|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do małopolskiego Sejmiku, który przyjął Pogram ochrony powietrza dla Małopolski. To spodobało się 81% głosujących.

Drugie miejsce dla nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie. Ta propozycja zyskała 17% głosów.

Na trzecim miejscu znalazły się mobilna aplikacja o skarbach Muzeum Książąt Czartoryskich i wirtualne spacery po pracowni Tadeusza Kantora. Na tę nominację zagłosowało 2% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków przypadki znęcania się nad zwierzętami w nowosądeckim sklepie zoologicznym. Tak zdecydowało 69% osób.

Na drugiej pozycji uplasował się kolejny rekord zakażeń koronawirusem. To nie podoba się 17% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 14% głosów – dla odbioru ul. Krakowskiej z miesięcznym opóźnieniem.

 


Wyczyn:

1. Program ochrony powietrza dla Małopolski przyjęty - Sejmik województwa małopolskiego przyjął w poniedziałek nowy Program ochrony powietrza (POP). Dokument ma przyspieszyć działania antysmogowe we wszystkich gminach, ale nie wprowadza zakazu palenia drewnem i węglem pod warunkiem instalacji ekologicznych pieców. WIĘCEJ

2. Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie, najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce - Nowoczesny budynek, w którym cenne zbiory archiwalne będą przechowywane w odpowiednich warunkach i będą służyły badaczom oraz czytelnikom przez długie lata - tak wygląda nowa, otwarta w środę siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie. Budowa trwała 3 lata i kosztowała ponad 120 milionów złotych. WIĘCEJ

3. Mobilna aplikacja o skarbach Muzeum Książąt Czartoryskich i wirtualne spacery po pracowni Tadeusza Kantora - Poznawanie kolekcji książąt Czartoryskich ułatwi aplikacja mobilna, dzięki której będzie można dowiedzieć się więcej o obiektach prezentowanych w krakowskim muzeum. Pomoże ona także w zwiedzaniu osobom z dysfunkcjami wzroku oraz słuchu (WIĘCEJ). Jednocześnie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteca w Krakowie kończy prace nad udostępnieniem wirtualnego spaceru po pracowni artysty. Od środy chętni będą mogli zajrzeć do niewielkiego pokoju na poddaszu kamienicy przy ulicy Siennej i poznać w najmniejszych szczegółach miejsce, w którym Kantor spędził 3 ostatnie lata życia. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Rekord zakażeń koronawirusem, Małopolska nadal niechlubnym liderem - Badania laboratoryjne potwierdziły w piątek zakażenie koronawirusem u kolejnych 2292 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. WIĘCEJ

2. Odbiór ul. Krakowskiej z miesięcznym opóźnieniem - Odbiór planowany na koniec września przesunie się prawdopodobnie... na koniec października - przyznaje Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Jak dodaje, urzędnicy mają dużo zastrzeżeń do wykonawcy i sami są zaskoczeni problemami przy współpracy z firmą, która remontuje Krakowską. WIĘCEJ

3. Przypadki znęcania się nad zwierzętami w nowosądeckim sklepie zoologicznym - Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzętami w jednym ze sklepów zoologicznych na terenie miasta. W sierpniu w czasie przeszukania sklepu policja znalazła tam między innymi martwą małpę, papugę i węża. Wiele innych zwierząt było w fatalnym stanie. Właścicielom sklepu grozi więzienie, utrata zwierząt i nawet 100 tys. zł grzywny. WIĘCEJ

Posłuchaj audycji

Fot. Jacek Bańka

Nie można pozwalać na samowolkę, która jest szkodliwa dla zdrowia i życia - tak o sprzeciwie części gmin wobec uchwalonego przez sejmik nowego Programu Ochrony Powietrza mówił Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS. Jak podkreślał Biedroń, postawa niektórych samorządów przypomina sprzeciw wobec reform wprowadzanych niemal 100 lat temu przez Sławoja Składkowskiego:

Nie można było już wychodzić za potrzeba za róg domu lub na kupę gnoju, lecz trzeba było wybudować ubikację. Minister był przedmiotem ataków i kpin. Jak można tak prymitywnie podchodzić do sprawy i domagać się możliwości zatruwania środowiska.

Z kolei w opinii Jerzego Fedorowicza Jr, wojewódzkiego radnego KO, przyjęty w poniedziałek Program Ochrony Powietrza nie będzie w żaden znaczący sposób korygowany:

Program był bardzo długo konsultowany, a potem został przyjęty przez sejmik niemal jednomyślnie. To nasz wspólny sukces wypracowany dla kolejnych pokoleń.

Komentując sprawę kolejnych opóźnień związanych z remontem ulicy Krakowskiej Rafał Komarewicz, radny z klubu Przyjazny Kraków, podkreślał, że jest to przykład braku odpowiedniego nadzoru nad inwestycją. W jego opinii ktoś powinien ponieść za to konsekwencje:

Remont miał się zakończyć rok temu, dlatego kolejne przesunięcia to powód do wstydu. Mam nadzieję, że prezydent wyciągnie z tej sytuacji konkretne wnioski i ktoś poniesie odpowiedzialność za to, co dzieje się na Krakowskiej.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

71%
29%