|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Polski Fundusz Rozwoju przejmuje kolejkę linową na Kasprowy Wierch

Luksemburska spółka zgodziła się na sprzedaż wszystkich swoich udziałów. Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach. Musi na nią wyrazić zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma to nastąpić do końca tego roku.

Premier Mateusz Morawiecki na Kasprowym Wierchu. Obok minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski, przewodniczący PiS w powiecie tatrzańskim, radny sejmiku województwa

Transakcja wpisuje się w strategię inwestycyjną Polskiego Funduszu Rozwoju, który - jak napisano w komunikacie - jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula powiedział PAP, że nowy właściciel Polskich Kolei Linowych, czyli Polski Fundusz Rozwoju, da szansę na duże inwestycje narciarskie w Zakopanem, szczególnie na Kasprowym Wierchu i Gubałówce.

„Mamy nadzieję na inwestycje na Kasprowym Wierchu, zwłaszcza w rejonie Doliny Goryczkowej. Mamy też nadzieję na stworzenie lepszej atmosfery wokół narciarstwa w Zakopanem i uruchomienie tras narciarskich na Gubałówce. Teraz spojrzenie, chociażby właścicieli nieruchomości na stokach Gubałówki, będzie zupełnie inne” – powiedział PAP Dorula.

Zdaniem burmistrza Polski Fundusz Rozwoju potwierdził, że istnieje możliwość dopuszczenia do inwestycji narciarskich zarówno inwestora branżowego, jak i samorządów.

„Daje to dużo możliwości rozwoju spółki. Jestem przekonany, że w końcu właścicielowi akcji PKL będzie zależało na rozwoju spółki i doprowadzi do tego, że rozwój spółki będzie dużo lepszy niż do tej pory. Tak naprawdę do tej pory nie robiło się kompletnie nic z majątkiem kolei linowych.

Zakopane, które wraz z sąsiednimi gminami – Poroninem, Kościeliskiem i Bukowiną Tatrzańską, posiada 0,23 proc. akcji, nie planuje pozbywania się swoich udziałów.

„Planujemy raczej wspólne działania z Polskim Funduszem Rozwoju oraz z potencjalnymi inwestorami” – zakończył Dorula.

PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich, posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to: Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku. Ich głównym udziałowcem został wtedy fundusz Mid Europa Partners. Polski Fundusz Rozwoju to państwowa spółka. Jest między innymi właścicielem spółki BGK Nieruchomości, która realizuje inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. 

 

 

RK/PAP/ko

28%
72%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 15

Krak

Niedziela, 14 października 2018, 19:10

@kra

polskiej własność ? To nie jest napisane po polsku i tłumaczy to co napisałeś. Polakom zależy na tym Polska należała do Polaków,

Odpowiedz

takijeden

Niedziela, 14 października 2018, 18:59

Po co Polakom kolejka na Kasprowy jak w Niemczech na pewno jest dużo niemieckich kolejek ? Taka to mentalność internacjonalistów nie związanych z polskością. Jak się wykupuje zastaw z lombardu to zawsze trzeba zapłacić więcej ale i tak wykupujemy. Polacy nigdy nie porozumieją się z tymi ludźmi z TEN KRAJ.

Odpowiedz

Stary Krakus

Sobota, 13 października 2018, 10:58

@Stara Krakowianka

A jak to co było Twoje i moje za darmo oddawano to Ci nie przeszkadzało.

Odpowiedz

xxx

Środa, 10 października 2018, 13:21

Dlaczego Miller jeszcze nie siedzi?

Odpowiedz

Albowiem PiS to stan umysłu

Wtorek, 9 października 2018, 23:32

A nosek się temu Pinokiu wydłuża co raz bardziej

Odpowiedz

Wtorek, 9 października 2018, 23:06

Jeszcze 4 lata rządów Platformy a już by nic polskiego w tej Polsce nie zostało poza obozami śmierci.

Odpowiedz

Stara Krakowianka

Wtorek, 9 października 2018, 21:43

Wydawajcie pieniążki z budżetu , czyli nasze. Jak Wam braknie ma emerytury to ludzie będą umierać z głodu.

Odpowiedz

Max

Wtorek, 9 października 2018, 19:11

Tak. Powinni dostać wyrok. Ci oszuści, którzy sprzedali.

Odpowiedz

Hej

Wtorek, 9 października 2018, 18:49

Hej baco

Odpowiedz

topr

Wtorek, 9 października 2018, 17:43

Pytanie: za ile kiedys sprzedano a za ile teraz kupiono?

Odpowiedz

Ryszard Ochucki

Wtorek, 9 października 2018, 17:18

Tylko całkowita własność państwowa zapewni dobrobyt ludziom pracy. To wszystko znacjonalizujcie , każdy chce pracować w państwowej spółce. Dlaczego inni musza zasuwać w zagranicznych fabrykach. Czas znacjonalizować huty, przetwórnie i wszystkie kapitalistyczne zakłady

Odpowiedz

kra

Wtorek, 9 października 2018, 16:29

Co mnie obchodzi czy kolejka jest polskiej własności czy nie? Byle jeździła. Zamiast kolejki dofinansowaliby lepiej obiady dla dzieci czy zasiłki dla niepełnosprawnych - na to kasy w budżecie brakuje, mimo tak wielu kłamstw bankstera trudno to juz ukryć

Odpowiedz

Wtorek, 9 października 2018, 15:42

@dokładnie

Super wypociny i bełkot

Odpowiedz

dokładnie

Wtorek, 9 października 2018, 15:17

@kkj

To tak jak mega super transakcja za "Damę z Gronostajem"...A wiecie, że za taką niegospodarność to można dostać wyrok? W normalnej firmie tak by było. Tu natomiast szasta się się nie prywatnymi pieniędzmi tylko pieniędzmi z budżetu czyli moimi, Twoimi, naszymi - a za taką niegospodarność powinno się iść do pierdla. Ale Dojną Zmianę stać i nie na takie przekręty. Jak to było?:...czy Ty wiesz po co jest ten miś? otóż to! nikt nie wie! i dlatego nikt się nie będzie pytał..."

Odpowiedz

kkj

Wtorek, 9 października 2018, 14:44

Po to sprzedać, żeby teraz odkupić. No biznes tysiąclecia.

Odpowiedz