|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do krakowskich radnych, którzy przyjęli uchwałę "Kraków bez plastiku" i zakazali wieszania dykt wyborczych przy ulicach. To spodobało się 47% głosujących.

Drugie miejsce dla wszystkich małopolskich szkół, które mimo strajku przeprowadziły egzaminy gimnazjalne. To doceniło 44% osób.

Na trzecim miejscu znalazły się sądeckie gminy, które po raz kolejny wyraziły gotowość do wspólnej walki ze smogiem. Na tę propozycję zagłosowało 9% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków kolejna odsłona wielkiego zamieszania w Stowarzyszeniu Wiosna. To nie podoba się 63% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasowało się zniknięcie pieniędzy z publicznej zbiórki na samochód dla Sebastiana K. Ta nominacja zyskała 36% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 1% głosów – dla Chrzanowa, w którym brakuje mieszkań, ale nikt nie chce nowych w swoim sąsiedztwie.

 


WYCZYN:

1. W warunkach trwającego strajku, wszystkie małopolskie szkoły przeprowadziły egzaminy gimnazjalne - Także trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych odbył się w Małopolsce bez problemów - informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie. W piatek uczniowie zmierzyli się z językiem obcym. Z powodu trwającego strajku nauczycieli niektóre szkoły miały problem ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych. Nie ma jednak żadnej szkoły w województwie, która sobie z tym kłopotem nie poradziła. WIĘCEJ

2. Sądeckie gminy po raz kolejny wyraziły gotowość do wspólnej walki ze smogiem - W ratuszu w Nowym Sączu włodarze 11 samorządów podpisało w czwartek, 11 kwietnia Akt Czystego Powietrza. Podobne porozumienia zostało zawarte już kilka lat temu, kiedy prezydentem był Ryszard Nowak (WIĘCEJ). Tymczasem wicemarszałek Małopolski otrzymał petycję ws. skuteczniejszej walki ze smogiem. WIĘCEJ

3. Krakowscy radni przyjęli uchwałę "Kraków bez plastiku" i zakazują wieszania dykt wyborczych przy ulicach - O wyeliminowanie z użycia w Urzędzie Miasta Krakowa jednorazowych naczyń, sztućców i słomek oraz o stosowanie w jednostkach miejskich papieru makulaturowego do drukarek apelują do prezydenta Krakowa radni w podjętej w środę uchwale "Kraków bez plastiku" (WIĘCEJ). Dodatkowo przy ulicach i chodnikach na słupach oświetleniowych i energetycznych nie będzie można wieszać reklam ani plakatów wyborczych. Jak mówił autor uchwały Rafał Komarewicz, przyjęte rozwiązanie ma uporządkować przestrzeń miejską – zwłaszcza w czasie wyborów. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ: 

1. Kolejna odsłona wielkiego zamieszania w Stowarzyszeniu Wiosna - Ks. Babiarz od lutego nie przychodził do Wiosny. Zjawił się niespodziewanie w poniedziałek w asyście mecenasa i ochroniarzy. Pracownicy mieli usłyszeć groźby, Sadzik miała zostać popchnięta przez "jednego z panów". Krakowska kuria skrytykowała działanie ks. Babiarza, ten zaś w specjalnym oświadczeniu napisał, że "z pokorą przyjmuje oświadczenie Kurii Metropolitarnej w Krakowie i wiele opinii wyrażanych w mediach". Jak podkreślił, czuje się odpowiedzialny za projekty Wiosny - Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości. W czwartek został także wpisany do KRS jako prezes Stowarzyszenia Wiosna. WIĘCEJ, WIĘCEJ i WIĘCEJ

2. W Chrzanowie brakuje mieszkań ale nikt nie chce nowych w swoim sąsiedztwie - W Chrzanowie wybuchł spór o budowę nowych mieszkań. W mieście od lat nie powstał ani jeden blok. Mieszkań tymczasem brakuje. Oferty na rynku wtórnym rozchodzą się w kilka dni, mimo wciąż rosnących cen. Starania o budowę nowego bloku z mieszkaniami na wynajem rozpoczęło gminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Chrzanowa. - Dlaczego naszym kosztem? - oburzają się mieszkańcy osiedla Północ. WIĘCEJ

