|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” trafia do Krakowa, który wykupił 15 hektarów Lasu Borkowskiego. To spodobało się 49% głosujących.

Drugie miejsce dla wyremontowanej Pijalni Jana w Krynicy. Ta propozycja zyskała 46% głosów.

Na trzecim miejscu uplasował się Kraków, który znalazł się wśród liderów Rankingu Europolis. Na tę nominację zagłosowało 5% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków wstrzymanie dopłat do błękitnego węgla w Nowym Sączu. Tak zdecydowało 44% osób.

Na drugiej pozycji znalazły się oskarżenia o mobbing i molestowanie w Teatrze Bagatela. Ta nominacja zyskała 31% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 25% głosów – dla ponad 20 uchwał krakowskiej Rady Miasta uchylonych przez wojewodę.

 


Wyczyn:

1. Kraków wykupił 15 hektarów Lasu Borkowskiego - Umowa notarialna podpisana, Las Borkowski kupiony przez miasto Kraków. A konkretnie jego część położona w rejonie ulic Żywieckiej i Zawiłej, która znajdowała się w rękach prywatnego właściciela. To około 15 hektarów. WIĘCEJ

2. Otwarcie wyremontowanej Pijalni Jana w Krynicy - Mieszkańcy, a także turyści i kuracjusze wypoczywający w Krynicy, znów mogą degustować wody mineralne w Pijalni Jana. Blisko stuletni zabytek przeszedł gruntowną modernizację i po półrocznej przerwie został otwarty. W budynku wymieniano wszystkie zniszczone elementy drewnianej konstrukcji, a także stolarkę okienną i instalacje. Był to pierwszy taki remont Pijalni od ponad 50 lat. WIĘCEJ

3. Kraków wśród liderów Rankingu Europolis - Fundacja Schumana opublikowała "Ranking Europolis. Miasta dla młodych", w którym zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. Wygrała WArszawa przed Rzeszowem i Katowicami. Piąte miejsce zajął Kraków, który jednocześnie wygrał w kategorii kultura i rozrywka.


 

Blamaż:

1. Oskarżenia o mobbing i molestowanie w Teatrze Bagatela - Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zawiadomienia o molestowaniu, którego miał się dopuszczać dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen. O nadużycia oskarżyła go grupa kobiet, które o sprawie zawiadomiły prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. WIĘCEJ

2. Ponad 20 uchwał krakowskiej Rady Miasta uchylonych przez wojewodę - Wojewoda małopolski Piotr Ćwik uważa, że jest coraz więcej wadliwych uchwał Rady Miasta Krakowa. W piśmie do miejskich radnych wyraził zaniepokojenie tym i zaapelował, by rada miasta swe zdanie wyrażała w rezolucjach lub apelach do prezydenta Krakowa, a nie w wadliwych uchwałach. WIĘCEJ

3. Wstrzymane dopłaty do błękitnego węgla w Nowym Sączu - Od poniedziałku wydział ochrony środowiska urzędu miasta nie przyjmuje wniosków mieszkańców w tej sprawie. Powodem jest decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej, która nakazała miastu natychmiastowe wstrzymanie wykonywania uchwały o dopłatach. WIĘCEJ

posłuchaj audycji

fot: J. Bańka

Do wszystkich instytucji podlegających władzom Krakowa powinna zostać wprowadzona przejrzysta procedura antymobbingowa  -  tak przekonywała Nina Gabryś, radna Koalicji Obywatelskiej. To reakcja na sytuację w Teatrze Bagatela, w którym aktorki oskarżają dyrektora placówki o mobbing i molestowanie. Jak tłumaczyła Gabryś, w samym urzędzie miasta jest odpowiedni załącznik do regulaminu, ale jest on niedoskonały:


Dokument wskazuje, że głównym adresatem skargi jest pracodawca, tymczasem najczęściej to pracodawca jest osoba molestującą lub mobbingującą. Ta procedura najpierw powinna zostać zmieniona, a potem wprowadzona do innych instytucji miejskich.

Jak dodawał Łukasz Maślona, radny z Klubu Kraków Dla Mieszkańców, problemem są takie miejsca, w których molestowana jest wyłącznie jedna osoba:

W Bagateli panie mogą się wspierać, bo jest ich kilkanaście - a co w sytuacjach, gdy jest to jedna zastraszona osoba? Chciałbym wierzyć w to, że jest to jedyna instytucja w mieście, w której dzieją się takie rzeczy.

Goście Radia Kraków uznali zgodnie, że na tytuł wyczynu tygodnia zasłużyło podpisanie umowy o wykupie Lasu Borkowskiego. Jak przypominał Kazimierz Chrzanowski, radny z prezydenckiego Przyjaznego Krakowa, w tym roku na tereny zielone miasto przeznacza 150 mln zł:


Nie jest to kwota,która nawet przy całym budżecie Krakowa, jest małą sumą. Jednak wykup terenów zielonych to jedno - drugie natomiast, to późniejsze ich utrzymanie.

Jednak, jak przekonywał Mariusz Kękuś, radny Prawa i Sprawiedliwości, nadal wskaźnik wykupów gruntów pod tereny zielone jest niewystarczający:

Muszą tereny zielone wchodzić do zasobów miasta, a miasto powinno je przeznaczać na parki. Tymczasem w ostatnich latach wskaźnik wykupów gruntów pod tereny zielone jest bardzo słaby.

Rozstrzygnięcie plebiscytu we wtorek o godz. 8.30.

60%
40%