date_range
Dzisiaj 17:23
(
Edytowany Dzisiaj 18:23 )
Mimo że sprawa ciągnie się już od kilkunastu lat, część mieszkańców budynku przy ulicy Centralnej 73B w Krakowie dopiero teraz dowiaduje się o planach jego rozbiórki. Niektórzy podpisali umowy najmu zaledwie kilka miesięcy temu – bez wiedzy o tym, że budynek jest samowolą budowlaną przeznaczoną do wyburzenia.
Sprawa budynku przy ulicy Centralnej w Krakowie ciągnie się od lat
W przypadku obiektu przy numerze 73B decyzja o rozbiórce zapadła jeszcze w 2009 roku. Pierwotnie był to dom jednorodzinny, który z czasem rozbudowano do pięciopiętrowego budynku.
Właściciel przez lata odwoływał się od decyzji, jednak bezskutecznie. Ostateczne postanowienie o rozbiórce zapadło w 2025 roku, po wyczerpaniu wszystkich możliwości prawnych. Już wtedy informowaliśmy na antenie Radia Kraków o stanie budynku – instalacje są tam prowizoryczne, widoczne są nieosłonięte przewody, a przestrzeń została zaadaptowana w sposób odbiegający od standardów bezpieczeństwa – oraz o sytuacji lokatorów, którzy o planowanej rozbiórce dowiedzieli się dopiero z ulotek rozdawanych przez nadzór budowlany.
Jak wówczas przekazywali urzędnicy, w 2025 roku nie planowano rozpoczęcia prac ze względu na brak środków. Ostatecznie rozbiórka ma ruszyć na przełomie kwietnia i maja. Część lokatorów – w tym obcokrajowcy – podpisała umowy najmu zaledwie kilka miesięcy temu. Jak wynika z ich relacji, nie byli informowani przez właściciela o statusie prawnym nieruchomości.
– Dowiedziałam się pięć, sześć dni temu. Nie wiem, co teraz będzie – mówiła Radiu Kraków jedna z lokatorek.
– Czuję się oszukana. Jeśli podpisuję umowę, chcę wiedzieć, na czym stoję. Jeśli stracimy mieszkanie, to gdzie pójdziemy? – dodaje inna z mieszkanek.
Budynek przy Centralnej 73b do rozbiórki. Fot. Emilia Wietecha
crop_free
1
/ 6
Miasto zapowiada pomoc
Pomoc zapowiada prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
– Nie chcemy nikogo zostawić bez wsparcia. Będziemy rozmawiać z mieszkańcami i każdą sytuację analizować indywidualnie, tak by okazać jak najwięcej empatii wobec osób, które nie są winne tej sytuacji – podkreśla.
Do lokatorów mają trafić pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, także z udziałem tłumaczy. Ich zadaniem będzie ocena sytuacji mieszkańców i wskazanie możliwych form wsparcia.
Samowole i drogi rynek nieruchomości
Eksperci rynku nieruchomości wskazują, że podobne przypadki nie są odosobnione i mają związek z wysokimi cenami najmu.
– Krakowski rynek jest bardzo drogi, a czynsze wysokie. Właściciele samowoli liczą, że zanim zapadnie decyzja o rozbiórce, zdążą zarobić na wynajmie. Zakładają, że zamiast wyburzenia zapłacą karę, którą pokryją z zysków – tłumaczy Piotr Krochmal z Monitora Rynku Nieruchomości.
Wraz z blokiem przy 73B do rozbiórki ma iść inna samowola - przy ul. Centralnej 57A.
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z
opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 –
recepcja), a także na nasz profil na
Facebooku oraz
Twitterze
Radio Kraków informuje,
iż od dnia 25 maja 2018 roku wprowadza aktualizację polityki prywatności i zabezpieczeń w zakresie przetwarzania
danych osobowych. Niniejsza informacja ma na celu zapoznanie osoby korzystające z Portalu Radia Kraków oraz
słuchaczy Radia Kraków ze szczegółami stosowanych przez Radio Kraków technologii oraz z przepisami o ochronie
danych osobowych, obowiązujących od dnia 25 maja 2018 roku. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami
zawartymi w Polityce Prywatności.