3. Zniknęły pieniądze z publicznej zbiórki na samochód dla Sebastiana K. - Prokuratura wyjaśnia, co stało się z pieniędzmi, które internauci zebrali na nowy samochód dla Sebastiana K., który uczestniczył w wypadku z udziałem kolumny premier Beaty Szydło. To 150 tysięcy złotych. Jak ustalił portal wp.pl, nie ma po nich śladu. WIĘCEJ

posłuchaj audycji

Od lewej: M.Kękuś, W.Kozak, Ł.Wantuch i J.Brynkus (fot.M.Bartkowicz)

Temat strajku nauczycieli zdominował dyskusję gości Radia Kraków. Choć z powodu trwającego strajku nauczycieli niektóre szkoły miały problem ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych, nie było w województwie żadnej szkoły, która by sobie z tym kłopotem nie poradziła - mówił poseł Józef Brynkus z Kukiz'15.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w osobie Sławomira Broniarza uznał strajk w czasie egzaminów za narzędzie, dzięki któremu wygra. Tymczasem Broniarz został wręcz po uczniowsku ograny przez minister Zalewską, która wydała zarządzenie, dzięki któremu w komisjach nadzorujących mogą być wszystkie osoby, które posiadają uprawnienia pedagogiczne, nawet emeryci.

Goście dyskutowali też o sposobach na poprawę jakości powietrza w kontekście deklaracji, jaką podpisały w sprawie walki ze smogiem władze jedenastu sądeckich gmin. Wśród pomysłów na poprawę sytuacji powracała obniżka akcyzy i VAT-u na gaz, co mogłoby przekonać mieszkańców do rezygnacji z opalania węglem. Innego zdania był krakowski radny Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków).

Jest inne rozwiązanie, które nazywa się LPO czyli Lokalny Program Osłonowy. Polega na tym, że my w Krakowie pokrywamy koszty ogrzewania dla najuboższych, jeżeli przejdą z węgla na gaz. Takie rozwiązanie, gdyby zostało wprowadzone w całej Małopolsce, byłoby po prostu rewolucją.

Gminy powinny korzystać z pomocy fachowców przy tworzeniu planów miejscowych - przekonywał natomiast Wojciech Kozak, małopolski radny PSL. Odniósł się w ten sposób do zastrzeżeń, jakie zgłaszają mieszkańcy Chrzanowa wobec pomysłów budowy nowych bloków w pobliżu już istniejących budynków.

Uważam, że błąd samorządów polega na tym, że radni się zbierają i sami tworzą tę perspektywę rozwoju. To powinien być zespół fachowców, który uwzględniłby całą infrastrukturę. Tego brakuje w Chrzanowie i w kilku innych gminach - sięgnąć po zewnętrzną usługę tworzenia planów, skonsultować ją i wprowadzić w życie.

W audycji powróciła też sprawa kłopotów Stowarzyszenia Wiosna. W mijającym tygodniu sąd wpisał do KRS jako prezesa stowarzyszenia ks. Grzegorza Babiarza. Ten jednak wcześniej wkroczył do siedziby Wiosny w asyście ochroniarzy i adwokata, gdzie przebywał przez wiele godzin, wywołując niepokój pracowników. - Nie wiem, czy po tym wszystkim uda się odbudować zaufanie społeczne do tej inicjatywy - mówił Mariusz Kękuś, krakowski radny Prawa i Sprawiedliwości

Jestem zniesmaczony, bo to co się dzieje ma szerszą skalę i wpływa negatywnie na inne działania charytatywne. Ludzie z tego powodu będą mniej skłonni, by uczestniczyć w podobnych akcjach. Wspaniały projekt, który pomógł wielu rodzinom, został storpedowany i zniszczony.


Mariusz Bartkowicz, Kamil Wszołek

67%
33%