|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie"

Zapisana w korespondencji niezwykła historia przyjaźni Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Fot. Michał Karoń

Radiowy spektakl oparty na jednej z najważniejszych premier książkowych „Roku Zbigniewa Herberta” – wydanej przez Wydawnictwo a5 książce „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996” Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert.

Premiera słuchowiska, zrealizowanego na zwieńczenie projektu „Rok Zbigniewa Herberta w Radiu Kraków”, miała miejsce w grudniu 2018 r. w Studiu im. Romany Bobrowskiej (premiera z udziałem publiczności). Radiowy spektakl był montażem z listów i fragmentów wierszy dwojga wielkich poetów, które zilustrowane zostały popularnymi piosenkami z lat 1955-1996. Słuchowisko przygotowała (autorska adaptacja) i wyreżyserował Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych. Do współtworzenia radiowego spektaklu zaprosiła znakomitych twórców i aktorów. W słuchowisku postaciom Szymborskiej (Dorota Segda) i Herberta (Jacek Romanowski) towarzyszył współczesny poeta i wykładowca akademicki - postać zainspirowana osobowością wybitnego uczonego prof. Jana Błońskiego (Bronisław Maj). Specjalny utwór zaprezentowany w finale słuchowiska przez Zbigniewa Paletę, skomponował kompozytor i reżyser teatralny Stanisław Radwan.
Słuchowisko zostało bardzo dobrze przyjęte zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków oraz środowiska branżowe związane z radiowym teatrem – na 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "„DWA TEATRY" w Sopocie zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą im. Ireny i Tadeusza Byrskich.

 

DOROTA SEGDA:

Korespondencja cudownych ludzi i wybitnych poetów; wrażliwców z ogromnym poczuciem humoru... Spotkanie z Nimi poprzez ich listy to był zaszczyt i bezbrzeżna przyjemność. A spotkanie w studiu Radia Kraków z Jackiem Romanowskim i Bronisławem Majem jeszcze tę przyjemność pogłębiło.

JACEK ROMANOWSKI:

Korespondencja Herberta z Szymborską pokazuje nieznaną Jego twarz. Odnajduję w niej - pełen wdzięku, szelmowski uśmiech, wyrafinowany humor i finezyjny flirt.      

BRONISŁAW MAJ:

Jacy cudowni bogowie zesłali Ich na ten świat?! I jeszcze - pozwolili nam czytać Ich listy!
                                                                                                                                                                             


"Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie"

Występują: Dorota Segda, Jacek Romanowski, Bronisław Maj

Reżyseria i opracowanie tekstów: Dorota Segda

Współpraca: Ewa Ziembla

Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka

CD AUDIO, łączny czas: 72'18

Cena: 39,00 zł

Kliknij TUTAJ aby zamówić płytę.

 

Wszystkie radiowe wydawnictwa płytowe oraz gadżety możesz kupić w naszym sklepie internetowym: https://sklep.radiokrakow.pl/

Zapraszamy!

86%
14%