|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Chłoniak to diagnoza, nie wyrok

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Wywodzą się z nieprawidłowo zmienionych limfocytów (komórek układu odpornościowego). Nowotworowe limfocyty moga byc obecne we krwi oraz w szpiku kostnym, z których poprzez naczynia krwionośne mogą przedostać się do każdego miejsca w organizmie - żołądka, nosa, piersi, czy serca. Dlatego tez nowotwór układu chłonnego trudno jest szybko i właściwie rozpoznać

Posłuchaj:

Maria Szuba i prof. Wojciech Jurczak

Istnieją:

chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i chłoniaki nieziarnicze (ok. 80% przypadków). Do grupy chłoniaków zalicza się również przewlekłą białaczkę limfocytową. Przyczyny powstawania chłoniaków nie zostały jeszcze odkryte, ale wytypowano juz wiele czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się kilka tysiecy przypadków chłoniaków. Chorują osoby w róznym wieku. W przypadku chłoniaków ziarniczych wystepują dwa szczyty zachorowań, przypadające na okres wczesnej dorosłości i wiek podeszły. Ryzyko zachorowania na chłoniaki nieziarnicze wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy - wg danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów - najczęściej osób po 55. roku zycia.

Jak rozpoznać chłoniaka, czy da sie go wyleczyć, gdzie szukać wsparcia w chorobie ? To tylko niektóre pytania, na które  Katarzynie Pelc odpowiadają prof. Wojciech Jurczak, hematolog z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i  Maria Szuba, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”
 

e-mail:przebisnieg.lymphoma@gmail.com, info@przebisnieg.org

www.przebisnieg.org

Facebook.com/StowarzyszeniePrzebisnieg

91%
9%