Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków ograniczy ruch prywatnych busów w centrum

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.06.07 15:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:44 )
To jeden z elementów walki z zanieczyszczeniem powietrza i hałasem w mieście. Najważniejsza zmiana dotyczy Alej Trzech Wieszczów. Prywatni przewoźnicy nie będą mogli się już zatrzymać przy wszystkich przystankach. Powód: busy często blokowały przejazd autobusom komunikacji miejskiej.

Fot. ilustracyjne RK

Polecamy: Miasto na szynach? Nowy ruch w centrum Krakowa. Kolejna Otwarta Debata Radia Kraków. POSŁUCHAJ

Prywatni przewoźnicy będą mogli się zatrzymać tylko przy wybranych przystankach, przy których jest wystarczająco dużo miejsca - na przykład przy Jubilacie. 

Oprócz tego władze miasta chcą zmniejszyć ruch busów w okolicy ulicy Warszawskiej i Pawiej. Zniknąć mają tak zwane "błotne dworce", czyli parkingi dla busów przy Worcella i Ogrodowej. Zamiast nich powstanie pętla dla prywatnych przewoźników przy Nowym Kleparzu. 

Jak przypomina ZIKiT, pomysł jest zgodny z przyjętą już dawno polityką transportową miasta. 

"Musimy wzmacniać komunikację miejską w Krakowie, ograniczać ilość emitowanego hałasu i spalin w mieście. Działamy na różnych polach, w kwestii korekt w strefie płatnego parkowania, kolejnym krokiem jest ograniczenie ilości busów w ścisłym centrum miasta" - twierdzi Piotr Hamarnik, rzecznik prasowy ZIKiT.  

Zmiany mają wejść w życie już 17 czerwca. Ograniczenie ruchu busów w centrum przygotowywane było od kilku miesięcy. Zmianom sprzeciwiają się przewoźnicy - ich zdaniem pasażerowie stracą więcej czasu w drodze do pracy czy szkoły. Tempo i forma reorganizacji nie podoba się szczególnie Dariuszowi Tarnawskiemu prezesowi Ogólnopolskiego Stwarzyszenia Przewoźników Osobowych w Krakowie. "To nie tylko zagrożenie likwidacji firm przewozowych, to uderzenie w społeczeństwo" - przekonuje Tarnawski.

Dojazd się wydłuży i będzie bardziej kosztowny ze względu na przesiadki i konieczność kupowanie dodatkowych biletów na tramwaj czy autobus - o czym mówią też pasażerowie zapytani przez reportera Radia Kraków. "Bus jest pod ręką, nikomu to nie przeszkadza. Przenoszone to jest w ciasne miejsca. Busy powinny tu zostać i koniec" - mówią. 

Jak dodaje Tarnawski, niewykluczony, choć na razie mało realny, jest scenariusz blokady dróg przez kierowców busów - a byłaby to niemała blokada, bo szacuje się, że po Krakowie jeżdzi ok. tysiąca takich pojazdów.

 

Sprawniejsza komunikacja na Alei Trzech Wieszczów (źródło: www.zikit.pl)

(...)W kwestii m.in. „blokowania” pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK) np. na przystankach wzdłuż ATW, podjęto decyzję, działając w interesie pasażerów KMK, aby ruch BUS „skanalizować” poprzez udostępnienie na niektórych ciągach jedynie przystanków przeznaczonych dla konkretnych kierunków. Przewoźnicy jadący z centrum w kierunku Borku Fałęckiego przez ul. Zakopiańską będą mogli się zatrzymywać na Alejach jedynie na przystanku „Jubilat”, a ci kierujący się w stronę ul. Wielickiej przystanek „AGH”.

Dla wymiany pasażerów wybrano te przystanki, które nie mają przekroczonej przepustowości oraz umożliwiają bezproblemowe omijanie busów, czyli są zlokalizowane w zatokach lub jak w przypadku przystanku „Jubilat” w kierunku mostu Dębnickiego kończy się na nich buspas.  

Podobne zmiany planuje się wprowadzić w ciągu ulic Dietla i Grzegórzeckiej. gdzie udostępniony dla przewoźników (ale tylko dla tych kierujących się od strony ronda Grunwaldzkiego) będzie przystanek „Starowiślna” - zlokalizowany w zatokach.

W przypadku linii autobusowych poruszających się w kierunku od ul. Limanowskiego do ronda Grzegórzeckiego i dalej, najbardziej optymalną trasą jest ta prowadząca przez Zabłocie i Most Kotlarski, która odległościowo jest krótsza od przejazdu ulicami Starowiślną i dalej Grzegórzecką, a dodatkowo ruch na niej jest zdecydowanie mniejszy. Brak jest tam również skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, gdzie przy alternatywnej trasie takich „spowalniających” miejsc jest aż pięć, w związku z czym powyższa zmiana z pewnością pozytywnie wpłynie na czasy przejazdu.

 

 

(RK, Grzegorz Krzywak,mat. prasowe/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię