W piątek termometry pod Tatrami pokazują 13 st. ciepła, jednak już w nocy temperatura spadnie tu poniżej zera. W weekend w Zakopanem temperatura spadnie do minus 5 stopni Celsjusza, zacznie padać śnieg. Spodziewane są też silne podmuchy wiatru.

Lutowy rekord ciepła padł w miniony poniedziałek na Kasprowym Wierchu, gdzie zanotowano 9,9 stopnia C. Dotychczasowy rekord ciepła tego miesiąca na szczycie padł w 1989 r., kiedy termometry wskazały tam 7,8 st. C.

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony, natomiast po południu, w miejscach nasłonecznionych, robi się mokry, grząski i przepadający. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Są tam również miejsca, gdzie śnieg jest wywiany do warstwy skał i występują oblodzenia – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Planując wysokogórskie wyprawy, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko