDZIELĘ 2 MARCA:

Rozmowa ze STANISŁAWEM KSIĄŻKIEM, mieszkańcem wsi PONIKIEW koło Wadowic.
Z zawodu technik – mechanik (specjalność „obróbka skrawaniem”),
z zamiłowania historyk i badacz dziejów Beskidu Małego, przez wiele lat gromadził materiały do publikacji. Jest autorem książki „Ostatni Książę” oraz „Ponikiew. Śladami naszych przodków. 1395-2005. Monograficzny zarys dziejów wsi i jej kolonii”.


Przypomnienie postaci działacza ludowego, wydawcy, księdza STANISŁAWA STOJAŁOWSKIEGO, (1845 – 1911) „ obrońcy ludu polskiego”. O założycielu Stronnictwa Chrześcijańsko – Ludowego, księdzu, który obłożony klątwą, uzyskał w Watykanie jej unieważnienie, opowiada historyk MICHAŁ KOZIOŁ.

Anons dwóch nowych wydawnictw regionalnych poświęconych architekturze i sztuce sakralnej Małopolski. Nakładem wydawnictwa „Astraia” ukazały się dwie publikacje „Czarny Dunajec. Kościół Przenajświętszej Trójcy” oraz „Szczawnica. Kościół Świętego Wojciecha”. Co zawierają? O tym autorzy RAFAŁ MONITA i ANDRZEJ SKORUPA.


W NIEDZIELĘ 2.03.14 r. o godz. 18.00 w Miejsko -Gminnym Centrum Kultury w SŁOMNIKACH odbędzie się przedstawienie teatralne dramatu Karola Wojtyły „Promieniowanie ojcostwa” w reżyserii Artura Dziurmana, przygotowanego przez krakowskie „Stowarzyszenie Scena Moliere” Dramat został przez autora opatrzony podtytułem
Treść dzieła zawiera refleksje o dojrzewaniu do ojcostwa, budowaniu relacji człowieka z Bogiem i ludźmi, o misji ojca w rodzinie. Autor nawiązał również do głębszego wymiaru ojcostwa w Bogu.Niedzielny spektakl, to pierwsze z pięciu wydarzeń projektu „Wielka sztuka w małym mieście”, o którym informuje ALICJA BICZYSKO – dyr. Miejsko -Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach.


MARZEC miesiąc nadejścia wiosny. Zawsze oczekiwany, nawet w tym roku, kiedy zima była wyjątkowo krótka.O zjawiskach astronomicznych, godnych obserwacji na marcowym niebie dowiemy się od astronoma dr ADAMA MICHALCA z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w NIEPOŁOMICACH.

 

Cel uświęca środki,dlatego muzealnicy coraz częściej sięgają po nowoczesne formy edukacji.
W Muzeum w KĘTACH można zobaczyć niezwykła historię Polski. Niezywkłą ... bo opowiedzianą w komiksie.
Rysunkową podróż przez dzieje przygotował - specjalnie dla kęckiego muzeum - Wojciech Łowicki, muzealnik i znawca komisku z Torunia.
Na wystawie można zobaczyć też oryginały plansz rysunków mistrzów komiksu: Edwarda Lutczyna, Janusza Christa (rysownika komiksu o Kajko i Kokoszu), Daniela Bauma, Marka Szyszko.
Wystawa w Muzeum w Kętach będzie czynna do połowy marca. O wystawie z dyrektor muzeum MARTĄ TYLZĄ - JANOSZ rozmawia Marek Mędel.